Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym

Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie.

Poczucie kontroli

Każdy człowiek w naturalny sposób boi się i unika zmian. Pragniemy, by rzeczy pozostawały takie same, lecz z drugiej strony zmieniały się na lepsze. Wszelki postęp oraz wzrost wymaga jednak zmian, których nie można uniknąć.

Metoda wyznaczania celów rocznych

Poniżej 12 punktów, które tworzą system tworzenia i osiągania celów:

 1. Wyznaczyć czas na planowanie i regularne przeglądy – Planowanie jest procesem i konkretną pracą wymagającą uwagi, skupienia i czasu, dlatego nie da się tego zrobić z doskoku.
 2. Spisać swoje cele na kartce – Samo myślenie o zrealizowaniu czegoś ważnego nie pomoże. Posiadamy ulotną pamięć i umysł wielokrotnie płata nam figle.
 3. Ustalić cele we wszystkich obszarach swojego życia – Najważniejsze to zacząć od samych podstaw, czyli ustalić hierarchię wartości.
 4. Zadbać o motywację i poznać swoje powody – Wspomniana hierarchia wartości pełni także funkcję wzbudzania i utrzymywania wysokiego poziomu motywacji do realizacji wyznaczonych celów.
 5. Sprawdzić, czy cele są zgodne z zasadą S.M.A.R.T. – Należy sprawdzić, czy to, co sobie zaplanowałem, spełnia podstawowe warunki i może być nazywane prawdziwym celem.
 6. Zastanowić się, jaki ma być skutek realizacji każdego celu – Na tym etapie pomocne jest proste ćwiczenie.
 7. Wyznaczyć terminy i zarezerwować czas potrzebny na realizację – Konieczne jest wyznaczenie terminów na realizację określonego celu.
 8. Opracować plan działania – Na tym etapie trzeba rozbić dany cel na konkretne działania i ustalić wstępny harmonogram prac.
 9. Pamiętanie o tym, że wykonanie pierwszego kroku jest kluczowe – Jeżeli zrealizowany zostanie pierwszy, choćby mały, maleńki krok w dowolnym obszarze życia to dużo łatwiej jest wykonać każdy kolejny i kolejny.
 10. Działanie wytrwałe – Samodyscyplina oraz samokontrola bardzo pomagają w realizacji wszelkiego rodzaju planów.
 11. Sprawdzać, na jakim jesteś etapie – Żeby wiedzieć, na jakim etapie realizacji swoich planów obecnie jesteśmy należy regularnie to sprawdzać.
 12. Wyciąganie wniosków i aktualizowanie planów – Dobrze jest na bieżąco wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło w ciągu dnia i tygodnia.

Polecane dla Ciebie

Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć i jak opłacać?

Indywidualny rachunek ZUS nazywany także numerem rachunku składkowego (NRS) jest specjalnym kontem założonym dla danej firmy, aby zgrupować wszystkie należności do ZUS w jednym miejscu. Instytucja ta dzięki temu ma możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia poprawności i terminowości. Taki indywidualny numer rachunku składkowego można pobrać na stronie internetowej ZUS. Inną możliwością jest sprawdzenie numeru rachunku […]

Czytaj dalej

Ulga na złe długi – jakie są zasady i kto może z niej skorzystać?

Temat niezapłaconych faktur w odniesieniu do kwestii podatków interesuje głównie przedsiębiorców. W sytuacji podbramkowej każdy szuka jak najlepszego wyjścia – podatnicy VAT mogą uzyskać tzw. ulgę na złe długi. Bez tego wiele firm mogłoby utracić płynność finansową, która jest niezwykle ważna w prowadzeniu firmy i zarządzaniu budżetem. Warto wiedzieć, że istnieje sposób na rozliczenie podatku […]

Czytaj dalej

Jak zdobyć potrzebny towar, gdy brakuje pieniędzy na zakupy?

W dzisiejszym świecie zakupy robi się niemal każdego dnia. Ale co zrobić w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba zakupu konkretnego produktu, a nie mamy na to środków? Może to spotkać również firmy, które nie zawsze posiadają płynność finansową. Na szczęście istnieją rozwiązania satysfakcjonujące dla wszystkich stron. Z punktu widzenia konsumenta Osoba prywatna pragnąca zakupić jakiś produkt, […]

Czytaj dalej