Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć i jak opłacać?

Indywidualny rachunek ZUS nazywany także numerem rachunku składkowego (NRS) jest specjalnym kontem założonym dla danej firmy, aby zgrupować wszystkie należności do ZUS w jednym miejscu. Instytucja ta dzięki temu ma możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia poprawności i terminowości.

Taki indywidualny numer rachunku składkowego można pobrać na stronie internetowej ZUS. Inną możliwością jest sprawdzenie numeru rachunku w dowolnej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

Informacje niezbędne podczas sprawdzenia rachunku do rozliczeń ZUS?

Osoba sprawdzająca numer rachunku musi posiadać dwa identyfikatory:

1) pierwszy identyfikator (NIP, REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport),

2) drugi identyfikator (REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport, Imię i nazwisko, Nazwa skrócona płatnika).

 

Gdzie i jak wpłacać składki ZUS?

Jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego uiszczone zostaną składki za wszystkich ubezpieczonych. Przelew do ZUS można zrealizować przez przelew dedykowany do ZUS, jak również przez zwykły przelew. W polu odbiorcy wpisać trzeba ZUS, zaś w polu numer konta odbiorcy podać numer otrzymany od ZUS albo wygenerowany za pomocą tej strony. W miejscu kwota operacji wpisać należy kwotę z ZUS wynikającą z deklaracji ZUS DRA.

 

Jakie są terminy zapłaty składek ZUS?

Składki uiścić należy do:

– 5. dnia następnego miesiąca w przypadku jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,

– 15. dnia następnego miesiąca w przypadku płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek akcyjnych i spółek z o.o., czy spółdzielni,

– 20. dnia następnego miesiąca w przypadku podmiotów, które nie są osobami prawnymi. Dotyczy to m.in. osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych.

 

O czym trzeba pamiętać?

Gdy ostatni dzień terminu opłacenia składek przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę albo niedzielę, to mamy czas na opłatę do następnego dnia roboczego. Przykładowo jeśli termin zapłaty podatku wypadł w czwartek, który był dniem ustawowo wolnym od pracy, to ostateczny termin dokonania opłaty będzie kolejnego dnia czyli w piątek.

Pamiętać należy również o przesłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych, na których bazowano podczas wyliczenia kwoty płatności. Termin płatności oraz wysyłki deklaracji są takie same.

Polecane dla Ciebie

Polskie firmy coraz częściej decydują się na faktoring. Dlaczego?

Faktoring to usługa, która niedawno jeszcze przypisana była raczej do ograniczonego kręgu przedsiębiorców. W przeciągu minionych lat zyskuje aczkolwiek w kraju nad Wisłą na popularności. Bez względu na sektor czy wielkość, przeróżne przedsiębiorstwa coraz chętniej implementują to rozwiązanie, którego zadaniem jest optymalizacja płynności finansowej – co stanowi tego przyczynę? Uwarunkowań jest parę. Czym jest faktoring […]

Czytaj dalej

Redukcja emisji CO2 to gwóźdź do trumny branży TSL? 

Wraz z kolejnymi, bardzo restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej dotyczącymi redukcji emisji CO2 nasila się presja na branżę transportową – zwłaszcza w Polsce. Firmy logistyczne stają przed wizją zakupu ekologicznych samochodów oraz zwiększenia kosztów operacyjnych. Dla większości przedsiębiorców jest to ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać, by równocześnie nie zbankrutować?  Nowe dyrektywy Unii Europejskiej i jej konsekwencje […]

Czytaj dalej

Kredyt, leasing czy faktoring?

Firmy działające w takich branżach jak transport, spedycja, logistyka (TSL), e-commerce czy budownictwo prędzej czy później staną przed ważnym zadaniem: wyborem odpowiednich narzędzi finansowych. W tym kontekście kredyt, leasing i faktoring to trzy najpopularniejsze opcje, które mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Każda z tych metod ma swoje mocne strony i pewne ograniczenia, dlatego warto przyjrzeć się […]

Czytaj dalej