Czym jest efektywność energetyczna firmy? Jak ją poprawić?

Z roku na rok zaobserwować można zwiększenie zużycia prądu. Przykładowo w czasie pierwszych dwóch miesięcy tego roku dwa razy padł historyczny rekord w tej kwestii w Polsce. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną zauważyć można zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Problem ten występuje na całym świecie i wiele krajów stara się go rozwiązać. Również przedsiębiorstwa podejmują działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

W kierunku efektywności energetycznej

Zmiany pojawiające się w sektorach społecznych i gospodarczych wpływają na rynek energii, a regulacje prawne są do nich dostosowywane. Ponieważ przedsiębiorstwa do tej pory w największym stopniu pochłaniały medium i emitowały wiele zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, najmocniej odczuwają konsekwencje zmian prawa krajowego oraz unijnego. To właśnie one od stycznia bieżącego roku są najbardziej obciążone opłatą mocową, przeznaczoną na pokrycie kosztów modernizacji krajowej infrastruktury energetycznej. Systematyczny wzrost cen energii, a także nowe przepisy unijne obligują przedsiębiorstwa do ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisyjności. Z tego powodu wdrożenie rozwiązań wspierających efektywność energetyczną jest nieuniknione.
Oczywistą sprawą jest, że opłacalność inwestycji to główna determinanta takich decyzji. Zbyt wysokie koszty zużycia energii mogą decydować o konkurencyjności firm i mieć wpływ na zwiększające się koszty produkcji. Gdy chce się funkcjonować przy założeniu stałego wzrostu biznesu, to nieustannie należy pracować nad poziomem zużycia energii elektrycznej.

Najważniejszy pierwszy krok

Wszelkie decyzje dotyczące efektywności energetycznej należałoby poprzedzić monitoringiem sieci elektrycznej firmy i analizą dotychczasowych rachunków za energię. Na rynku znaleźć można specjalne systemy, który odczytują historię z licznika energii elektrycznej za okres do dwóch lat wstecz i w kilka minut generują pierwsze zalecenia efektywnościowe. System taki przy pomocy algorytmów weryfikuje dobór odpowiednich parametrów dystrybucyjnych, konfigurację licznika, dobór grup taryfowych czy stref czasowych.
Rozwiązanie takie umożliwia weryfikację poprawnego rozliczania się z operatorem systemu dystrybucji energii za minione okresy. Jest to bardzo ważna zaleta oznaczająca, że skorygować można faktury, jeśli w rozliczeniach pojawiły się nieprawidłowości. System bardzo szybko potrafi wyłapać różnice między danymi z pamięci licznika, a fakturami, które otrzymała firma.
Każde przedsiębiorstwo powinno odpowiednio skonfigurować urządzenia elektroniczne mierzące zużycie energii uwzględniając zmianowość, sezonowość, godziny największego zapotrzebowania energetycznego czy dni wolne. Monitorowanie takie jest ważne, gdyż można dowiedzieć się, co właściwie dzieje się z medium, za które płacimy. Wiedza ta umożliwi podjęcie właściwych decyzji dotyczących efektywniejszego wykorzystania energii w przyszłości.

Fotowoltaika jednym z rozwiązań

Wstępny audyt energetyczny oraz analiza zużycia energii ukażą obraz sytuacji, na podstawie której będzie można podjąć decyzje, co dalej robić. Jedną z możliwości jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w firmie. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest przyjazna dla środowiska, umożliwia wytwarzanie energii zeroemisyjnej, a poza tym zmniejsza wydatki za prąd.
Zainstalowanie fotowoltaiki jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i tych dużych, które na budowę paneli będą potrzebować pozwoleń oraz koncesji. Instalacja o mocy do 50kWp dla średniej wielkości firmy może zwrócić się za około 6-7 lat, podczas gdy jej żywotność określa się na minimum 25 lat. Większe firmy często posiadają instalację do 500kWp, jednak wymaga ona uzyskania pozwoleń administracyjnych.

Fotowoltaika – efektywność energetyczna

W fotowoltaice ważne jest zużywanie na bieżąco jak największej ilości wyprodukowanej energii. Przynosi to największe oszczędności, ponieważ odbiorca nie korzysta z sieciowego prądu. Jeżeli firma nie chce zarabiać na sprzedaży energii, nie warto generować dużych nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej. Ponadto cena sprzedaży energii to ok. 40% ceny jej kupna. Z tego powodu zwrot z inwestycji przy dużych instalacjach może ulec wydłużeniu.
Zakłady przemysłowe często budują instalację o nieco mniejszej mocy niż ta, która wynika z ich faktycznego zapotrzebowania energetycznego. Wpływa to na maksymalizację zużycia tego, co sami wyprodukują. Firmy działające w ciągu dnia czy w trybie pracy jedno- lub dwuzmianowej mogą znacznie ograniczyć zużycie energii z sieci dystrybucyjnej, gdy na bieżąco zużywają prąd z ogniw fotowoltaicznych. Zastosowanie takiego rozwiązania może też wpłynąć na obniżenie wydatków na opłatę mocową, która jest naliczana za zużycie prądu sieciowego w godzinach 7.00 – 22.00.

Wybór instalatora paneli PV

Inwestycja w fotowoltaikę ma dać niezależność energetyczną, a rozwiązanie ma służyć firmie przez wiele lat. Z tego powodu wybór stabilnej firmy instalacyjnej jest kluczowe. Najlepiej wybrać solidnego partnera, który przez lata będzie dochowywał warunków gwarancyjnych, a także zapewni profesjonalny serwis.

Polecane dla Ciebie

Nielegalna konkurencja ukraińskich firm – czy to zagrożenie dla firm transportowych?

Ukraińskie firmy przewoźnicze wyrażają zaniepokojenie karami nakładanymi na kierowców w Polsce. Rząd wprowadził nowe przepisy, by zapobiegać nielegalnej działalności naszych wschodnich sąsiadów na terenie Unii Europejskiej. Czy to jednak wystarczy? Kabotaż, czyli nielegalne działania ukraińskich firm Przewozy kabotażowe to przewozy ładunku między punktami położonymi poza granicami kraju, w którym siedzibę ma firma transportowa. Właśnie takie […]

Czytaj dalej

Redukcja emisji CO2 to gwóźdź do trumny branży TSL? 

Wraz z kolejnymi, bardzo restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej dotyczącymi redukcji emisji CO2 nasila się presja na branżę transportową – zwłaszcza w Polsce. Firmy logistyczne stają przed wizją zakupu ekologicznych samochodów oraz zwiększenia kosztów operacyjnych. Dla większości przedsiębiorców jest to ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać, by równocześnie nie zbankrutować?  Nowe dyrektywy Unii Europejskiej i jej konsekwencje […]

Czytaj dalej

Kredyt, leasing czy faktoring?

Firmy działające w takich branżach jak transport, spedycja, logistyka (TSL), e-commerce czy budownictwo prędzej czy później staną przed ważnym zadaniem: wyborem odpowiednich narzędzi finansowych. W tym kontekście kredyt, leasing i faktoring to trzy najpopularniejsze opcje, które mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Każda z tych metod ma swoje mocne strony i pewne ograniczenia, dlatego warto przyjrzeć się […]

Czytaj dalej