Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a dokładniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wprowadzenie planowanych rozwiązań sprzyjać będzie rozwojowi mikrofirm i umożliwi ich lepsze dostosowanie do zmieniających się warunków na rynku. Niewątpliwie w ostatnich czasach mikroprzedsiębiorcy musieli stawić wyzwanie wysokim cenom energii, podwyższonej inflacji, wzrostom płacy minimalnej, zwiększonej rotacji pracowników. Trudności takie źle wpływają na stabilność prowadzonych biznesów, utrudniając planowanie przepływów finansowych, szczególnie w tych najmniejszych przedsiębiorstwach.

Proponowane zapisy ustawy wymieniają, że najistotniejszym warunkiem skorzystania z ulgi będzie posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy, tak jak podaje to Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. Zgodnie z tą ustawą mogą z niego korzystać podmioty spełniające łącznie następujące kryteria w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
a) zatrudniały średnio w roku mniej niż 10 pracowników
b) roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, a także z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro, bądź suma aktywów ich bilansów sporządzonych na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro.

Ograniczenia takie umożliwiają wsparcie najmniejszych firm, czyli takich, dla których opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne może być rzeczywistym wyzwaniem lub utrudnieniem finansowym.
Biuro Regionalne PARP w Poznaniu jest punktem informacyjnym dla firm przeżywających okresowe trudności. Jego zadaniem będzie informowanie na bieżąco o postępach w procesie legislacyjnym dot. tzw. „urlopu dla przedsiębiorców”. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Polecane dla Ciebie

Automatyzacja płatności w transporcie i logistyce – jak zyskać płynność finansową bez czekania na kontrahentów

Branża transportu, spedycji i logistyki to sektor w dużym stopniu narażony na problemy z płynnością finansową. Firmy transportowe często są zmuszone oczekiwać tygodniami, a nawet miesiącami, na zapłatę za zrealizowane usługi, podczas gdy same muszą przecież na bieżąco regulować liczne zobowiązania – od kosztów paliwa i leasingu pojazdów, po wynagrodzenia dla kierowców. Utrzymanie płynności finansowej […]

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w logistyce – jak mikrofirmy mogą wykorzystać AI do optymalizacji tras i redukcji kosztów

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu – tyle że dziś już o wiele bardziej intensywnie – przekształca globalny sektor logistyczny. Można śmiało stwierdzić, że AI jest kluczowym czynnikiem optymalizacji oraz innowacji. Co ważne, rozwiązania tego typu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla korporacji – jej potencjał coraz śmielej mogą wykorzystywać również najmniejsi gracze na rynku. […]

Czytaj dalej

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej