Sesje Elixir – Przelewy Elixir – Jak działają sesję Elixir – Finea

Sesje Elixir pozwalają na przelewy środków pomiędzy różnymi bankami. Harmonogram sesji bankowej wpływa na to, czy przelew dotrze do odbiorcy w tym samym dniu, czy może dopiero w kolejnym. Wielu z nas często zadaje sobie pytanie – „Kiedy dostanę przelew?”.
Przelew to niewątpliwie jedna z podstawowych usług bankowych. W Polsce ich realizacja możliwa jest dzięki elektronicznemu systemowi Elixir. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, które stwarza szansę na to, by przelane środki znalazły się na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym przelew został zlecony.

Sesje Elixir — co to jest?
Przelewy międzybankowe Elixir to najprościej mówiąc elektroniczne rozliczenia przelewów w polskiej walucie między polskimi bankami. Wszystkie transakcje kontroluje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Odbywają się one codziennie od poniedziałku do piątku, w trzech blokach czasowych.
Harmonogram sesji Elixir każdy bank ustala indywidualnie, dlatego warto sprawdzić, jak to wygląda w naszym banku. Ważny jest również czas sesji rozrachunkowych Narodowego Banku Polskiego, a także harmonogram sesji banku odbiorcy.
Sesje Elixir między bankami, Narodowy Bank Polski księguje trzy razy dziennie, w ramach sesji rozrachunkowych:
• I poranna sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 9:30 do 11:00,
• II popołudniowa sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 13:30 do 15:00,
• III wieczorna sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 16:00 do 17:30.
Co dokładnie obsługuje system Elixir?
Polecenia przelewu to jedynie jeden z rodzajów operacji, obsługiwanych przez system Elixir. Ponadto obsługuje także m.in.: wpłaty gotówkowe, opłaty podatkowe, opłaty składek ZUS, czeki, zwroty, polecenia zapłaty.

Działanie sesji Elixir, nie ma aż tak dużego znaczenia dla klientów banku, jednak dla samego banku już tak. Przy rozliczeniu Elixir wyliczana jest kwota netto dla poszczególnych uczestników systemu.
Rozpatrywane są tu indywidualne zlecenia, które umożliwiają określić zbiorcze pozycje wzajemnych rozliczeń między bankami, a wymiana zachodzi na zasadzie rekompensaty.
Zmiany w ustawie a sesje Elixir
W dniu 24 października 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Zmieniono ją po to, by dostosować się do jednej z dyrektyw Unii Europejskiej — Payment Services Directive (PSD). Co to praktycznie oznacza?
Główna zmiana, odczuwana przez każdego korzystającego z bankowości elektronicznej to nowe zasady dotyczące przelewów między bankami. Realizacja całego przelewu (od momentu nadania do odbioru) ma stać się znacznie łatwiejsza do zrealizowania w ciągu jednego dnia.
Przelewy Elixir zlecone rano, teoretycznie powinny być już wieczorem tego samego dnia u odbiorcy. Jednak warunek jest jeden – ostatnia sesja wychodząca z naszego banku odbyła się przed ostatnią sesją przychodzącą w banku odbiorcy.
Może to być problematyczne, ponieważ banki przed nowelizacją ustawy nie musiały księgować pieniędzy na naszym koncie od razu, lecz w trakcie ostatniej sesji przychodzącej.
W rzeczywistości przelewy często księgowano kolejnego dnia, a w tym czasie bank mógł obracać naszymi pieniędzmi w dowolny sposób. Nowelizacja ustawy zmusiła banki do księgowania przelewów podczas ostatniej sesji przychodzącej.
Ograniczenia w systemie Elixir
Warto mieć na uwadze to, że system Elixir ma pewne ograniczenia, o których warto pamiętać. Do najważniejszych można zaliczyć: transakcje mogą być księgowane jedynie w polskich złotych – PLN, maksymalna wartość pojedynczego standardowego przelewu nie może przekraczać kwoty 100 000 zł, bank nadawcy i odbiorcy przelewu musi korzystać i być aktywnym w systemie Elixir oraz bank nadawcy przelewu musi akceptować przelewy Elixir.
Przelewy Elixir w weekend
Niestety zwykłe przelewy międzybankowe nie są realizowane w weekendy i święta. Dlatego jeśli zlecono przelew w sobotę lub niedzielę, jego przetworzenie będzie miało miejsce dopiero po weekendzie.
Okazuje się jednak, że przelew w weekend mimo wszystko jest możliwy. Warunkiem jest, że nadawca, jak i odbiorca mają konto w tym samym banku. W takim przypadku przelew jest realizowany w ciągu kilku minut od momentu potwierdzenia jego nadania.
Realizacja dyspozycji wewnętrznych może odbywać się przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, z uwzględnieniem, soboty, niedzieli i świąt.

Polecane dla Ciebie

Jak sprzedawać na Instagramie bez sklepu internetowego?

Jak rozpocząć sprzedaż na Instagramie? Przez ostatnie lata zaobserwować można znaczny wzrost zakupów online i to nie tylko poprzez sklepy internetowe czy serwisy e-commerce typu Allegro, AliExpress czy eBay.Od niedawna korzystać można już z nowej platformy umożliwiającej sprzedaż w sieci. Mowa tu o nowej funkcji „Zakupy na Instagramie”.Funkcja ta umożliwia konsumentom dokonywanie zakupów przy pomocy […]

Czytaj dalej

Jak otworzyć firmę w czasie spowolnienia?

Czy okres kryzysu jest dobrym czasem na rozpoczęcie biznesu? Który z nich jest najbardziej opłacalny? Co przyniesie dochód po kryzysie? To najczęściej zadawane pytania w ostatnim czasie. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na biznes. Zatrzymanie gospodarki wiosną, a teraz ograniczenia działalności wielu branż są dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców. Zadają pytania, w jaki sposób prowadzić biznes w […]

Czytaj dalej

E-learning – nowym sposobem zdobywania wiedzy

Szczególnie w dobie pandemii coraz więcej obszarów życia przeniosło się do internetu. Dobrodziejstwa nowych technologii umożliwiają wszechstronny rozwój nawet bez wychodzenia z domu. Jest to główny powód wielkiego wzrostu popularności kursów i szkoleń online. Ich niewątpliwą zaletą jest dostępność w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Można z nich korzystać zarówno prywatnie, doszkalając się w […]

Czytaj dalej