Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Podstawowe zasady

bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz powszechniejsze, a zarazem wygodniejsze od tradycyjnych form. Jednak, chcąc z niego korzystać, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, aby uniknąć problemów.
Coraz więcej osób wybiera możliwość korzystania z kart kredytowych czy bankowości online. Jest to zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy sposób od form tradycyjnych, ale tylko wtedy, gdy pamiętamy o podstawowych zasadach, jakie są zgodne z terminem “bezpieczeństwo w sieci”.
Nie przestrzeganie tych zasad może ściągnąć na nas liczne problemy. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać, aby nie stracić pieniędzy?

  1. Każdy z nas jest na celowniku
    W ostatnim roku najpopularniejszą metodą cyberprzestępców jest phishing. Przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję po to, aby wyłudzić różne dane: logowania, tożsamości, czy nawet dane karty kredytowej.
    Każdy użytkownik komputera ma na swoim nośniku dane osobowe. Hakerzy celują w nas wszystkich, a największymi kęskami są dla nich ci, którzy nie zabezpieczają swoich haseł. Tak się niestety zdarza, gdy administrator zapomni o zabezpieczeniu danych logowania użytkowników. Wtedy cyberprzestępca kopiuje taką listę i włamuje się do naszych usług. Jak temu przeciwdziałać?
  2. Używaj mocnych haseł
    W dzisiejszych czasach mocne hasła to podstawa bycia w sieci. Chcesz tworzyć firmę internetową, zarabiać w sieci lub tworzyć profesjonalne social media pamiętaj, aby stworzyć odpowiednio mocne hasła. Czy wiecie, jakie hasła są wystarczające, aby chronić nasze bezpieczeństwo w sieci?
  3. Powinny mieć co najmniej 12 znaków.
  4. Zawierać wielkie i małe litery.
  5. Na każdym portalu miej inne hasło.
  6. Używaj znaków innych niż „1234”, zero, qwerty.
  7. Jeśli jest możliwość to korzystaj też ze znaków specjalnych.
  8. Regularnie zmieniaj hasła
  9. Bądź kreatywny i twórz własne słowa, których nie odgadnie nikt poza Tobą.
    Niektóre aplikacje mają też możliwość stworzenia uwierzytelnienia dwuskładnikowego, które polega na tym, że o każdym nowym logowaniu dostajesz informację nie tylko na pocztę e-mail, lecz także powiadomienie w formie sms. To bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się przed niechcianymi atakami ze strony włamywaczy.
  10. Uważaj na publiczne sieci WiFi
    W galeriach handlowych, restauracjach, kawiarniach, czy nawet w komunikacji miejskiej hakerzy w bardzo prosty sposób mogą wykraść nasze dane. To tak jakby pierwsza spotkana przez Ciebie osoba na ulicy poprosiła Cię o wyciągnięcie stu złotych z portfela, czy zrobiłbyś to? Nasz komputer, czy nawet smartfon jest właśnie takim portfelem. Pamiętaj o tym i zwracaj uwagę na to, do jakiej sieci przyłączasz się. W sytuacji, kiedy nie masz innego rozwiązania i musisz skorzystać z publicznego Wifi włącz „tryb bezpieczny”, wtedy zapora sieciowa będzie blokować wszelkie próby ataku.
  11. Nie odpisuj na maile od osób i organizacji, których nie znasz
    Dostajesz wiadomość, która wrzuca Ci się w oczy, brzmi bardzo atrakcyjnie, a mail, z którego została wysłana widzisz pierwszy raz? Lepiej zignoruj taką wiadomość i na nią nie odpowiadaj. W sytuacji gdy tego maila pisał Twój znajomy na pewno znajdzie inny sposób kontaktu z Tobą niż wiadomość mailowa.
  12. Korzystaj z programu antywirusowego
    Warto poświecić czas i znaleźć odpowiadający nam program antywirusowy. Nie musi to być wersja płatna. Jednak należy pamiętać o tym, aby często aktualizować ten system i móc pozwolić mu wyszukiwać wirusy. Bez aktualnego antywirusa Twój komputer jest narażony na różne oprogramowania malware, które mogą przekazać złodziejom Twoje dane.
  13. Twórz kopie zapasowe Twoich danych
    Ostatnia, ale również ważna zasada – twórz kopie zapasowe Twoich danych i bądź przygotowany na to, że możesz stracić swoje urządzenia. Zawsze lepiej być z góry być przygotowanym na ewentualność niż potem narzekać, że mogliśmy wcześniej zapisać nasze dane… Dlatego my radzimy – pamiętaj o własnym bezpieczeństwie w sieci.

Polecane dla Ciebie

Optymalizacja kosztów w transporcie – sprawdzone metody

Rosnące koszty paliwa, utrzymania floty oraz wynagrodzeń stanowią coraz większe wyzwanie dla firm transportowych. Dlatego też optymalizacja kosztów staje się najwyższym priorytetem. W artykule przedstawimy sprawdzone metody, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu budżetem i zwiększeniu rentowności działalności. Optymalizacja tras Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów w transporcie jest optymalizowanie tras przejazdów. Tradycyjne podejście […]

Czytaj dalej

Rekrutacja i szkolenie kierowców – jak znaleźć i utrzymać najlepszych pracowników?

Znalezienie i utrzymanie doświadczonych, lojalnych kierowców to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi borykają się firmy transportowe. Kierowcy są nie tylko kluczowym zasobem, ale również twarzą firmy w kontakcie z klientami. W artykule omówimy skuteczne metody rekrutacji, selekcji oraz szkolenia kierowców, a także sposoby budowania długotrwałych relacji, które pomagają utrzymać najlepszych pracowników. Doświadczeni i zaangażowani […]

Czytaj dalej

Jak przygotować firmę na wyzwania globalnego rynku w zakresie transportu międzynarodowego?

Przedsiębiorstwa, w tym firmy transportowe, muszą być gotowe na stawienie czoła wyzwaniom związanym z handlem międzynarodowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić, aby skutecznie zarządzać logistyką międzynarodową. Zrozumienie logistyki międzynarodowej Logistyka międzynarodowa to kompleksowy proces, który obejmuje zarządzanie przepływem dóbr, usług oraz informacji pomiędzy krajami. Wymaga to dokładnej znajomości przepisów celnych, regulacji prawnych, zasad transportu […]

Czytaj dalej