Stres w pracy powoduje wielkie spustoszenia w organizmie i niestety są małe szanse na to, by wyeliminować go całkowicie. Należy raczej zastanowić się, jak go okiełznać, żeby przestał mieć niszczycielską siłę. Oto kilka pomysłów.
Stres w pracy – kierować swoimi myślami
Istnieją teorie wskazujące na to, że to właśnie stres jest przyczyną w zasadzie wszystkich chorób. Początkowo mechanizm stresu polegał na uwalnianiu hormonów stresu do organizmu w sytuacjach zagrożenia życia. Powodowało to wzmocnienie tych części ciała, które akurat były niezbędne, np.: ręce do walki lub nogi do ucieczki przed zwierzęciem. Dziś mechanizm ten uruchamia się w zupełnie innych okolicznościach. Towarzyszy wydarzeniom, którym w umyśle nadaje się wielką wagę.
W umyśle ciągle tworzą się sprawy i wydarzenia, które interpretowane są jako zagrażające. Umysł wierzy, że myśli te są prawdziwe, a organizm jest w stanie zagrożenia życia. Nie mamy w naszych ciałach mechanizmów umożliwiających funkcjonowanie na dłuższą metę z takim poziomem hormonów stresu w organizmie. Stąd między innymi choroby.
To właśnie styl życia ciągle aktywuje mechanizm stresu siejący spustoszenie w naszych organizmach. Dlatego jedną z kluczowych rzeczy, o którą należy zadbać jest wysiłek fizyczny. Hormony stresu są właśnie usuwane z organizmu jedynie przy wysiłku fizycznym.
Kolejnym ważnym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest zarządzanie swoimi myślami. Większość osób ciągle zamartwia się przeróżnymi problemami. Oddaje władzę nad życiem tym destrukcyjnym myślom i emocjom, nie pamiętając, że każdy może panować nad tym, co myśli i co czuje. Dlatego pierwszym krokiem do zapanowania nad stresem jest przejęcie władzy nad własnymi myślami i emocjami.
Rozluźniający oddech
Bardzo prostą metodą skuteczną w walce ze stresem jest po prostu oddech. Warto spokojnie wziąć 3 spokojne oddechy, a przy okazji dotlenić mózg na tyle, by myślał logicznie. Warto w tym czasie zadać sobie pytania: co czuję, co chciałbym czuć i jak bym się zachował, gdyby nie było tej sytuacji stresującej. A gdy stres odejdzie warto wrócić do tego, co się lubi robić, np.: uprawiać sport, zrobić dla siebie małą przyjemność typu smaczny posiłek.
Oczyścić umysł i być świadomym
W sytuacji stresującej warto być blisko natury, pooddychać świeżym powietrzem, obserwować świat dookoła. To pozwoli oczyścić umysł z niszczących myśli. Warto dostrzec piękno przyrody i jej zmienność. Niektórym pomaga porządne zmęczenie, taniec, trening czy pływanie. Ruch, zmiana miejsca zmienia perspektywę patrzenia na świat, dzięki czemu inaczej niż przed chwilą można spojrzeć na to, co wywołało stres.
Robić to, co się kocha i być wdzięcznym
Najlepszą metodą na radzenie sobie ze stresem jest po prostu unikanie go. Warto wiedzieć, jakie sytuacje powodują wzmożony stres i żyć tak, żeby do nich nie dopuszczać.
Warto poświęcać dużo czasu na to, co uwielbia się robić, np.: spotkania ze znajomymi, czytanie, słuchanie inspirujących podcastów, przebywanie w klimatycznych miejscach, które dodają energii, takich jak domy kultury, muzea, kawiarnie, kina, teatry.
Jeśli pojawią się trudności warto aktywnie szukać rozwiązań i korzystać z pomocy innych lub autocoachingu, czyli zadawania sobie pytań i udzielania sobie na nie odpowiedzi. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie kilkuminutowych medytacji i wyrażanie wdzięczności za to, co jest.
Własny sposób na stres w pracy
Ponoć nie każdy stres jest szkodliwy dla organizmu. Wyróżniono stres konstruktywny, spełniający pozytywną funkcję, który w niektórych sytuacjach mobilizuje człowieka do efektywniejszego działania oraz stres destrukcyjny, wyrządzający najwięcej szkód.
Dlatego warto rozpoznać, jaki rodzaj stresu opanowuje organizm. Najczęściej stres, działający destrukcyjnie pojawia się wtedy, kiedy człowiek czuję się niepewnie. Natomiast stres konstruktywny napędza do działania.
Prostymi metodami radzenia sobie ze stresem są niewątpliwie uśmiech, słuchanie swojego ciała i zaspokojenie jego potrzeb, szczególnie tych podstawowych: spanie, jedzenie, toaleta.
Innymi nieskomplikowanymi sposobami na stres są: świadome, przeponowe oddychanie – długi wdech i długi wydech, ruch – chodzenie, skakanie, wizualizacja stresu.
Warto skorzystać także z metody samoregulacji czyli Self-Reg, która składa się z 5 kroków:
- Rozpoznanie zbyt dużego stresu – czym on tak naprawdę jest.
- Identyfikacja stresorów – co go wywołuje, np. nadmierne obciążenie zawodowe, niewystarczająca ilość czasu, hałas, otoczenie itp.
- Zmniejszenie stresorów.
- Uświadomienie sobie, w jakich sytuacjach występuje stres i dlaczego.
- Zorientowanie się, co najbardziej pomaga w uspokojeniu się i odnowieniu zasoby energii.
Ostatnim krokiem tej metody jest stworzenie własnej strategii. Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, które będzie pasowało wszystkim. To, co jednych uspokaja, u innych może wywołać efekt odwrotny.
Stres początkowo odnosił się do wszystkich bodźców, wymagających zużywania energii, aby utrzymać równowagę. W sytuacji, gdy obciążenie stresem jest zbyt wielkie to powrót do równowagi jest utrudniony. Rośnie wtedy wrażliwość na wszelkie bodźce stresujące, nawet te bardzo małe. To powoduje wiele negatywnych konsekwencji, dlatego bardzo ważne jest, by każdy wypracował swój sposób radzenia sobie ze stresem.