Czy prowadzenie biznesu bez zakładania firmy to duży problem? TAK!

Czy legalne jest zarabianie pieniędzy poprzez umieszczanie reklam na swoim blogu, pisanie postów sponsorowanych, sprzedaż rękodzieła, prowadzenie kursów online albo wyprzedaż swoich ubrań na allegro, bądź udzielanie korepetycji, gdy nie mamy zarejestrowanej działalności gospodarczej? Takie pytania czasem się pojawiają. Czy istnieje wtedy ryzyko, że pewnego dnia zapuka ZUS albo urząd skarbowy, by wymierzyć karę?

Co to jest działalność gospodarcza?

Definicja, co jest uznawane za działalność gospodarczą zawarta jest w kilku aktach prawnych. Mówi o niej:

  • ustawa o swobodzie działalności gospodarczej,
  • ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • ustawa o VAT,
  • o ordynacji podatkowej,
  • ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
    Za działalność gospodarczą uznaje się każdy przejaw ludzkiej aktywności:
  • mający charakter zarobkowy (jednak działalność nie musi przynosić zysków. Najważniejszy jest fakt, że prowadzi się ją w celu zarabiania pieniędzy)
  • polegający na tworzeniu, budowaniu, handlowaniu, świadczeniu usług, ewentualnie mający charakter działalności zawodowej,
  • wykonywany w sposób zorganizowany (wyodrębnić można miejsce pracy, proces sprzedaży, akcje marketingowe, zakup materiałów) i ciągły (nie jest to jednorazowa czynność).

Można spotkać się z twierdzeniem, że dopóki nie zarobisz więcej niż kwota wolna od podatku, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Nie jest to prawda. Kwota wolna jest kwotą, od której nie płaci się podatku dochodowego, jednak żaden przepis nie twierdzi, że z takiego przychodu albo dochodu nie trzeba się rozliczać lub że można nie rejestrować firmy. Istnieją przecież duże przedsiębiorstwa, odnoszące kilka lat z rzędu malutkie zyski lub wręcz ponoszące straty. Nikt nie myśli nawet o tym, że mogłyby działać bez rejestrowania działalności.

Jakie konsekwencje mogą cię spotkać, gdy nie zarejestrujesz działalności gospodarczej, choć faktycznie ją prowadzisz?

  1. Kara grzywny lub ograniczenie wolności – za prowadzenie działalności bez jej rejestracji.
  2. Zapłata podatku dochodowego.
    Każda osoba osiągająca przychody, jest zobowiązana do ich opodatkowania. W sytuacji sprzedaży towarów lub usług i nie rozliczenia podatków z tego tytułu, można zostać ukaranym za ukrywanie przychodów. Trzeba wtedy także zapłacić zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami.
  3. Zapłata podatku VAT.
    Nie każda osoba prowadząca biznes musi zostać VATowcem. Jednak są takie towary i usługi, od których zawsze należy odprowadzać podatek VAT. Są to np. paliwa, papierosy, alkohol, usługi doradcze. Gdy uzyskujemy przychód z ich sprzedaży nie możemy skorzystać ze zwolnienia. Należy wtedy zapłacić od nich podatek VAT. Ponadto za nieskładanie deklaracji można otrzymać mandat.
  4. Kara grzywny za niedopełnienie obowiązków podatkowo-księgowych.
    Jeżeli twoja działalność nie jest zarejestrowana, to pewnie nie prowadzisz także ewidencji przychodów, księgi przychodów i rozchodów, nie składasz rocznych deklaracji podatkowych, a także nie wystawiasz faktur czy paragonów. Posiadanie kasy fiskalnej w niektórych branżach jest obowiązkowe już od pierwszej sprzedaży (np. warsztaty samochodowe, usługi kosmetyczne). Można być ukaranym za każde z tych wykroczeń oddzielnym mandatem.
  5. Kara grzywny za niedopełnienie obowiązków związanych z ZUS.
    Przy prowadzeniu działalności należy składać dokumenty rejestracyjne do ZUS oraz dokumenty rozliczeniowe. Gdy tego nie robisz, grozi Ci mandat.
  6. Zapłata zaległych składek ZUS wraz z odsetkami
    Wysokość składek ZUS to kwota około 500 zł każdego miesiąca przez pierwsze 2 lata, a potem około 1200 zł miesięcznie. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nałożyć karę wynoszącą do 100% nieopłaconych składek.

Jednak nie każde źródło przychodów wiąże się z koniecznością zakładania działalności gospodarczej. Można bez rejestracji firmy uzyskiwać przychody związane z prawami autorskimi lub wynajmowaniem mieszkania. Istotne jest tu, by otrzymane pieniądze prawidłowo rozliczyć i zapłacić od nich podatek dochodowy.

Gdy prowadzisz firmę bez jej formalnej rejestracji w CEIDG podejmujesz duże ryzyko. W czasie sprzedaży swojego produktu lub usługi nie możesz mieć pewności, że kupujący nie jest kontrolerem. Jeśli zostaniesz „schwytany na gorącym uczynku”, na pewno poniesiesz karę. W sytuacjach wątpliwych to Ty będziesz musiał udowodnić, że nie prowadzisz działalności.

Polecane dla Ciebie

Automatyzacja płatności w transporcie i logistyce – jak zyskać płynność finansową bez czekania na kontrahentów

Branża transportu, spedycji i logistyki to sektor w dużym stopniu narażony na problemy z płynnością finansową. Firmy transportowe często są zmuszone oczekiwać tygodniami, a nawet miesiącami, na zapłatę za zrealizowane usługi, podczas gdy same muszą przecież na bieżąco regulować liczne zobowiązania – od kosztów paliwa i leasingu pojazdów, po wynagrodzenia dla kierowców. Utrzymanie płynności finansowej […]

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w logistyce – jak mikrofirmy mogą wykorzystać AI do optymalizacji tras i redukcji kosztów

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu – tyle że dziś już o wiele bardziej intensywnie – przekształca globalny sektor logistyczny. Można śmiało stwierdzić, że AI jest kluczowym czynnikiem optymalizacji oraz innowacji. Co ważne, rozwiązania tego typu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla korporacji – jej potencjał coraz śmielej mogą wykorzystywać również najmniejsi gracze na rynku. […]

Czytaj dalej

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej