Cash Flow – przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, finansowej i inwestycyjnej

Cash flow jest jednym z elementów sprawozdania finansowego czyli dokumentu z przepływu środków pieniężnych lub z przepływów finansowych. Stwarza on możliwość szybkiej oceny potencjału przedsiębiorstwa i jego kondycji. Innymi słowy jest to dokument podsumowujący przepływ środków pieniężnych w danej firmie ukazujący źródła tych środków oraz sposoby ich wykorzystania.

Cash flow prezentuje dane pozwalające ocenić stopień płynności finansowej przedsiębiorstwa, skuteczność ściągania należności, a także zdolność do regulowania zobowiązań. Wszystkie jednostki, które z mocy ustawy o rachunkowości składają coroczne badania sprawozdań finansowych, mają obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Sprawozdanie finansowe składa się z trzech elementów: sprawozdania z przepływu środków pieniężnych, bilansu oraz rachunku zysków i strat. Jednak to właśnie cash flow czyli sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych umożliwia dokładniejszą metodę oceny potencjału firmy i jest bardziej przejrzystym dokumentem prezentującym aktualną sytuację finansową firmy. Uwzględnia on rzeczywiste przepływy pieniędzy.

Z cash flow korzystają najchętniej banki w sytuacji oceny możliwości finansowych firmy przed udzieleniem jej kredytu. Sytuacje przedsiębiorstw analizowane są także przez potencjalnych inwestorów, którzy chcą zdobyć informacje o przepływach, jakie może mieć dana firma w przyszłości. Z cash flow korzystają także kontrahenci, jeśli chcą na przykład udzielić przedsiębiorstwu kredytu kupieckiego.

Cash flow uwzględnia:

1. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej czyli środki generowane z przepływów brutto (jest to zysk operacyjny po dodaniu amortyzacji i odjęciu zapłaconego podatku), przepływów netto (są to przepływy brutto razem ze zmianą kapitału pracującego i zmianą pozostałych aktywów oraz pasywów operacyjnych) oraz zmiany kapitału pracującego.

Działalność operacyjna jest największą częścią działalności firmy. Staje się ona podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa, obejmując produkcję i sprzedaż towarów lub usług. Działalność operacyjna pozwala zatem uzyskać informuje o tym, jak firma radzi sobie na gruncie działalności podstawowej. Jednak nie uwzględnia jednorazowych inwestycji oraz sposobów finansowania działalności.

2. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej czyli koszty, które w przyszłości mają przynieść firmie korzyści. Są to środki generowane lub wydatkowane na potrzeby inwestycyjne niezbędne przy funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

3. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej czyli środki związane z finansowaniem firmy pozyskiwane z zewnątrz: kredyty, obligacje czy emisja akcji.

4. Przepływy pieniężne netto razem czyli zsumowane kwoty z działalności inwestycyjnej, finansowej oraz operacyjnej.

5. Bilansową zmianę stanu środków pieniężnych, jeśli ona występuje. Dobrze jest wykazać również ewentualną zmianę stanu środków pieniężnych z tytułu różnić kursowych.

6. Środki pieniężne na początek okresu sprawozdawczego zgodnie z bilansem.

7. Środki pieniężne na koniec okresu sprawozdawczego czyli różnica między stanem początkowym środków pieniężnych oraz sumy wszystkich przepływów pieniężnych danej jednostki.

Jak należy analizować cash flow? Dodatnie przepływy z działalności operacyjnej wskazują na to, że firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej. Dodatnie przepływy z działalności finansowej również zazwyczaj oznaczają, że z firmą wszystko jest dobrze. Natomiast zła sytuacja finansowa jest wtedy, gdy firma ma ujemne przepływy na poziomie działalności operacyjnej i finansowej, a w sytuacji ujemnych przepływów w działalności inwestycyjnej oznacza praktycznie jej bankructwo.

Cash flow można sporządzać za pomocą dwóch metod – metody pośredniej lub metody bezpośredniej. Różnią się one sposobem wyliczania przepływów z działalności operacyjnej.

metodzie bezpośredniej przepływy z działalności operacyjnej wyliczane są na podstawie pomniejszenia wpływów z działalności operacyjnej o wydatki operacyjne. Ukazane zostają poszczególne grupy wpływów i wydatków. W ten sposób zaprezentowany jest pełen obraz zdarzeń w przedsiębiorstwie. Grupę wpływów tworzy sprzedaż i inne wpływy z działalności operacyjnej, a grupę wydatków tworzą dostawy i usługi, wynagrodzenia netto, ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, podatki i opłaty o charakterze publicznoprawnym, a także inne wydatki operacyjne.

W metodzie pośredniej należy wyjść od zysku netto i dokonać odpowiednich korekt. Wprowadzenie korekt przyczyni się do otrzymaniu kondycji finansowej przedsiębiorstwa, która ma odzwierciedlać rzeczywisty stan w firmie.

Korekty z działalności operacyjnej obejmują: amortyzację, zyski (lub straty) z tytułu różnic kursowych, odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) oraz zyski (straty) z działalności inwestycyjnej. Natomiast do  korekt z działalności obrotowej należą: zmiana stanu rezerw, zmiana stanu zapasów, zmiana stanu należności, zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem pożyczek i kredytów, zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych oraz inne korekty.

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej i działalności finansowej liczy się tak samo w obu metodach. W tym przypadku od wpływów odejmuje się wydatki.

O wyborze metody sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych decyduje kierownik jednostki. We wprowadzeniu do sprawozdania finansowego oraz w zasadach rachunkowości przyjętych przez dane przedsiębiorstwo powinna znaleźć się  informacja o tym, którą metodą sporządzono sprawozdanie.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Spis z natury – inwentaryzacja i remanent

Spis z natury, zwany również inwentaryzacją lub remanentem, to proces polegający na dokładnym przeliczeniu i wycenie towarów oraz surowców należących do firmy. Nie można tego przeprowadzać wyłącznie na podstawie danych z programów do ewidencji stanów magazynowych. Wszystkie towary muszą być przeliczone ręcznie i zapisane zgodnie z rzeczywistym stanem posiadania. Korzyści ze spisu z natury Dzięki […]

Czytaj dalej