Jak zachować równowagę między wykonywaniem pracy zdalnej a domem

Klucz do efektywnej pracy zdalnej

Wielu z nas pracując w biurze często marzyło o możliwości pozostania w domu i pracy zdalnej. Obecnie to marzenie stało się rzeczywistością. Gdy jesteśmy zmuszeni obcować z taką pracą, bardzo ważne jest utrzymanie pozytywnego myślenia i stworzenie właściwej równowagi pomiędzy czasem wolnym w domu, a pracą w domu. Oto krótki poradnik, jak nie zwariować w czasie pracy zdalnej. Tych kilka drobnych usprawnień pomoże pracować tak samo efektywnie, jak w biurze.


Rozmowa
Podczas pracy w biurze zawsze znajdziemy czas na rozmowy ze współpracownikami. Pozwala to rozładować stres i daje nowe siły do podjęcia kolejnych zadań. Dlatego teraz, gdy wiele rzeczy jest on-line, warto przez pierwsze minuty telekonferencji skupić się na tym, jak radzicie sobie w domu, jak się czujecie. Taka socjalizacja jest fundamentem pozwalającym utrzymać dobre stosunki w pracy (nawet tej zdalnej). Dobrym pomysłem jest robienie konferencji z wideo chatem, tak aby wszyscy mogli się widzieć.


Nowe sposoby komunikacji
Śmiech to zdrowie, mówi słynne powiedzenie. Dlatego tak istotne jest zachowanie luźnych relacji z ludźmi z pracy. Podczas komunikacji internetowej, nie skupiajcie się jedynie na pracy. Warto stworzyć grupę, aby wymieniać się uwagami czy żartami. W biurowej codzienności, żarty czy zabawne sytuacje są na porządku dziennym. Podczas pracy zdalnej, aby zredukować stres, trzeba poszukać nowych rozwiązań.


Codzienna rutyna
Dobrym pomysłem jest ustalenie sztywnych godzin pracy, zwłaszcza teraz w domu. Pory posiłków powinny być o podobnych godzinach jak w biurze, aby dalej pracować w znanej sobie rutynie. Ważne jest, by „wejść” w tryb pracy, ale równie istotne jest „wyjście” z niej. Przykładowo maile, które odebraliśmy po godzinach muszą poczekać do kolejnego dnia.


Swoje miejsce pracy
Choć brzmi to jak oczywistość, niektórzy muszą się bardzo napracować, by w swoich czterech ścianach stworzyć przestrzeń do pracy. Przede wszystkim nie warto pracować na kanapie czy łóżku, o ile nie chcemy nabawić się bólów kręgosłupa. Biurko i krzesło są konieczne do przetrwania home office. Warunki podobne do pracy w biurze pomogą w koncentracji i szybszej realizacji najważniejszych zadań.


Świeże powietrze, słońce i dużo wody
Bez wątpienia długie przebywanie w domu może być po pewnym czasie frustrujące i po prostu męczące. Dlatego nie można zapomnieć o świeżym powietrzu. Podczas pracy zdalnej trzeba pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Jeżeli jest możliwość, to warto wyjść na krótki spacer, aby na chwilę zmienić otoczenie i pozwolić na odpoczynek zmęczonym od patrzenia w monitor oczom. Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie i zwiększy energię do pracy. Nie można zapomnieć również o nawadnianiu. Należy pić 2,5l wody dziennie. Aby o tym pamiętać, warto ustawić sobie w telefonie przypomnienia.


Nagrody
Po ciężkiej pracy dobrze jest dać sobie chwilę relaksu, poprawić sobie humor, tą aktywnością, którą lubimy. Można dać sobie odrobinę przyjemności i np. zamówić jedzenie z tej knajpy, o której wszyscy mówią. Można również kupić swoje ulubione rzeczy w sklepie, by po pracy, móc się zrelaksować. Za ciężką pracę należy się nagroda.


Ruch to zdrowie
Praca w domu spowodowała mniej ruchu na co dzień. Dobrym pomysłem jest wybranie krótkich ćwiczeń na YouTube. Oczy i kręgosłup odpoczną, a endorfiny wpłyną na lepsze samopoczucie i zwiększą energię do pracy. Najlepiej zaangażować w to współpracowników.


Dodatkowe hobby
Gdy dzięki pracy zdalnej nie tracimy czasu na dojazdy do biura, warto dobrze zagospodarować te zaoszczędzone minuty. Aby urozmaicić sobie dzień w domu, można ten dodatkowy czas przeznaczyć na naukę, np. nowego języka czy programowania. Dzięki temu nie tracimy cennego czasu, a nasz dzień stanie się zróżnicowany.


Ubranie, jak w pracy
Nie trzeba koniecznie chodzić w domu w garniturze czy garsonce. Jednak siedzenie cały dzień w piżamie nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, ważna jest wygoda, dlatego garnitur można zastąpić jeansami i t-shirtem. Zmiana ubrania pomoże wejść w tryb pracy, nawet gdy cały dzień spędzamy w domu. W weekend za to można śmiało nosić swój ulubiony dres.

Polecane dla Ciebie

Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a […]

Czytaj dalej

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej