Jak sprawdzić, czy jestem w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Może się zdarzyć, że w sytuacji, gdy będziemy chcieli wziąć kredyt okaże się, że przeszkodą do tego jest nasza negatywna historia kredytowa. Dlatego warto sprawdzić, jakie dane na nasz temat są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowe (BIK). Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić. .

Biuro Informacji Kredytowej – JAK SPRAWDZIĆ?

W Biurze Informacji Kredytowej znaleźć można informacje na temat osób spłacających raty pożyczek i kredytów. Odnotowane są tam terminowe spłacenia rat (wtedy są tam same pozytywne dane na nasz temat), jak i spóźnienia w spłacie (wtedy informacje o nas są negatywne i mogą być powodem odmowy udzielenia kredytu lub pożyczki). Według statystyk aż 90% informacji gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej to informacje pozytywne.
W Biurze Informacji Kredytowej sprawdzić można:
– swoją historię wszystkich zobowiązań kredytowych, które pobierane są z Biura Informacji Kredytowej,
– historię zobowiązań finansowych pobieranych z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
– scoring, czyli ocenę punktową, którą posiadamy.
Praktycznie oznacza to, że w BIK można sprawdzić historię spłaty wszystkich zobowiązań: rat kredytu lub pożyczki, różnych faktur np. za prąd czy telefon.

Jak sprawdzić dane w BIK?

Należy wejść na stronę internetową BIK. Kliknąć „pobierz raport teraz” i wybrać opcję pobrania pojedynczego raportu. Jest to związane z pewną opłatą. Potem trzeba ponownie wybrać zamówienie pojedynczego raportu BIK. Otrzymujemy wtedy potwierdzenie wybranej opcji. Potem należy podać swoje podstawowe dane osobowe i wpisać informacje ze swojego dokumentu tożsamości, a także podać swój adres zamieszkania. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie wszystkich koniecznych zgód. Swoją tożsamość potwierdzić należy poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 zł. Należy poczekać kilka minut na weryfikację przelewu. Po zweryfikowaniu przelewu rozpoczyna się okres oczekiwania na weryfikację tożsamości. Identyfikacja ta może zająć nawet 2 dni robocze. O zakończeniu procesu identyfikacji poinformuje e-mail z linkiem. Po kliknięciu w ten link należy wpisać hasło, które zostanie przesłane na podany numer telefonu. Potem trzeba ustalić hasło do swojego nowego konta w BIK i zatwierdzić nowym kodem SMS.
Logując się do swojego konta należy użyć adresu e-mail i ustalonego wcześniej hasła w profilu głównym (indywidualnym). Wybieramy opcję pobrania jednorazowego raportu BIK i na dole strony potwierdzamy wybór opcji. Następną czynnością jest zapoznanie się z podsumowaniem naszego zamówienia. Po zaakceptowaniu koniecznych zgód należy kliknąć “Zamawiam i płacę”. Raport opłacany jest przelewem bankowym lub za pomocą płatności gotówkowych /portmonetki elektronicznej. Wracając do profilu w BIK można sprawdzić potwierdzenie opłacenia zamówienia. Otrzymany raport mamy w zakładce „Zobacz raport”.

JAK WYGLĄDA RAPORT BIK I CO ZAWIERA?

W sekcji pierwszej znajduje się wskaźnik BIK, czyli ogólna ocena naszej kondycji finansowej. Później pojawi się ocena punktowa ta, którą widzą banki i firmy pożyczkowe, gdy sprawdzają klientów przed udzieleniem finansowania. W sekcji trzeciej jest podsumowanie, a w ostatniej informacje szczegółowe np.: ostatnie zapytania kredytowe w BIK, informacja o upadłości konsumenckiej.

Polecane dla Ciebie

Puste faktury – co to jest?

Osoby prowadzące biznes korzystają czasami z możliwości wystawienia pustych faktur, czyli inaczej faktur fikcyjnych. Motywy, które kierują przedsiębiorcami bywają różne. Najczęstszym powodem ich wystawiania jest próba zmniejszenia wysokości podatku dochodowego przedsiębiorcy. Czym są puste faktury? Pusta faktura jest podobnie jak tradycyjna faktura dokumentem księgowym. Różnica jednak polega na tym, że nie odzwierciedla ona realnej sytuacji. […]

Czytaj dalej

Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a […]

Czytaj dalej

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej