Finansowanie faktur a windykacja – różnice, przykłady

finansowanie faktur to nie jest windykacja

Osoby prowadzące biznes często muszą mierzyć się z różnymi problemami związanymi ze znanym tematem, jakim jest finansowanie faktur. Niestety może to mieć bezpośredni wpływ na kondycję firmy, jej płynność finansową, a także cashflow. Aktualna sytuacja epidemiczna niestety negatywnie wpływa na terminowe regulowanie należności, a już wcześniej zdarzało się, że kontrahenci bardzo często zwlekali do ostatniego dnia lub wręcz spóźniali się z płatnością za faktury.
Z tego powodu warto, by w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy posiadali narzędzia, które będą mogły poprawić kondycję i płynność finansową ich firm. Jeżeli tego nie zrobią, to mogą jedynie uzbroić się w cierpliwość oczekując na zapłatę.

Finansowanie faktur

Usługa ta daje możliwość otrzymania pieniędzy z wystawionej faktury przed wyznaczonym terminem. Przedsiębiorca prowadząc własną firmę, zatrudnia pracowników, pamięta o rachunkach, szuka nowych obszarów rozwoju oraz pozyskuje nowych klientów. Wśród nich są zapewne i tacy, którzy stosują wydłużone terminy płatności faktur i tego samego również oczekują. W takich okolicznościach, gdy kontrahenci wymagają długich terminów płatności, prowadzenie biznesu, nie jest prostą sprawą – szczególnie, gdy na bieżąco trzeba mieć również swoje zobowiązania.
Usługa finansowania faktur w tym przypadku pomaga uzyskać środki z faktur wcześniej, tak aby można było wykorzystać je na różne sprawy związane z działaniem firmy. Finansowanie faktur daje szansę nie tylko na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa, ale także pomoże w zrealizowaniu zleceń, których sfinansowanie inaczej nie byłoby możliwe. Przy problemach z opóźnieniami w płatnościach warto skorzystać z usługi, dzięki której pieniądze z tytułu wystawionej już faktury można odbierać błyskawicznie. Daje to możliwość pozyskania środków finansowych na obrót, a klienci zyskują czas, by uregulować swoje zobowiązania.
Przykład: Przedsiębiorca wystawia fakturę terminową, pieniądze są mu niezbędne do wykonania kontraktu, korzysta z finansowania faktur i pieniądze ma na koncie nawet tego samego dnia.

Windykacja faktur


Większość przedsiębiorców musi mierzyć się także z problemem przeterminowanych faktur, braku pieniędzy na opłacenie kosztów czy kłopotami z płynnością. Okazuje się, że ponad 80% polskich firm miewa problemy związane z opóźnieniami w płatnościach. Przedsiębiorcy z jednej strony oczekują na dochody, lecz z drugiej nie chcą upominać się o swoje pieniądze, by nie psuć relacji z kontrahentami. Windykacja niesie ze sobą niemiłe skojarzenia – wysokie koszty, zwrócenie się o pomoc do prawnika, strata czasu. Na szczęście większość długów można odzyskać już przy pierwszym telefonie negocjatora. Patrząc w statystyki aż w 90% przypadków można liczyć na szybki wpływ środków za fakturę przy upomnieniu się o to w ciągu 30 dni od daty opóźnienia.
Często wystarcza już samo wspomnienie słowa windykacja, by skutecznie zmotywować kontrahenta do wykonania zaległego przelewu. Usługi windykacyjne dają możliwość ochrony firmy przed opóźnieniami w płatnościach, a w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, pomogą odzyskać należne środki.
Przykład: Gdy kontrahent spóźnia się zapłatą albo nie dotrzymuje omówionych wcześniej terminów, warto skorzystać z narzędzi windykacyjnych, by odzyskać należne pieniądze.D10

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Spis z natury – inwentaryzacja i remanent

Spis z natury, zwany również inwentaryzacją lub remanentem, to proces polegający na dokładnym przeliczeniu i wycenie towarów oraz surowców należących do firmy. Nie można tego przeprowadzać wyłącznie na podstawie danych z programów do ewidencji stanów magazynowych. Wszystkie towary muszą być przeliczone ręcznie i zapisane zgodnie z rzeczywistym stanem posiadania. Korzyści ze spisu z natury Dzięki […]

Czytaj dalej