Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a dokładniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wprowadzenie planowanych rozwiązań sprzyjać będzie rozwojowi mikrofirm i umożliwi ich lepsze dostosowanie do zmieniających się warunków na rynku. Niewątpliwie w ostatnich czasach mikroprzedsiębiorcy musieli stawić wyzwanie wysokim cenom energii, podwyższonej inflacji, wzrostom płacy minimalnej, zwiększonej rotacji pracowników. Trudności takie źle wpływają na stabilność prowadzonych biznesów, utrudniając planowanie przepływów finansowych, szczególnie w tych najmniejszych przedsiębiorstwach.

Proponowane zapisy ustawy wymieniają, że najistotniejszym warunkiem skorzystania z ulgi będzie posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy, tak jak podaje to Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. Zgodnie z tą ustawą mogą z niego korzystać podmioty spełniające łącznie następujące kryteria w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
a) zatrudniały średnio w roku mniej niż 10 pracowników
b) roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, a także z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro, bądź suma aktywów ich bilansów sporządzonych na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro.

Ograniczenia takie umożliwiają wsparcie najmniejszych firm, czyli takich, dla których opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne może być rzeczywistym wyzwaniem lub utrudnieniem finansowym.
Biuro Regionalne PARP w Poznaniu jest punktem informacyjnym dla firm przeżywających okresowe trudności. Jego zadaniem będzie informowanie na bieżąco o postępach w procesie legislacyjnym dot. tzw. „urlopu dla przedsiębiorców”. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Polecane dla Ciebie

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej

Przygotowania do wzrostu zamówień w branży logistycznej przed świętami – co warto wiedzieć?

Dla firm z branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) nadchodzące miesiące oznaczają wzmożoną aktywność. Zbliżające się Boże Narodzenie niesie za sobą dynamiczny wzrost zamówień, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz zacząć działać, aby uniknąć problemów związanych z przeciążeniem logistycznym oraz niedoborem kadry pracowniczej. Jakie kroki warto podjąć? Rekrutacja i zatrudnienie sezonowe Wzrost zapotrzebowania na […]

Czytaj dalej

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej