Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę niepełnoletnią

Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 rok życia mogą prowadzić działalność gospodarczą, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny.

Nastolatek może prowadzić firmę, choć w praktyce bywa to utrudnione, ale jest możliwe. Przepisy mówią bowiem, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca zdolność prawną. A zdolność prawną nabywa się w chwili urodzenia.

Jednak, by prowadzić firmę trzeba posiadać nie tylko zdolność prawną, ale także zdolność do czynności prawnych. Uzyskuje się ją dopiero w momencie ukończenia 18 roku życia.

Nastolatkowie między 13 a 17 rokiem życia posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji czynności związane z założeniem i prowadzeniem działalności przez taką osobę wymagają za każdym razem zgody rodzica. Niepełnoletni, zakładający firmę, będzie figurować w oficjalnych rejestrach pod swoim własnym nazwiskiem. Jednak przykładowo umowy z kontrahentami będzie musiał podpisywać za niego rodzic.

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Nastolatkowie, gdy ukończą 13 rok życia mogą prowadzić także działalność nierejestrowaną. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku limit ten wynosi 1505 zł.

Ponadto w dalszym ciągu nastolatek będzie musiał mieć zgodę ustawowego przedstawiciela (rodzica lub opiekuna), by móc zaciągać zobowiązania, zawierać umowy z kontrahentami czy sprzedawać towary, bądź usługi. Niepełnoletni sam może jednak dysponować dochodami osiągniętymi z działalności nierejestrowanej.

Zdolność do czynności prawnych przez małżeństwo

Przepisy o działalności gospodarczej dla niepełnoletnich posiadają pewien wyjątek. Własną firmę może założyć kobieta, która nie ukończyła 18 roku życia, jeżeli posiada sądowe orzeczenie o pełnoletności.
Takie orzeczenie może uzyskać, jeśli kobieta ukończyła co najmniej 16 lat i otrzymała zgodę na zawarcie małżeństwa. Kodeks cywilny podaje, że osoba niepełnoletnia może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. W tym także momencie zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.

W sytuacji, gdyby kobieta uzyskała rozwód zanim ukończy 18 lat, jej zdolność do wykonywania czynności prawnych nie ustaje.

Polecane dla Ciebie

Nabycie samochodu na działalność gospodarczą – istotne informacje

Zaobserwować można, że właściciele firm coraz częściej decydują się na kupno auta na firmę. Jest to duże ułatwienie w transporcie oraz skuteczny sposób na optymalizację podatkową. Jednak wątpliwości mogą pojawić się podczas wyboru sposobu finansowania pojazdu. Istnieje kilka opcji: zakup samochodu firmowego za gotówkę, leasing albo zobowiązanie kredytowe. Zakup samochodu na firmę Zanim przedsiębiorca zdecyduje […]

Czytaj dalej

Pakiet ViDA – Wprowadzenie obowiązku e-fakturowania w całej Unii Europejskiej

Skrót ViDA czyli VAT in Digital Age mówi o VAT w epoce cyfrowej. Pakiet ten został wprowadzony 8 grudnia 2022 r. przez Komisję Europejską. Ma on na celu ustanowienie sprawnie działającego rynku wewnętrznego Unii w ramach podatku VAT. Polegać ma na obowiązkowym e-fakturowanie w UE. Główne założenia pakietu ViDA Jego głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorstwom […]

Czytaj dalej

Badanie nowego rynku przed rozpoczęciem ekspansji

Ekspansja zagraniczna jest bardzo perspektywicznym kierunkiem dla przedsiębiorców, którzy pragną skalować swój biznes. Zwłaszcza ma to miejsce w sytuacji, jeśli na rodzimym rynku osiągnięto już bardzo dużo, a szanse na skalowanie przychodów są już ograniczone albo niemiarodajne w odniesieniu do przewidywanych zysków i strat. Przed rozwijaniem działalności w nowym kraju należy wybrać odpowiedni kierunek, czyli […]

Czytaj dalej