Zalety faktoringu – 5 powodów, by się na niego zdecydować

Zalety faktoringu – jedną z najbardziej zauważalnych jest zdolność do pozyskiwania środków, gdy tradycyjna pożyczka jest nieosiągalna. Faktoring może przynieść korzyść firmie, która szybko się rozwija, płaci dostawcom i pokrywa inne koszty operacyjne.

Zalety faktoringu – powody, dla których firmy powinny z niego korzystać:

1. Faktoring to szybki sposób na pozyskiwanie pieniędzy przez firmy. Umowa faktoringowa może zostać zawarta w ciągu doby. Może być to wyjątkowo korzystne dla firmy, która potrzebuje natychmiastowego kapitału obrotowego lub która chce szybko rozszerzyć swoją działalność.

2. Faktoring pozwala firmom wnieść pieniądze bez zaciągania nowego długu. Pożyczka może być użytecznym narzędziem do budowania i utrzymywania firmy. Może to jednak być ryzykowne, szczególnie dla nowych firm. Faktoring pozwala przedsiębiorstwom uzyskać potrzebny kapitał bez konieczności korzystania z drogiej pożyczki.

3. Faktoring skraca proces windykacji. Czasami firmy muszą czekać tygodnie, a nawet miesiące, zanim otrzymają zapłatę za świadczone usługi. W tym czasie mogą nie dysponować środkami na dalszy rozwój działalności, a nawet na pokrycie bieżących kosztów. W tej sytuacji świetnie pomaga faktoring.

4. Faktoring może pomóc firmom, które nie dysponują działem windykacji. W przypadku małych firm, które nie mają działu windykacji ani odpowiedniego personelu, firma faktoringowa może zapewnić im pomoc. Przedsiębiorstwo oczywiście będzie musiało zapłacić za te usługi, ale dla wielu firm jest to lepsze i bardziej opłacalne rozwiązanie.

5. Faktoring może być doskonałą opcją dla firm mających problemy z uzyskaniem kredytu bankowego. Uzyskanie pożyczki na rozwój firmy zawsze było wyzwaniem. Dziś jest jeszcze trudniej, ponieważ banki bardziej niż kiedykolwiek niechętnie użyczają swoich pieniędzy. Jeśli firma nie prowadziła działalności zbyt długo lub miała problemy ze spłatą poprzednich pożyczek,  prawdopodobieństwo otrzymania kredytu jest niewielkie. W takim przypadku dobrą alternatywą są usługi faktoringu.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej

NDA – Umowa o zachowaniu poufności: Jakie elementy powinna zawierać?

W czasie podejmowania nowej współpracy przedsiębiorcy często zawierają klauzulę określającą obowiązki stron względem przekazywania informacji poufnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza firmę przed utratą swoich strategii, bazy klientów i kontrahentów, planów finansowych, informacji handlowych, produktowych czy usługowych. Czym jest umowa NDA? Umowa NDA (Non-Disclosure Agreement), nazywana także umową o zachowaniu poufności albo umową poufności, jest prawnym dokumentem […]

Czytaj dalej