Finansowanie faktur a windykacja – różnice, przykłady

finansowanie faktur to nie jest windykacja

Osoby prowadzące biznes często muszą mierzyć się z różnymi problemami związanymi ze znanym tematem, jakim jest finansowanie faktur. Niestety może to mieć bezpośredni wpływ na kondycję firmy, jej płynność finansową, a także cashflow. Aktualna sytuacja epidemiczna niestety negatywnie wpływa na terminowe regulowanie należności, a już wcześniej zdarzało się, że kontrahenci bardzo często zwlekali do ostatniego dnia lub wręcz spóźniali się z płatnością za faktury.
Z tego powodu warto, by w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy posiadali narzędzia, które będą mogły poprawić kondycję i płynność finansową ich firm. Jeżeli tego nie zrobią, to mogą jedynie uzbroić się w cierpliwość oczekując na zapłatę.

Finansowanie faktur

Usługa ta daje możliwość otrzymania pieniędzy z wystawionej faktury przed wyznaczonym terminem. Przedsiębiorca prowadząc własną firmę, zatrudnia pracowników, pamięta o rachunkach, szuka nowych obszarów rozwoju oraz pozyskuje nowych klientów. Wśród nich są zapewne i tacy, którzy stosują wydłużone terminy płatności faktur i tego samego również oczekują. W takich okolicznościach, gdy kontrahenci wymagają długich terminów płatności, prowadzenie biznesu, nie jest prostą sprawą – szczególnie, gdy na bieżąco trzeba mieć również swoje zobowiązania.
Usługa finansowania faktur w tym przypadku pomaga uzyskać środki z faktur wcześniej, tak aby można było wykorzystać je na różne sprawy związane z działaniem firmy. Finansowanie faktur daje szansę nie tylko na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa, ale także pomoże w zrealizowaniu zleceń, których sfinansowanie inaczej nie byłoby możliwe. Przy problemach z opóźnieniami w płatnościach warto skorzystać z usługi, dzięki której pieniądze z tytułu wystawionej już faktury można odbierać błyskawicznie. Daje to możliwość pozyskania środków finansowych na obrót, a klienci zyskują czas, by uregulować swoje zobowiązania.
Przykład: Przedsiębiorca wystawia fakturę terminową, pieniądze są mu niezbędne do wykonania kontraktu, korzysta z finansowania faktur i pieniądze ma na koncie nawet tego samego dnia.

Windykacja faktur


Większość przedsiębiorców musi mierzyć się także z problemem przeterminowanych faktur, braku pieniędzy na opłacenie kosztów czy kłopotami z płynnością. Okazuje się, że ponad 80% polskich firm miewa problemy związane z opóźnieniami w płatnościach. Przedsiębiorcy z jednej strony oczekują na dochody, lecz z drugiej nie chcą upominać się o swoje pieniądze, by nie psuć relacji z kontrahentami. Windykacja niesie ze sobą niemiłe skojarzenia – wysokie koszty, zwrócenie się o pomoc do prawnika, strata czasu. Na szczęście większość długów można odzyskać już przy pierwszym telefonie negocjatora. Patrząc w statystyki aż w 90% przypadków można liczyć na szybki wpływ środków za fakturę przy upomnieniu się o to w ciągu 30 dni od daty opóźnienia.
Często wystarcza już samo wspomnienie słowa windykacja, by skutecznie zmotywować kontrahenta do wykonania zaległego przelewu. Usługi windykacyjne dają możliwość ochrony firmy przed opóźnieniami w płatnościach, a w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, pomogą odzyskać należne środki.
Przykład: Gdy kontrahent spóźnia się zapłatą albo nie dotrzymuje omówionych wcześniej terminów, warto skorzystać z narzędzi windykacyjnych, by odzyskać należne pieniądze.D10

Polecane dla Ciebie

Wymówki, które słyszą przedsiębiorcy, gdy kontrahent unika płatności.

Niestety naprawdę wielu przedsiębiorców często miewa problemy z odzyskaniem należności od swojego klienta. Dłużnicy notorycznie spóźniający się z płatnościami potrafią wymyśleć szereg wymówek czy argumentów na swoje usprawiedliwienie. Co robić w takiej sytuacji? Oto kilka najczęściej słyszanych wymówek od dłużników. Czekam na przelew od mojego dłużnika, który też mi jeszcze nie zapłacił. Niewątpliwie bywają sytuację, […]

Czytaj dalej

Co robić w przypadku braku kontaktu z niepłacącym klientem?

Skuteczna komunikacja jest podstawą nie tylko wewnątrz firmy, ale także pomaga w kontaktach biznesowych z klientami. Jednak czasem okazuje się, że ta dobra komunikacja kończy się z chwilą upływu terminu płatności faktury. Przykra rzeczywistość, która wcale nie musi mieć miejsca. Gdy termin spłaty zadłużenia minął, a my nie mamy pieniędzy, kontaktujemy się z dłużnikiem i […]

Czytaj dalej

Jak walczyć z nadmiernymi kosztami oraz dłużnikami?

Własny biznes dla wielu jest sposobem na wolność osobistą oraz zdobycie finansów. Dzięki niemu mamy możliwość decydować o sobie, układać swój kalendarz dni pracy i urlopu, wybierać sobie współpracowników czy podejmować, bądź odrzucać związane z biznesem obowiązki. Jednak oprócz pozytywnych stron biznes ma swoje ryzyka i zagrożenia. Do nich należą nadmierne koszty i niesolidni dłużnicy. […]

Czytaj dalej