Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Podstawowe zasady

bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz powszechniejsze, a zarazem wygodniejsze od tradycyjnych form. Jednak, chcąc z niego korzystać, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, aby uniknąć problemów.
Coraz więcej osób wybiera możliwość korzystania z kart kredytowych czy bankowości online. Jest to zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy sposób od form tradycyjnych, ale tylko wtedy, gdy pamiętamy o podstawowych zasadach, jakie są zgodne z terminem “bezpieczeństwo w sieci”.
Nie przestrzeganie tych zasad może ściągnąć na nas liczne problemy. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, aby nie stracić pieniędzy?

  1. Każdy z nas jest na celowniku
    W ostatnim roku najpopularniejszą metodą cyberprzestępców jest phishing. Przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję po to, aby wyłudzić różne dane: logowania, tożsamości, czy nawet dane karty kredytowej.
    Każdy użytkownik komputera ma na swoim nośniku dane osobowe. Hakerzy celują w nas wszystkich, a największymi kęskami są dla nich ci, którzy nie zabezpieczają swoich haseł. Tak się niestety zdarza, gdy administrator zapomni o zabezpieczeniu danych logowania użytkowników. Wtedy cyberprzestępca kopiuje taką listę i włamuje się do naszych usług. Jak temu przeciwdziałać?
  2. Używaj mocnych haseł
    W dzisiejszych czasach mocne hasła to podstawa bycia w sieci. Chcesz tworzyć firmę internetową, zarabiać w sieci lub tworzyć profesjonalne social media pamiętaj, aby stworzyć odpowiednio mocne hasła. Czy wiecie, jakie hasła są wystarczające, aby chronić nasze bezpieczeństwo w sieci?
  3. Powinny mieć co najmniej 12 znaków.
  4. Zawierać wielkie i małe litery.
  5. Na każdym portalu miej inne hasło.
  6. Używaj znaków innych niż „1234”, zero, qwerty.
  7. Jeśli jest możliwość to korzystaj też ze znaków specjalnych.
  8. Regularnie zmieniaj hasła
  9. Bądź kreatywny i twórz własne słowa, których nie odgadnie nikt poza Tobą.
    Niektóre aplikacje mają też możliwość stworzenia uwierzytelnienia dwuskładnikowego, które polega na tym, że o każdym nowym logowaniu dostajesz informację nie tylko na pocztę e-mail, lecz także powiadomienie w formie sms. To bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się przed niechcianymi atakami ze strony włamywaczy.
  10. Uważaj na publiczne sieci WiFi
    W galeriach handlowych, restauracjach, kawiarniach, czy nawet w komunikacji miejskiej hakerzy w bardzo prosty sposób mogą wykraść nasze dane. To tak jakby pierwsza spotkana przez Ciebie osoba na ulicy poprosiła Cię o wyciągnięcie stu złotych z portfela, czy zrobiłbyś to? Nasz komputer, czy nawet smartfon jest właśnie takim portfelem. Pamiętaj o tym i zwracaj uwagę na to, do jakiej sieci przyłączasz się. W sytuacji, kiedy nie masz innego rozwiązania i musisz skorzystać z publicznego Wifi włącz „tryb bezpieczny”, wtedy zapora sieciowa będzie blokować wszelkie próby ataku.
  11. Nie odpisuj na maile od osób i organizacji, których nie znasz
    Dostajesz wiadomość, która wrzuca Ci się w oczy, brzmi bardzo atrakcyjnie, a mail, z którego została wysłana widzisz pierwszy raz? Lepiej zignoruj taką wiadomość i na nią nie odpowiadaj. W sytuacji gdy tego maila pisał Twój znajomy na pewno znajdzie inny sposób kontaktu z Tobą niż wiadomość mailowa.
  12. Korzystaj z programu antywirusowego
    Warto poświecić czas i znaleźć odpowiadający nam program antywirusowy. Nie musi to być wersja płatna. Jednak należy pamiętać o tym, aby często aktualizować ten system i móc pozwolić mu wyszukiwać wirusy. Bez aktualnego antywirusa Twój komputer jest narażony na różne oprogramowania malware, które mogą przekazać złodziejom Twoje dane.
  13. Twórz kopie zapasowe Twoich danych
    Ostatnia, ale również ważna zasada – twórz kopie zapasowe Twoich danych i bądź przygotowany na to, że możesz stracić swoje urządzenia. Zawsze lepiej być z góry być przygotowanym na ewentualność niż potem narzekać, że mogliśmy wcześniej zapisać nasze dane… Dlatego my radzimy – pamiętaj o własnym bezpieczeństwie w sieci.

Polecane dla Ciebie

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej

Przygotowania do wzrostu zamówień w branży logistycznej przed świętami – co warto wiedzieć?

Dla firm z branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) nadchodzące miesiące oznaczają wzmożoną aktywność. Zbliżające się Boże Narodzenie niesie za sobą dynamiczny wzrost zamówień, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz zacząć działać, aby uniknąć problemów związanych z przeciążeniem logistycznym oraz niedoborem kadry pracowniczej. Jakie kroki warto podjąć? Rekrutacja i zatrudnienie sezonowe Wzrost zapotrzebowania na […]

Czytaj dalej

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej