Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Z Krajowego Systemu e-Faktur korzyści mają czerpać zarówno przedsiębiorcy, jak i organy państwowe. Wdrożenie usługi e-faktur ma m.in. przyczynić się do szybkiego wykrywania przestępstw podatkowych i obniżenia luki VAT.

Krajowy System e-Faktur jest systemem teleinformatycznym.
Z podobnych systemów korzystają już m.in Portugalia, Hiszpania i Włochy. Podatnicy będą mogli korzystać z szybkiego, bezpiecznego i łatwego w obsłudze narzędzia, które przyczyni się do polepszenia i unowocześnienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?
W dniu 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy regulujące funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur na podstawie Ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych usług. Określenie ,,e-faktura” odnosi się do faktury wystawionej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. System ma służyć do otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych.
Krajowy System e-Faktur jest nowym rejestrem dokumentów, który prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej, będący zarazem administratorem danych w nim zawartych.

Zgodnie z ustawą Krajowy System e-Faktur ma pomóc w:

  • nadawaniu, zmianie lub odbieraniu uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur oraz powiadamianiu podmiotów wyszczególnionych w art. 106nb (ustawa o podatku od towarów i usług) o tym, a także uwierzytelnianiu i weryfikacji uprawnień tych podmiotów;
  • wystawianiu faktur ustrukturyzowanych;
  • dostępie do faktur ustrukturyzowanych;
  • otrzymywaniu i przechowywaniu faktur ustrukturyzowanych;
  • oznaczaniu faktur ustrukturyzowanych numerem identyfikującym, który przydzielony został w Krajowym Systemie e-Faktur;
  • analizie i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych.
    Dodatkowo, system będzie informował podmioty wymienione w art. 106nb o dacie i czasie wystawienia faktury ustrukturyzowanej, a także nadanym numerze identyfikującym fakturze, dacie i czasie odrzucenia faktury w sytuacji jej niezgodności ze wzorem, niemożliwości wystawienia faktury z powodu braku uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
    W jaki sposób działa Krajowy System e-faktur?
    Korzystanie z Krajowego Systemu e-faktur bazuje na wystawianiu faktur elektronicznych w specjalnym rejestrze i ich elektronicznym przekazywaniu odbiorcom. Podatnicy mogą pobierać faktury, które zostały im wystawione przez inne podmioty w formie ustrukturyzowanej. Uznaje się, że faktura jest wystawiona i doręczona w dniu, w którym system przydzieli dokumentowi numer identyfikacyjny.

    Centralny rejestr faktur został stworzony, by ułatwić wystawianie faktur VAT przez przedsiębiorców i inne podmioty. Znajdziemy w nim wszystkie faktury wystawione w sposób ustandaryzowany, czyli według przyjętego wzoru. Ma to zmniejszyć ryzyko pomyłek, a także uprościć wystawianie faktur, dzięki czemu trafią one szybciej do odbiorcy. Podatnik nie będzie już musiał archiwizować papierowych dokumentów. Faktury będą przechowywane w systemie przez dziesięć lat. Nie będzie również konieczności wystawiania duplikatów faktur. Oryginalne dokumenty znaleźć będzie można w bazie przez cały czas i obie strony transakcji będą miały do nich dostęp. Nie trzeba będzie też przesyłać pliku JPK_FA, ponieważ organy skarbowe będą miały cały czas dostęp do wystawionych faktur. Zewnętrzne systemy księgowe będą mogły odczytywać i zaciągać faktury ustrukturyzowane, co wpłynie na zwiększenie efektywności pracy. Zgodnie z zapowiedziami od 1 stycznia 2022 r. wystawianie e-faktur (faktur ustrukturyzowanych) jest dobrowolne. Podatnicy mogą wystawić e-fakturę, fakturę standardową (papierową) lub elektroniczną. Dużym plusem korzystania z systemu ma być szybszy zwrot podatku VAT (40 dni). Natomiast od 1 stycznia 2023 r. z korzystanie z systemu e-faktur ma być obowiązkowe.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Wynajem samochodu na firmę – kilka praktycznych porad

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w ramach której rozlicza się używając podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi pamiętać o obowiązku corocznego przeprowadzania remanentu, to znaczy sporządzania spisu z natury. Dotyczy to także sytuacji, jeżeli prowadzisz firmę usługową i nie masz towarów na sprzedaż. Wynajem długoterminowy kontra zakup pojazdu Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami i […]

Czytaj dalej