Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a dokładniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wprowadzenie planowanych rozwiązań sprzyjać będzie rozwojowi mikrofirm i umożliwi ich lepsze dostosowanie do zmieniających się warunków na rynku. Niewątpliwie w ostatnich czasach mikroprzedsiębiorcy musieli stawić wyzwanie wysokim cenom energii, podwyższonej inflacji, wzrostom płacy minimalnej, zwiększonej rotacji pracowników. Trudności takie źle wpływają na stabilność prowadzonych biznesów, utrudniając planowanie przepływów finansowych, szczególnie w tych najmniejszych przedsiębiorstwach.

Proponowane zapisy ustawy wymieniają, że najistotniejszym warunkiem skorzystania z ulgi będzie posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy, tak jak podaje to Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. Zgodnie z tą ustawą mogą z niego korzystać podmioty spełniające łącznie następujące kryteria w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
a) zatrudniały średnio w roku mniej niż 10 pracowników
b) roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, a także z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro, bądź suma aktywów ich bilansów sporządzonych na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro.

Ograniczenia takie umożliwiają wsparcie najmniejszych firm, czyli takich, dla których opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne może być rzeczywistym wyzwaniem lub utrudnieniem finansowym.
Biuro Regionalne PARP w Poznaniu jest punktem informacyjnym dla firm przeżywających okresowe trudności. Jego zadaniem będzie informowanie na bieżąco o postępach w procesie legislacyjnym dot. tzw. „urlopu dla przedsiębiorców”. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Wynajem samochodu na firmę – kilka praktycznych porad

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w ramach której rozlicza się używając podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi pamiętać o obowiązku corocznego przeprowadzania remanentu, to znaczy sporządzania spisu z natury. Dotyczy to także sytuacji, jeżeli prowadzisz firmę usługową i nie masz towarów na sprzedaż. Wynajem długoterminowy kontra zakup pojazdu Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami i […]

Czytaj dalej