Przedsiębiorco – tego nie rób na L4!

Czy chory przedsiębiorca na działalności gospodarczej przebywając na L4 i pobierając zasiłek z ZUS może pracować? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, co może niektórych zaskakiwać.

Współcześnie samozatrudnienie, czyli współpraca z kontrahentem w ramach własnej działalności gospodarczej, jest bardzo popularnym modelem zatrudnienia wśród przedsiębiorców. Ale co zrobić w sytuacji, gdy programista jest chory i znajduje się na L4? Czy powinien on wtedy kontynuować pracę oraz pobierać zasiłek z ZUS?

Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim (leżącym i chodzącym)?
W czasie pobierania zasiłku chorobowego nie można pracować. Równa się to z tym, że nie można aktywnie prowadzić własnej działalności gospodarczej oraz wykonywać czynności przynoszących jakiś dochód. Zakaz ten odnosi się zarówno do „L4 leżącego”, jak i „L4 chodzącego”.
Należy pamiętać, że nawet incydentalne wykonywanie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego może pozbawić przedsiębiorcę prawa do tego zasiłku.

Tego nie można robić podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim L4:
1. Świadczyć usług w ramach działalności gospodarczej w czasie L4;
2. Wykonywać swoich usług zdalnie z domu;
3. Jeżeli poza działalnością pracujesz także na etacie (lub na umowie zleceniu) i otrzymasz L4 z etatu, to nie możesz prowadzić bieżących usług z działalności gospodarczej;
4. Organizować wyjść na ślub, chrzciny, czy na spotkania ze znajomymi;
5. Wyjeżdżać w tym czasie na wakacje, również wakacje zagraniczne!;
6. Uczestniczyć wtedy w kursach, szkoleniach, zajęciach na uczelni czy egzaminach.

ZUS sprawdzi twoje konto na Facebooku!
Należy pamiętać, że działania na portalach społecznościowych mogą mieć konsekwencje, szczególnie w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim. ZUS może sprawdzić, co robisz w czasie L4, ponadto wykorzystać zebrane informacje jako materiał dowodowy w spawie.
Z tego powodu warto być ostrożnym i powstrzymać się od publikowania zdjęć czy postów, które mogą być postrzegane jako naruszenie obowiązujących przepisów.

Jakie mogą być konsekwencje za świadczenie usług podczas pobierania zasiłku chorobowego?
Jeżeli ZUS udowodni, że w pobierając zasiłek lekarski pracowałeś, to mogą cię spotkać konsekwencje finansowe:
1. Zwrot pobranego zasiłku chorobowego oraz
2. Opłata składek społecznych za czas przebywania na L4.

Jakie czynności można wykonywać w czasie L4?
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej i pobierania zasiłku chorobowego z ZUS nie można bezpośrednio prowadzić swojej działalności w tym czasie. Wiążę się to z utratą prawa do zasiłku.
Jednak istnieją 3 możliwości, które pomogą Ci kontynuować działalność, nawet przebywając na L4:
1. Jeżeli posiadasz zwolnienie lekarskie, ale chcesz kontynuować świadczenie usług, musisz zrezygnować z pobierania zasiłku chorobowego i wtedy możesz działać bez przeszkód.
2. Możesz zatrudnić osobę na umowę zlecenie lub podpisać umowę z wirtualną asystentką, która pomoże w prowadzeniu części spraw formalnych w czasie twojej nieobecności np. wystawi fakturę, opłaci firmowe rachunki, odpowie na maile. Do załatwienia spraw urzędowych można upoważnić także członka swojej rodziny, udzielając mu odpowiedniego pełnomocnictwa.
3. W sytuacji, gdy sprzedajesz tylko produkty cyfrowe i wszystkie zakupy są w pełni zautomatyzowane (np. sprzedaż gier, czy aplikacji), to możesz bez problemu zarabiać pomimo swojej choroby, ponieważ sprzedaż odbywa się bez twojego udziału.

Czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim można wystawić fakturę?
Najlepsze będzie powstrzymanie się od wystawiania faktur w czasie pobierania zasiłku chorobowego. Jednak warto przytoczyć tu najnowszy wyroku Sądu Najwyższego z 27 lipca 2022 roku (I USKP 101/21), który stwierdził, że faktura wystawiona podczas pobierania zasiłku chorobowego nie może być podstawą do odebrania świadczenia chorobowego. ZUS miał zdanie odmienne, a sprawą musiał zająć się sąd.

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można podpisywać dokumenty?
Także i w tej sytuacji znaleźć można wyroki, w których Sąd Najwyższy dał możliwość wykonywania czynności formalnoprawnych albo podpisywania dokumentów finansowych podczas zwolnienia lekarskiego, bez wpływu na prawo do zasiłku chorobowego. Pomimo tego lepiej wykazać się ostrożnością i działać np. przez swojego pełnomocnika.

Polecane dla Ciebie

Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie. […]

Czytaj dalej

Warunki prowadzące do nieważności umowy

Korzystając z zasady swobodnego zawierania umów należy pamiętać, że daje ona możliwość dowolnego kontraktowania, w sposób i na warunkach uznanych za najbardziej korzystne. Ale i ona ma swoje ograniczenia. Gdy je naruszymy, może się to zakończyć nieważnością dokonanych czynności prawnych. Jak podaje art. 58 par. 1 Kodeksu cywilnego czynność prawna uważana jest za nieważną w […]

Czytaj dalej

Ulga na złe długi – jakie są zasady i kto może z niej skorzystać?

Temat niezapłaconych faktur w odniesieniu do kwestii podatków interesuje głównie przedsiębiorców. W sytuacji podbramkowej każdy szuka jak najlepszego wyjścia – podatnicy VAT mogą uzyskać tzw. ulgę na złe długi. Bez tego wiele firm mogłoby utracić płynność finansową, która jest niezwykle ważna w prowadzeniu firmy i zarządzaniu budżetem. Warto wiedzieć, że istnieje sposób na rozliczenie podatku […]

Czytaj dalej