Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym

Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie.

Poczucie kontroli

Każdy człowiek w naturalny sposób boi się i unika zmian. Pragniemy, by rzeczy pozostawały takie same, lecz z drugiej strony zmieniały się na lepsze. Wszelki postęp oraz wzrost wymaga jednak zmian, których nie można uniknąć.

Metoda wyznaczania celów rocznych

Poniżej 12 punktów, które tworzą system tworzenia i osiągania celów:

  1. Wyznaczyć czas na planowanie i regularne przeglądy – Planowanie jest procesem i konkretną pracą wymagającą uwagi, skupienia i czasu, dlatego nie da się tego zrobić z doskoku.
  2. Spisać swoje cele na kartce – Samo myślenie o zrealizowaniu czegoś ważnego nie pomoże. Posiadamy ulotną pamięć i umysł wielokrotnie płata nam figle.
  3. Ustalić cele we wszystkich obszarach swojego życia – Najważniejsze to zacząć od samych podstaw, czyli ustalić hierarchię wartości.
  4. Zadbać o motywację i poznać swoje powody – Wspomniana hierarchia wartości pełni także funkcję wzbudzania i utrzymywania wysokiego poziomu motywacji do realizacji wyznaczonych celów.
  5. Sprawdzić, czy cele są zgodne z zasadą S.M.A.R.T. – Należy sprawdzić, czy to, co sobie zaplanowałem, spełnia podstawowe warunki i może być nazywane prawdziwym celem.
  6. Zastanowić się, jaki ma być skutek realizacji każdego celu – Na tym etapie pomocne jest proste ćwiczenie.
  7. Wyznaczyć terminy i zarezerwować czas potrzebny na realizację – Konieczne jest wyznaczenie terminów na realizację określonego celu.
  8. Opracować plan działania – Na tym etapie trzeba rozbić dany cel na konkretne działania i ustalić wstępny harmonogram prac.
  9. Pamiętanie o tym, że wykonanie pierwszego kroku jest kluczowe – Jeżeli zrealizowany zostanie pierwszy, choćby mały, maleńki krok w dowolnym obszarze życia to dużo łatwiej jest wykonać każdy kolejny i kolejny.
  10. Działanie wytrwałe – Samodyscyplina oraz samokontrola bardzo pomagają w realizacji wszelkiego rodzaju planów.
  11. Sprawdzać, na jakim jesteś etapie – Żeby wiedzieć, na jakim etapie realizacji swoich planów obecnie jesteśmy należy regularnie to sprawdzać.
  12. Wyciąganie wniosków i aktualizowanie planów – Dobrze jest na bieżąco wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło w ciągu dnia i tygodnia.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Spis z natury – inwentaryzacja i remanent

Spis z natury, zwany również inwentaryzacją lub remanentem, to proces polegający na dokładnym przeliczeniu i wycenie towarów oraz surowców należących do firmy. Nie można tego przeprowadzać wyłącznie na podstawie danych z programów do ewidencji stanów magazynowych. Wszystkie towary muszą być przeliczone ręcznie i zapisane zgodnie z rzeczywistym stanem posiadania. Korzyści ze spisu z natury Dzięki […]

Czytaj dalej