Zawieszenie działalności gospodarczej – jak i dla kogo?

czas kryzysu to często zawieszenie działalności gospodarczej


Czas kryzysu jest ciężkim okresem dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niektóre branże wręcz musiały zdecydować się na zawieszenie działalności. Oczekując poprawy sytuacji gospodarczej warto wykorzystać ten fakt, by nie powiększać swoich zobowiązań finansowych, a często po prostu zadłużeń. Wyjściem awaryjnym przed bankructwem może okazać się możliwość zawieszenia działalności gospodarczej.


Zawieszenie działalności gospodarczej – dla kogo

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, może ją na pewien czas przerwać, bez całkowitego zamykania swojej firmy. Na tym polega właśnie zawieszenie działalności. Czas, na jaki jej działanie będzie zawieszone, zależy wyłącznie od przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, że minimalny okres zawieszenia to 30 dni, a maksymalny 24 miesiące
Aby formalnie zawiesić działanie firmy należy złożyć odpowiedni wniosek. W składanym dokumencie należy wskazać datę rozpoczęcia zawieszenia – może się rozpocząć z dniem jego złożenia, wcześniej lub później.
Należy mieć na uwadze fakt, że w sytuacji zatrudniania pracowników, zawieszenie jest możliwe jedynie wtedy, gdy:
• pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim;
• są na urlopie wychowawczym.
W przypadku gdy zawieszenie rozważa wspólnik spółki cywilnej, jawnej bądź partnerskiej, wtedy pozostali wspólnicy również muszą złożyć takie dokumenty. Jednak gdy nie wykazują oni takiej woli, należy zmienić umowę spółki i na pewnych warunkach wykluczyć wspólnika planującego zawieszenie. Może on wtedy złożyć swój wniosek niezależnie od decyzji innych, ponieważ stał się przedsiębiorcą niezatrudniającym pracowników.

Kiedy warto zawiesić działalność gospodarczą?


Gdy przedsiębiorstwo przynosi więcej strat niż zysków, wtedy niewątpliwie warto zawiesić jego działanie. W takiej sytuacji nie trzeba opłacać składek ubezpieczeniowych do ZUS, które miesięcznie w pełnej wysokości wynoszą blisko 1500 zł. Można również zapomnieć o kosztach dodatkowych, zależnych od rodzaju działalności. Nie są generowane dzięki temu wydatki i nie zwiększa się swojego zadłużenia. Aktualna sytuacja pandemiczna i związane z nią blokowanie niektórych branż może być powodem do zawieszenia swojej działalności.

W jaki sposób zawiesić działalność?

Aby zawiesić działalność gospodarczą wystarczy złożyć odpowiedni wniosek potwierdzony podpisem. Można to zrobić osobiście, przez internet lub listownie. Trzeba przekazać wypełniony dokument pracownikom właściwego urzędu gminy. Podczas jego składania należy okazać swój dowód osobisty lub można też skorzystać z pomocy pełnomocnika. Należy wtedy przygotować dla niego specjalne pełnomocnictwo.
Wniosek internetowy należy uzupełnić i złożyć na stronie CEIDG. Posiadając podpis elektroniczny potwierdzony kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany potwierdzony w e-PUAP, można podpisać ten dokument. W innym przypadku należy udać się do urzędu w ciągu tygodnia.
Aby przesłać wniosek pocztą należy posiadać notarialne poświadczenie podpisu. Do koperty należy więc włożyć wniosek oraz notarialne potwierdzenie. W przypadku błędów we wniosku, urzędnicy poinformują o nich i wezwą do ich usunięcia. Gdy wniosek jest złożony prawidłowo, urzędnicy wydają kopię tego wniosku z informacją o skutecznym zawieszeniu działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy i ZUS automatycznie również otrzymuje taką informację.

Zawieszenie działalności – z czym to się wiąże

Zawieszając działalność firmy, należy pamiętać o konsekwencjach. Zakazane jest w tym czasie:
• prowadzenie dotychczasowej działalności oraz uzyskiwanie z tego tytułu dochodów;
• prowadzenie tej samej działalności, ale na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło;
• dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych firmy.
Przedsiębiorca może natomiast:
• wykonywać czynności niezbędne dla zachowania albo zabezpieczenia źródeł dochodów;
• przyjmować należności i dokonywać opłat, które pojawiły się przed datą zawieszenia;
• sprzedawać środki trwałe i wyposażenie;
• brać udział w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych;
• w dalszym ciągu uzyskiwać przychody z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia;
• podlegać kontroli z Urzędu Skarbowego.

Zawieszenie działalności to nie jedyne wyjście


Alternatywnym rozwiązaniem do zawieszenia działalności jest faktoring. Pomaga on zachować płynność firmie w sytuacji, gdy ma ona zamówienia i jest ciągle zainteresowanie jej usługami czy produktami. Umożliwia wypłacenie przedsiębiorcy pieniędzy z wystawionych przez niego faktur o wiele szybciej, niż wskazuje to termin płatności. Stwarza to szanse na pokrycie wszelkich kosztów stałych, opłacenie pensji pracowników czy inwestycji w realizację i pozyskiwanie nowych zleceń.

Polecane dla Ciebie

Ukraińscy przedsiębiorcy w Polsce – liczby, które mówią same za siebie

Kiedy w 2022 roku rozpoczęła się – już na pełną skalę – inwazja Rosji na Ukrainę, doczekaliśmy się bezprecedensowej fali migracji zza wschodniej granicy. Wśród Ukraińców uciekających przed konfliktem nie zabrakło osób przedsiębiorczych, które nie tylko szukały bezpieczeństwa, ale też nowych perspektyw i szans na rozwój. Ich aktywność ekonomiczna stała się istotnym czynnikiem wpływającym na […]

Czytaj dalej

Najlepsze sposoby na dofinansowanie rozwoju firmy

Pozyskiwanie finansowania dla firm to ważny temat, szczególnie w tak dynamicznym środowisku biznesowym, w jakim funkcjonują polscy przedsiębiorcy. Wszyscy doskonale wiedzą o tradycyjnych formach finansowania, czyli kredytach bankowych – ale te mogą okazać się niewystarczające lub nieopłacalne, albo też po prostu niedostępne dla firm, które dopiero rozpoczęły działalność.  Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań finansowych staje się zatem […]

Czytaj dalej

Nielegalna konkurencja ukraińskich firm – czy to zagrożenie dla firm transportowych?

Ukraińskie firmy przewoźnicze wyrażają zaniepokojenie karami nakładanymi na kierowców w Polsce. Rząd wprowadził nowe przepisy, by zapobiegać nielegalnej działalności naszych wschodnich sąsiadów na terenie Unii Europejskiej. Czy to jednak wystarczy? Kabotaż, czyli nielegalne działania ukraińskich firm Przewozy kabotażowe to przewozy ładunku między punktami położonymi poza granicami kraju, w którym siedzibę ma firma transportowa. Właśnie takie […]

Czytaj dalej