Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę niepełnoletnią

Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 rok życia mogą prowadzić działalność gospodarczą, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny.

Nastolatek może prowadzić firmę, choć w praktyce bywa to utrudnione, ale jest możliwe. Przepisy mówią bowiem, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca zdolność prawną. A zdolność prawną nabywa się w chwili urodzenia.

Jednak, by prowadzić firmę trzeba posiadać nie tylko zdolność prawną, ale także zdolność do czynności prawnych. Uzyskuje się ją dopiero w momencie ukończenia 18 roku życia.

Nastolatkowie między 13 a 17 rokiem życia posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji czynności związane z założeniem i prowadzeniem działalności przez taką osobę wymagają za każdym razem zgody rodzica. Niepełnoletni, zakładający firmę, będzie figurować w oficjalnych rejestrach pod swoim własnym nazwiskiem. Jednak przykładowo umowy z kontrahentami będzie musiał podpisywać za niego rodzic.

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Nastolatkowie, gdy ukończą 13 rok życia mogą prowadzić także działalność nierejestrowaną. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku limit ten wynosi 1505 zł.

Ponadto w dalszym ciągu nastolatek będzie musiał mieć zgodę ustawowego przedstawiciela (rodzica lub opiekuna), by móc zaciągać zobowiązania, zawierać umowy z kontrahentami czy sprzedawać towary, bądź usługi. Niepełnoletni sam może jednak dysponować dochodami osiągniętymi z działalności nierejestrowanej.

Zdolność do czynności prawnych przez małżeństwo

Przepisy o działalności gospodarczej dla niepełnoletnich posiadają pewien wyjątek. Własną firmę może założyć kobieta, która nie ukończyła 18 roku życia, jeżeli posiada sądowe orzeczenie o pełnoletności.
Takie orzeczenie może uzyskać, jeśli kobieta ukończyła co najmniej 16 lat i otrzymała zgodę na zawarcie małżeństwa. Kodeks cywilny podaje, że osoba niepełnoletnia może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. W tym także momencie zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.

W sytuacji, gdyby kobieta uzyskała rozwód zanim ukończy 18 lat, jej zdolność do wykonywania czynności prawnych nie ustaje.

Polecane dla Ciebie

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – krok po kroku

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszyły się tzw. „wolne” zawody, które nie wymagają od zatrudnionych codziennej obecności w biurze. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób podjęło decyzję o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i pracy w domowym zaciszu. Taka forma prowadzenia biznesu eliminuje przecież przede wszystkim wysokie koszty, które generuje wynajęcie oraz utrzymanie przestrzeni […]

Czytaj dalej

Jak ustalić numer PKD? (najważniejsze informacje)

Skrót PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) dobrze znają przedsiębiorcy. Jest to systematyczne zestawienie różnych rodzajów działalności gospodarczej, które wykonują dane podmioty działające na rynku. Klasyfikacja PKD jest bardzo ważna dla osób prowadzących działalność gospodarczą – szczególnie przy zakładaniu firmy i na samym początku swojej biznesowej drogi, gdy trzeba ustalić odpowiedni numer PKD pod swój rodzaj działalności. […]

Czytaj dalej

Wymówki, które słyszą przedsiębiorcy, gdy kontrahent unika płatności.

Niestety naprawdę wielu przedsiębiorców często miewa problemy z odzyskaniem należności od swojego klienta. Dłużnicy notorycznie spóźniający się z płatnościami potrafią wymyśleć szereg wymówek czy argumentów na swoje usprawiedliwienie. Co robić w takiej sytuacji? Oto kilka najczęściej słyszanych wymówek od dłużników. Czekam na przelew od mojego dłużnika, który też mi jeszcze nie zapłacił. Niewątpliwie bywają sytuację, […]

Czytaj dalej