Estoński CIT w Polsce – na czym polega?

czy estoński CIT przyjmie się nad Wisłą?

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o możliwości wprowadzeniu estońskiego CIT-u do Polski. Nawet rozpoczęły się już prace nad dopasowaniem projektu do polskich realiów. Z opodatkowania tego będzie można skorzystać już na początku 2021 roku. Dotyczy on spółek kapitałowych.

Raport “Estoński CIT dla Polski. Potencjał, model wdrożenia i oczekiwane efekty”, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że już w 2021 r. z rozliczenia w ramach estońskiego CIT-u skorzysta około 200 tysięcy firm. Możliwe jest, że w przyszłości ta liczba zwiększy się nawet do 2 milionów. Wpłynie to niewątpliwie na zwiększenie ilości miejsc pracy oraz na większe oszczędności polskich spółek.

Główna idea CIT


Estoński CIT polegać ma na braku poboru podatku tak długo, jak dochód zostanie w firmie. Stwarza to szansę na większe inwestycje przedsiębiorcy w swój biznes, zamiast konieczności opłacenia rocznego CIT-u i odprowadzania zaliczki. Dochód zostanie opodatkowany dopiero w chwili wypłaty zysku.

Kto z tego skorzysta?


Istnieje kilka podstawowych warunków, które spełnić muszą osoby zainteresowane tym sposobem opodatkowania:

  • firma musi być prowadzona w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością
  • muszą to być małe lub średnie przedsiębiorstwa
  • roczne przychody nie mogą być większe niż 50 milionów złotych, a przychody pasywne nie mogą przewyższać przychodów z działalności operacyjnej
  • spółka nie może mieć udziałów w innych podmiotach gospodarczych
  • firma musi zatrudniać co najmniej 3 pracowników oprócz udziałowców
    Przedstawione warunki muszą być spełnione jednocześnie, a nowy sposób opodatkowania wybierany jest na następne 4 lata działalności.

Korzyści dla firm z CIT


Główną zaletą tego rozwiązania jest odroczenie zapłaty podatku. Stwarza to szansę na to, by spółki mogły dokonać inwestycji z własnych środków.
Uważa się również, że stawka podatkowa stanie się przystępniejsza. Estoński CIT umożliwi odliczenie wspólnikowi części podatku CIT od podatku PIT płaconego od dywidendy (według nowej stawki 25% albo 20% w sytuacji małego podatnika). Dzięki temu zysk wypłacany wspólnikom opodatkowany zostanie według stawki 30% lub 25% w przypadku małego podatnika.
Łatwiejsza ma być także ewidencja. Podatnik będzie zobowiązany do złożenia deklaracji oraz zapłacenia podatku dopiero w kolejnym miesiącu po uwolnieniu przez spółkę zysków.
Osoby korzystające z nowej formuły podatkowej będą mogły raportować tylko schematy transgraniczne, jeśli dotyczą one podatku CIT. Zostaną zwolnione z raportowania innych schematów podatkowych.

CIT – Czy to opłacalne?


Jest to uzależnione od tego, na co będzie stawiać firma. Decyzja o skorzystaniu z estońskiego pomysłu, wiąże się z tym, że nie będziemy mieć prawa do innych ulg, np. do ulgi B+R.
Równocześnie nowy CIT poprawi płynność finansową wielu spółek, umożliwiając dokonanie niektórych inwestycji, na które wcześniej nie można było sobie pozwolić.
Warto jednak mieć na uwadze, że przejście na inną formę działalności gospodarczej nie zawsze jest korzystne. Dobrym pomysłem będzie niewątpliwie przeanalizowanie tego kroku ze specjalistą, ponieważ przepisy ciągle jeszcze ulegają zmianom i nie są wystarczająco precyzyjne. Zaprezentowany projekt nadal pozostaje przedmiotem szerokich dyskusji.

Polecane dla Ciebie

Sukcesy, wyzwania i przyszłość transportu i logistyki w Polsce

Sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) to jeden z najważniejszych filarów polskiej gospodarki. Polskie firmy transportowe, głównie za sprawą strategicznego położenia naszego kraju, stały się europejskimi liderami w przewozach drogowych, obsługując 25% handlu na Starym Kontynencie. Sukces oraz ogromna złożoność europejskich łańcuchów dostaw oraz uregulowań prawnych niesie za sobą także wyzwania i problemy. Polskie firmy transportowe […]

Czytaj dalej

1,4 miliarda długu w branży transportowej – co to oznacza dla sektora TSL?

Branża transportowa, będąca jednym z filarów polskiej gospodarki, stoi w obliczu poważnych wyzwań finansowych. Według najnowszych danych zadłużenie sektora TSL wynosi aż 1,4 miliarda złotych. Jest to jeden z najwyższych poziomów zadłużenia w polskiej gospodarce, co budzi poważne obawy o przyszłość wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych z segmentu małych i średnich firm. Skala zadłużenia pokazuje, że […]

Czytaj dalej

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej