Przedsiębiorco – tego nie rób na L4!

Czy chory przedsiębiorca na działalności gospodarczej przebywając na L4 i pobierając zasiłek z ZUS może pracować? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, co może niektórych zaskakiwać.

Współcześnie samozatrudnienie, czyli współpraca z kontrahentem w ramach własnej działalności gospodarczej, jest bardzo popularnym modelem zatrudnienia wśród przedsiębiorców. Ale co zrobić w sytuacji, gdy programista jest chory i znajduje się na L4? Czy powinien on wtedy kontynuować pracę oraz pobierać zasiłek z ZUS?

Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim (leżącym i chodzącym)?
W czasie pobierania zasiłku chorobowego nie można pracować. Równa się to z tym, że nie można aktywnie prowadzić własnej działalności gospodarczej oraz wykonywać czynności przynoszących jakiś dochód. Zakaz ten odnosi się zarówno do „L4 leżącego”, jak i „L4 chodzącego”.
Należy pamiętać, że nawet incydentalne wykonywanie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego może pozbawić przedsiębiorcę prawa do tego zasiłku.

Tego nie można robić podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim L4:
1. Świadczyć usług w ramach działalności gospodarczej w czasie L4;
2. Wykonywać swoich usług zdalnie z domu;
3. Jeżeli poza działalnością pracujesz także na etacie (lub na umowie zleceniu) i otrzymasz L4 z etatu, to nie możesz prowadzić bieżących usług z działalności gospodarczej;
4. Organizować wyjść na ślub, chrzciny, czy na spotkania ze znajomymi;
5. Wyjeżdżać w tym czasie na wakacje, również wakacje zagraniczne!;
6. Uczestniczyć wtedy w kursach, szkoleniach, zajęciach na uczelni czy egzaminach.

ZUS sprawdzi twoje konto na Facebooku!
Należy pamiętać, że działania na portalach społecznościowych mogą mieć konsekwencje, szczególnie w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim. ZUS może sprawdzić, co robisz w czasie L4, ponadto wykorzystać zebrane informacje jako materiał dowodowy w spawie.
Z tego powodu warto być ostrożnym i powstrzymać się od publikowania zdjęć czy postów, które mogą być postrzegane jako naruszenie obowiązujących przepisów.

Jakie mogą być konsekwencje za świadczenie usług podczas pobierania zasiłku chorobowego?
Jeżeli ZUS udowodni, że w pobierając zasiłek lekarski pracowałeś, to mogą cię spotkać konsekwencje finansowe:
1. Zwrot pobranego zasiłku chorobowego oraz
2. Opłata składek społecznych za czas przebywania na L4.

Jakie czynności można wykonywać w czasie L4?
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej i pobierania zasiłku chorobowego z ZUS nie można bezpośrednio prowadzić swojej działalności w tym czasie. Wiążę się to z utratą prawa do zasiłku.
Jednak istnieją 3 możliwości, które pomogą Ci kontynuować działalność, nawet przebywając na L4:
1. Jeżeli posiadasz zwolnienie lekarskie, ale chcesz kontynuować świadczenie usług, musisz zrezygnować z pobierania zasiłku chorobowego i wtedy możesz działać bez przeszkód.
2. Możesz zatrudnić osobę na umowę zlecenie lub podpisać umowę z wirtualną asystentką, która pomoże w prowadzeniu części spraw formalnych w czasie twojej nieobecności np. wystawi fakturę, opłaci firmowe rachunki, odpowie na maile. Do załatwienia spraw urzędowych można upoważnić także członka swojej rodziny, udzielając mu odpowiedniego pełnomocnictwa.
3. W sytuacji, gdy sprzedajesz tylko produkty cyfrowe i wszystkie zakupy są w pełni zautomatyzowane (np. sprzedaż gier, czy aplikacji), to możesz bez problemu zarabiać pomimo swojej choroby, ponieważ sprzedaż odbywa się bez twojego udziału.

Czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim można wystawić fakturę?
Najlepsze będzie powstrzymanie się od wystawiania faktur w czasie pobierania zasiłku chorobowego. Jednak warto przytoczyć tu najnowszy wyroku Sądu Najwyższego z 27 lipca 2022 roku (I USKP 101/21), który stwierdził, że faktura wystawiona podczas pobierania zasiłku chorobowego nie może być podstawą do odebrania świadczenia chorobowego. ZUS miał zdanie odmienne, a sprawą musiał zająć się sąd.

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można podpisywać dokumenty?
Także i w tej sytuacji znaleźć można wyroki, w których Sąd Najwyższy dał możliwość wykonywania czynności formalnoprawnych albo podpisywania dokumentów finansowych podczas zwolnienia lekarskiego, bez wpływu na prawo do zasiłku chorobowego. Pomimo tego lepiej wykazać się ostrożnością i działać np. przez swojego pełnomocnika.

Polecane dla Ciebie

Urlop dla przedsiębiorcy – ważny projekt dla mikrofirm

Na początku stycznia bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektóre inne przepisy. Zakłada on, że każdy mikroprzedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z tzw. urlopu, w ramach którego ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) z tytułu wykonywanej działalności opłacać będzie w całości państwo, a […]

Czytaj dalej

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej