Jak sprawdzić, czy jestem w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Może się zdarzyć, że w sytuacji, gdy będziemy chcieli wziąć kredyt okaże się, że przeszkodą do tego jest nasza negatywna historia kredytowa. Dlatego warto sprawdzić, jakie dane na nasz temat są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowe (BIK). Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić. .

Biuro Informacji Kredytowej – JAK SPRAWDZIĆ?

W Biurze Informacji Kredytowej znaleźć można informacje na temat osób spłacających raty pożyczek i kredytów. Odnotowane są tam terminowe spłacenia rat (wtedy są tam same pozytywne dane na nasz temat), jak i spóźnienia w spłacie (wtedy informacje o nas są negatywne i mogą być powodem odmowy udzielenia kredytu lub pożyczki). Według statystyk aż 90% informacji gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej to informacje pozytywne.
W Biurze Informacji Kredytowej sprawdzić można:
– swoją historię wszystkich zobowiązań kredytowych, które pobierane są z Biura Informacji Kredytowej,
– historię zobowiązań finansowych pobieranych z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
– scoring, czyli ocenę punktową, którą posiadamy.
Praktycznie oznacza to, że w BIK można sprawdzić historię spłaty wszystkich zobowiązań: rat kredytu lub pożyczki, różnych faktur np. za prąd czy telefon.

Jak sprawdzić dane w BIK?

Należy wejść na stronę internetową BIK. Kliknąć „pobierz raport teraz” i wybrać opcję pobrania pojedynczego raportu. Jest to związane z pewną opłatą. Potem trzeba ponownie wybrać zamówienie pojedynczego raportu BIK. Otrzymujemy wtedy potwierdzenie wybranej opcji. Potem należy podać swoje podstawowe dane osobowe i wpisać informacje ze swojego dokumentu tożsamości, a także podać swój adres zamieszkania. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie wszystkich koniecznych zgód. Swoją tożsamość potwierdzić należy poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 zł. Należy poczekać kilka minut na weryfikację przelewu. Po zweryfikowaniu przelewu rozpoczyna się okres oczekiwania na weryfikację tożsamości. Identyfikacja ta może zająć nawet 2 dni robocze. O zakończeniu procesu identyfikacji poinformuje e-mail z linkiem. Po kliknięciu w ten link należy wpisać hasło, które zostanie przesłane na podany numer telefonu. Potem trzeba ustalić hasło do swojego nowego konta w BIK i zatwierdzić nowym kodem SMS.
Logując się do swojego konta należy użyć adresu e-mail i ustalonego wcześniej hasła w profilu głównym (indywidualnym). Wybieramy opcję pobrania jednorazowego raportu BIK i na dole strony potwierdzamy wybór opcji. Następną czynnością jest zapoznanie się z podsumowaniem naszego zamówienia. Po zaakceptowaniu koniecznych zgód należy kliknąć “Zamawiam i płacę”. Raport opłacany jest przelewem bankowym lub za pomocą płatności gotówkowych /portmonetki elektronicznej. Wracając do profilu w BIK można sprawdzić potwierdzenie opłacenia zamówienia. Otrzymany raport mamy w zakładce „Zobacz raport”.

JAK WYGLĄDA RAPORT BIK I CO ZAWIERA?

W sekcji pierwszej znajduje się wskaźnik BIK, czyli ogólna ocena naszej kondycji finansowej. Później pojawi się ocena punktowa ta, którą widzą banki i firmy pożyczkowe, gdy sprawdzają klientów przed udzieleniem finansowania. W sekcji trzeciej jest podsumowanie, a w ostatniej informacje szczegółowe np.: ostatnie zapytania kredytowe w BIK, informacja o upadłości konsumenckiej.

Polecane dla Ciebie

Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie. […]

Czytaj dalej

Warunki prowadzące do nieważności umowy

Korzystając z zasady swobodnego zawierania umów należy pamiętać, że daje ona możliwość dowolnego kontraktowania, w sposób i na warunkach uznanych za najbardziej korzystne. Ale i ona ma swoje ograniczenia. Gdy je naruszymy, może się to zakończyć nieważnością dokonanych czynności prawnych. Jak podaje art. 58 par. 1 Kodeksu cywilnego czynność prawna uważana jest za nieważną w […]

Czytaj dalej

Ulga na złe długi – jakie są zasady i kto może z niej skorzystać?

Temat niezapłaconych faktur w odniesieniu do kwestii podatków interesuje głównie przedsiębiorców. W sytuacji podbramkowej każdy szuka jak najlepszego wyjścia – podatnicy VAT mogą uzyskać tzw. ulgę na złe długi. Bez tego wiele firm mogłoby utracić płynność finansową, która jest niezwykle ważna w prowadzeniu firmy i zarządzaniu budżetem. Warto wiedzieć, że istnieje sposób na rozliczenie podatku […]

Czytaj dalej