Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć i jak opłacać?

Indywidualny rachunek ZUS nazywany także numerem rachunku składkowego (NRS) jest specjalnym kontem założonym dla danej firmy, aby zgrupować wszystkie należności do ZUS w jednym miejscu. Instytucja ta dzięki temu ma możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia poprawności i terminowości.

Taki indywidualny numer rachunku składkowego można pobrać na stronie internetowej ZUS. Inną możliwością jest sprawdzenie numeru rachunku w dowolnej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

Informacje niezbędne podczas sprawdzenia rachunku do rozliczeń ZUS?

Osoba sprawdzająca numer rachunku musi posiadać dwa identyfikatory:

1) pierwszy identyfikator (NIP, REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport),

2) drugi identyfikator (REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport, Imię i nazwisko, Nazwa skrócona płatnika).

 

Gdzie i jak wpłacać składki ZUS?

Jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego uiszczone zostaną składki za wszystkich ubezpieczonych. Przelew do ZUS można zrealizować przez przelew dedykowany do ZUS, jak również przez zwykły przelew. W polu odbiorcy wpisać trzeba ZUS, zaś w polu numer konta odbiorcy podać numer otrzymany od ZUS albo wygenerowany za pomocą tej strony. W miejscu kwota operacji wpisać należy kwotę z ZUS wynikającą z deklaracji ZUS DRA.

 

Jakie są terminy zapłaty składek ZUS?

Składki uiścić należy do:

– 5. dnia następnego miesiąca w przypadku jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,

– 15. dnia następnego miesiąca w przypadku płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek akcyjnych i spółek z o.o., czy spółdzielni,

– 20. dnia następnego miesiąca w przypadku podmiotów, które nie są osobami prawnymi. Dotyczy to m.in. osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych.

 

O czym trzeba pamiętać?

Gdy ostatni dzień terminu opłacenia składek przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę albo niedzielę, to mamy czas na opłatę do następnego dnia roboczego. Przykładowo jeśli termin zapłaty podatku wypadł w czwartek, który był dniem ustawowo wolnym od pracy, to ostateczny termin dokonania opłaty będzie kolejnego dnia czyli w piątek.

Pamiętać należy również o przesłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych, na których bazowano podczas wyliczenia kwoty płatności. Termin płatności oraz wysyłki deklaracji są takie same.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Spis z natury – inwentaryzacja i remanent

Spis z natury, zwany również inwentaryzacją lub remanentem, to proces polegający na dokładnym przeliczeniu i wycenie towarów oraz surowców należących do firmy. Nie można tego przeprowadzać wyłącznie na podstawie danych z programów do ewidencji stanów magazynowych. Wszystkie towary muszą być przeliczone ręcznie i zapisane zgodnie z rzeczywistym stanem posiadania. Korzyści ze spisu z natury Dzięki […]

Czytaj dalej