Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć i jak opłacać?

Indywidualny rachunek ZUS nazywany także numerem rachunku składkowego (NRS) jest specjalnym kontem założonym dla danej firmy, aby zgrupować wszystkie należności do ZUS w jednym miejscu. Instytucja ta dzięki temu ma możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia poprawności i terminowości.

Taki indywidualny numer rachunku składkowego można pobrać na stronie internetowej ZUS. Inną możliwością jest sprawdzenie numeru rachunku w dowolnej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

Informacje niezbędne podczas sprawdzenia rachunku do rozliczeń ZUS?

Osoba sprawdzająca numer rachunku musi posiadać dwa identyfikatory:

1) pierwszy identyfikator (NIP, REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport),

2) drugi identyfikator (REGON, PESEL, Dowód osobisty, Paszport, Imię i nazwisko, Nazwa skrócona płatnika).

 

Gdzie i jak wpłacać składki ZUS?

Jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego uiszczone zostaną składki za wszystkich ubezpieczonych. Przelew do ZUS można zrealizować przez przelew dedykowany do ZUS, jak również przez zwykły przelew. W polu odbiorcy wpisać trzeba ZUS, zaś w polu numer konta odbiorcy podać numer otrzymany od ZUS albo wygenerowany za pomocą tej strony. W miejscu kwota operacji wpisać należy kwotę z ZUS wynikającą z deklaracji ZUS DRA.

 

Jakie są terminy zapłaty składek ZUS?

Składki uiścić należy do:

– 5. dnia następnego miesiąca w przypadku jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,

– 15. dnia następnego miesiąca w przypadku płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek akcyjnych i spółek z o.o., czy spółdzielni,

– 20. dnia następnego miesiąca w przypadku podmiotów, które nie są osobami prawnymi. Dotyczy to m.in. osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych.

 

O czym trzeba pamiętać?

Gdy ostatni dzień terminu opłacenia składek przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę albo niedzielę, to mamy czas na opłatę do następnego dnia roboczego. Przykładowo jeśli termin zapłaty podatku wypadł w czwartek, który był dniem ustawowo wolnym od pracy, to ostateczny termin dokonania opłaty będzie kolejnego dnia czyli w piątek.

Pamiętać należy również o przesłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych, na których bazowano podczas wyliczenia kwoty płatności. Termin płatności oraz wysyłki deklaracji są takie same.

Polecane dla Ciebie

Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie. […]

Czytaj dalej

Ulga na złe długi – jakie są zasady i kto może z niej skorzystać?

Temat niezapłaconych faktur w odniesieniu do kwestii podatków interesuje głównie przedsiębiorców. W sytuacji podbramkowej każdy szuka jak najlepszego wyjścia – podatnicy VAT mogą uzyskać tzw. ulgę na złe długi. Bez tego wiele firm mogłoby utracić płynność finansową, która jest niezwykle ważna w prowadzeniu firmy i zarządzaniu budżetem. Warto wiedzieć, że istnieje sposób na rozliczenie podatku […]

Czytaj dalej

Jak zdobyć potrzebny towar, gdy brakuje pieniędzy na zakupy?

W dzisiejszym świecie zakupy robi się niemal każdego dnia. Ale co zrobić w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba zakupu konkretnego produktu, a nie mamy na to środków? Może to spotkać również firmy, które nie zawsze posiadają płynność finansową. Na szczęście istnieją rozwiązania satysfakcjonujące dla wszystkich stron. Z punktu widzenia konsumenta Osoba prywatna pragnąca zakupić jakiś produkt, […]

Czytaj dalej