Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę niepełnoletnią

Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 rok życia mogą prowadzić działalność gospodarczą, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny.

Nastolatek może prowadzić firmę, choć w praktyce bywa to utrudnione, ale jest możliwe. Przepisy mówią bowiem, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca zdolność prawną. A zdolność prawną nabywa się w chwili urodzenia.

Jednak, by prowadzić firmę trzeba posiadać nie tylko zdolność prawną, ale także zdolność do czynności prawnych. Uzyskuje się ją dopiero w momencie ukończenia 18 roku życia.

Nastolatkowie między 13 a 17 rokiem życia posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji czynności związane z założeniem i prowadzeniem działalności przez taką osobę wymagają za każdym razem zgody rodzica. Niepełnoletni, zakładający firmę, będzie figurować w oficjalnych rejestrach pod swoim własnym nazwiskiem. Jednak przykładowo umowy z kontrahentami będzie musiał podpisywać za niego rodzic.

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Nastolatkowie, gdy ukończą 13 rok życia mogą prowadzić także działalność nierejestrowaną. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku limit ten wynosi 1505 zł.

Ponadto w dalszym ciągu nastolatek będzie musiał mieć zgodę ustawowego przedstawiciela (rodzica lub opiekuna), by móc zaciągać zobowiązania, zawierać umowy z kontrahentami czy sprzedawać towary, bądź usługi. Niepełnoletni sam może jednak dysponować dochodami osiągniętymi z działalności nierejestrowanej.

Zdolność do czynności prawnych przez małżeństwo

Przepisy o działalności gospodarczej dla niepełnoletnich posiadają pewien wyjątek. Własną firmę może założyć kobieta, która nie ukończyła 18 roku życia, jeżeli posiada sądowe orzeczenie o pełnoletności.
Takie orzeczenie może uzyskać, jeśli kobieta ukończyła co najmniej 16 lat i otrzymała zgodę na zawarcie małżeństwa. Kodeks cywilny podaje, że osoba niepełnoletnia może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. W tym także momencie zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.

W sytuacji, gdyby kobieta uzyskała rozwód zanim ukończy 18 lat, jej zdolność do wykonywania czynności prawnych nie ustaje.

Polecane dla Ciebie

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej

Automatyzacja w firmie – jak zrewolucjonizować procesy biznesowe

Automatyzacja to żadna nowość dla wielu polskich firm, a jej przykładem może być na przykład wykorzystywanie prostych skryptów na stronach internetowych, albo też automatyzacja procesów związanych ze wsparciem dla klienta. Na horyzoncie pojawia się jednak nowe zjawisko, czyli hiperautomatyzacja. Nie jest to tylko rozszerzenie znanych już metod i rozwiązań, ale gruntowna zmiana w sposobie funkcjonowania […]

Czytaj dalej

Ukraińscy przedsiębiorcy w Polsce – liczby, które mówią same za siebie

Kiedy w 2022 roku rozpoczęła się – już na pełną skalę – inwazja Rosji na Ukrainę, doczekaliśmy się bezprecedensowej fali migracji zza wschodniej granicy. Wśród Ukraińców uciekających przed konfliktem nie zabrakło osób przedsiębiorczych, które nie tylko szukały bezpieczeństwa, ale też nowych perspektyw i szans na rozwój. Ich aktywność ekonomiczna stała się istotnym czynnikiem wpływającym na […]

Czytaj dalej