7 powodów, dlaczego warto prowadzić blog firmowy

blog firmowy jest coraz bardziej popularną formą przekazu dla wielu firm

Blog firmowy jest coraz bardziej popularny wśród wielu firm. Staje się on popularny zarówno wśród młodych przedsiębiorców jak i firm istniejących już od dłuższego czasu na rynku. Dlaczego menadżerowie decydują się uruchomić taki blog, skoro związane są z tym dodatkowe nakłady pracy? Jakie korzyści przynosi prowadzenie strony?


Czym właściwie jest blog firmowy?

Blog firmowy jest często mylony ze stroną internetową. Nie są to jednak pojęcia tożsame. Na co warto zwrócić uwagę, chcąc je odróżnić? Przede wszystkim blog firmowy to tekstowa forma prezentacji dokonań firmy. Blog jest narzędziem marketingu. Tam dana marka może zaprezentować swoje osiągnięcia, pokazać uzyskane certyfikaty, udzielić porad dla klientów lub zaprosić na wydarzenia firmowe. Głównym celem blogowania jest zwiększenie sprzedaży w firmie. Sprzedaż z kolei może odbywać się na wspomnianej stronie internetowej.
Skoro już wiemy czym jest blog firmowy, to dlaczego warto go założyć?

  1. Dzięki niemu można zbudować korzystny wizerunek firmy
    Blog biznesowy to bez wątpienia coś, co powinna posiadać każda marka. W dzisiejszych czasach, kiedy media społecznościowe rozwijają się w dynamicznym tempie, każdy z nas chcąc znaleźć informacje o danym przedsiębiorstwie sięga do Internetu. Gdy dana marka prowadzi blog firmowy nowy konsument wyszukując informacje w Internecie trafi na naszego bloga, dzięki czemu zapozna się z naszą ofertą i opiniami na nasz temat na blogu. Zdecydowanie lepiej, gdy klienci czytają rzetelne wiadomości o działalności u źródła niż na forach internetowych, na których wypowiadać się może także konkurencja.
    W tym celu warto na blogu biznesowym zamieścić kilka zakładek informacyjnych. Korzystne będzie umieszczenie zakładki, w której opiszemy historię firmy, zaprezentujemy osiągnięcia oraz uzyskane certyfikaty. W innym miejscu na blogu należy stworzyć miejsce, w którym klienci będą mogli się dzielić opiniami (warto zwrócić uwagę na fakt, że opinie zamieszczane na blogu mogą być moderowane przez administratora, dzięki czemu mamy pewność, że nikt nie zniszczy reputacji firmy). I ostatni, a zarazem najważniejszy element bloga – posty – mogą one dotyczyć poszczególnych produktów jak i usług danej marki. Pomysł na wpisy może być dowolny. Ważne, aby były one ciekawe, konkretne oraz aby zawierały coś, co przykuje uwagę czytelnika, np. grafiki lub zdjęcia.
  2. Lepsza pozycja w wyszukiwarce
    Blog biznesowy to narzędzie marketingowe. Za jego pomocą można zbudować popularność firmy w mediach. Poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi marketingowych można wypozycjonować strony. To pomoże w zdobywaniu nowych klientów, docieraniu do większej ilości odbiorców, a co za tym idzie pozyskiwaniu nowych zysków i pól możliwości rozwoju firmy. Pozycjonowane stron opiera się w głównej mierze na dwóch aspektach: budowaniu contentu i zdobywaniu linków, a zatem nie wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, konieczność wykupowania reklam w Google Ads – to już mit. Odpowiednie strategie marketingowe firmy pozwolą uzyskać lepsze pozycje strony w wyszukiwarce.
  3. Oszczędzenie czasu sobie i klientom
    Mając bloga nie tylko pokażesz, że w Twojej firmie pracują profesjonaliści, ale także ułatwisz swoim klientom kontakt poprzez dodanie odpowiedniego formularza kontaktowego. Dzięki temu nowi konsumenci, którzy trafią na Twój blog biznesowy będą mogli skontaktować się z Tobą w razie ewentualnych pytań. Dobrym pomysłem będzie również zamieszczenie listy pytań, które pojawiają się najczęściej wraz z odpowiedziami do nich. To pozwoli zaoszczędzić czasu Twoim pracownikom, a także klientom.
  4. Większa możliwość reklamy
    Posiadanie bloga wiążę się z tym, że nie musimy wykupywać banerów reklamowych na innych stronach, ale sami możemy reklamować na swoim blogu to, co chcemy. Poza tym możemy zamieszczać reklamy, które wykupią u nas inne firmy, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy na kupowaniu reklam, lecz także zarobimy.
  5. Pokazanie ludzkiej twarzy
    Blog to nie tylko wpisy z zakresu stricte content Twojej firmy, to mogą być również posty, które ukażą ludzką stronę przedsiębiorstwa. We wpisach na blogu możesz opisać wydarzenia firmowe i dodać do nich zdjęcia, które ukażą pracowników oraz szefa w naturalnych sytuacjach, np. podczas prowadzonych rozmów. Takich blogów firmowych, które są okrojone naturalnymi zdjęciami (a nie fotografiami ze specjalnie zamówionych sesji zdjęciowych) jest w sieci niewiele, warto wyjść temu naprzeciw.
  6. Lepsze przedstawienie produktu
    Blog to nie tylko wpisy i zdjęcia można tam dołączyć również filmiki video. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się vlogi z YouTube’a. Autorski film również może bardzo dobrze wpłynąć na pozycjonowanie strony. Taki filmik możemy najpierw zamieścić na YouTube’a i tam w opisie podlinkować bloga, a następnie udostępnić taki film na blogu. Dzięki publikacji filmiku na YouTube’a możemy później udostępnić go także na Facebook ’u, Instagramie, Vimeo, czy CDA. Takie działania z pewnością podniosą jakość całego przedsięwzięcia.

Polecane dla Ciebie

Nielegalna konkurencja ukraińskich firm – czy to zagrożenie dla firm transportowych?

Ukraińskie firmy przewoźnicze wyrażają zaniepokojenie karami nakładanymi na kierowców w Polsce. Rząd wprowadził nowe przepisy, by zapobiegać nielegalnej działalności naszych wschodnich sąsiadów na terenie Unii Europejskiej. Czy to jednak wystarczy? Kabotaż, czyli nielegalne działania ukraińskich firm Przewozy kabotażowe to przewozy ładunku między punktami położonymi poza granicami kraju, w którym siedzibę ma firma transportowa. Właśnie takie […]

Czytaj dalej

Redukcja emisji CO2 to gwóźdź do trumny branży TSL? 

Wraz z kolejnymi, bardzo restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej dotyczącymi redukcji emisji CO2 nasila się presja na branżę transportową – zwłaszcza w Polsce. Firmy logistyczne stają przed wizją zakupu ekologicznych samochodów oraz zwiększenia kosztów operacyjnych. Dla większości przedsiębiorców jest to ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać, by równocześnie nie zbankrutować?  Nowe dyrektywy Unii Europejskiej i jej konsekwencje […]

Czytaj dalej

Kredyt, leasing czy faktoring?

Firmy działające w takich branżach jak transport, spedycja, logistyka (TSL), e-commerce czy budownictwo prędzej czy później staną przed ważnym zadaniem: wyborem odpowiednich narzędzi finansowych. W tym kontekście kredyt, leasing i faktoring to trzy najpopularniejsze opcje, które mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Każda z tych metod ma swoje mocne strony i pewne ograniczenia, dlatego warto przyjrzeć się […]

Czytaj dalej