Jak sprawdzić status płatnika VAT w Unii Europejskiej korzystając z systemu VIES?

Wyszukanie informacji o kontrahencie w systemie VIES jest bardzo ważną czynnością, ponieważ od tego zależy prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku VAT od zagranicznych transakcji w obrębie UE. W jakich sytuacjach należy sprawdzić status kontrahenta w systemie VIES oraz jak to robić?

Jeżeli jako przedsiębiorca dokonujesz transakcji dostawy towarów w obrębie UE (WDT), weryfikacja statusu podatnika VAT jest konieczna. Jak to zrobić? Oto kroki:

  1. Wejdź na stronę wyszukiwarki VIES UE.
  2. Uzupełnij pola „Państwo Członkowskie” oraz „Numer VAT” wprowadzając dane kontrahenta, którego chcemy sprawdzić.
  3. Kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Pojawi się informacja o ważności numeru NIP kontrahenta w zakresie transakcji transgranicznych. W wynikach wyszukiwania podana będzie jedna z dwóch informacji: numer VAT aktywny, a także nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE.

Co w przypadku negatywnej odpowiedzi w systemie VIES? Negatywna odpowiedź najczęściej wskazuje na to, że kontrahent:

  • Nigdy nie rejestrował się do VAT UE.
  • Jest w trakcie rejestracji.
  • Został wykreślony z bazy podatników.

Negatywna odpowiedź powinna być skonsultowana od razu z kontrahentem, żeby rozliczenie przebiegło w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że w systemie VIES nie znajdziemy kontrahentów spoza UE zarejestrowanych na potrzeby rozliczeń na terenie UE i posiadających numer identyfikacji podatkowej z prefiksem EU.

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES jest bardzo ważnym elementem transakcji na terenie UE. Informacja o posiadaniu aktywnego statusu podatnika VAT pozwala na zastosowanie odpowiedniej stawki podatku VAT: stawki podatku dla transakcji europejskich 0% (WDT) oraz stawki krajowej podatku (polskiego VAT).

Jeżeli mamy do czynienia ze sprzedażą towaru dla kontrahenta z UE, czyli przy dokonywaniu WDT, należy zweryfikować jego status w bazie VIES. Zobaczymy, czy rzeczywiście widnieje on na liście podmiotów zarejestrowanych do VAT UE. Jest to ważny warunek do spełnienia przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT. Gdy kontrahenta nie będzie w bazie VIES, sprzedawca musi zastosować stawkę VAT odpowiednią dla danego kraju.

Sprawdzenie statusu podatnika w systemie VIES pozwala uniknąć konsekwencji zawarcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie wiedzy, co jako przedsiębiorca musisz zrobić i jak tego dokonać. System VIES jest prostym narzędziem, dzięki któremu będziesz mieć pewność zasadności rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji unijnych.

Polecane dla Ciebie

Ukraińscy przedsiębiorcy w Polsce – liczby, które mówią same za siebie

Kiedy w 2022 roku rozpoczęła się – już na pełną skalę – inwazja Rosji na Ukrainę, doczekaliśmy się bezprecedensowej fali migracji zza wschodniej granicy. Wśród Ukraińców uciekających przed konfliktem nie zabrakło osób przedsiębiorczych, które nie tylko szukały bezpieczeństwa, ale też nowych perspektyw i szans na rozwój. Ich aktywność ekonomiczna stała się istotnym czynnikiem wpływającym na […]

Czytaj dalej

Najlepsze sposoby na dofinansowanie rozwoju firmy

Pozyskiwanie finansowania dla firm to ważny temat, szczególnie w tak dynamicznym środowisku biznesowym, w jakim funkcjonują polscy przedsiębiorcy. Wszyscy doskonale wiedzą o tradycyjnych formach finansowania, czyli kredytach bankowych – ale te mogą okazać się niewystarczające lub nieopłacalne, albo też po prostu niedostępne dla firm, które dopiero rozpoczęły działalność.  Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań finansowych staje się zatem […]

Czytaj dalej

Polskie firmy coraz częściej decydują się na faktoring. Dlaczego?

Faktoring to usługa, która niedawno jeszcze przypisana była raczej do ograniczonego kręgu przedsiębiorców. W przeciągu minionych lat zyskuje aczkolwiek w kraju nad Wisłą na popularności. Bez względu na sektor czy wielkość, przeróżne przedsiębiorstwa coraz chętniej implementują to rozwiązanie, którego zadaniem jest optymalizacja płynności finansowej – co stanowi tego przyczynę? Uwarunkowań jest parę. Czym jest faktoring […]

Czytaj dalej