Jak sprawdzić status płatnika VAT w Unii Europejskiej korzystając z systemu VIES?

Wyszukanie informacji o kontrahencie w systemie VIES jest bardzo ważną czynnością, ponieważ od tego zależy prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku VAT od zagranicznych transakcji w obrębie UE. W jakich sytuacjach należy sprawdzić status kontrahenta w systemie VIES oraz jak to robić?

Jeżeli jako przedsiębiorca dokonujesz transakcji dostawy towarów w obrębie UE (WDT), weryfikacja statusu podatnika VAT jest konieczna. Jak to zrobić? Oto kroki:

  1. Wejdź na stronę wyszukiwarki VIES UE.
  2. Uzupełnij pola „Państwo Członkowskie” oraz „Numer VAT” wprowadzając dane kontrahenta, którego chcemy sprawdzić.
  3. Kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Pojawi się informacja o ważności numeru NIP kontrahenta w zakresie transakcji transgranicznych. W wynikach wyszukiwania podana będzie jedna z dwóch informacji: numer VAT aktywny, a także nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE.

Co w przypadku negatywnej odpowiedzi w systemie VIES? Negatywna odpowiedź najczęściej wskazuje na to, że kontrahent:

  • Nigdy nie rejestrował się do VAT UE.
  • Jest w trakcie rejestracji.
  • Został wykreślony z bazy podatników.

Negatywna odpowiedź powinna być skonsultowana od razu z kontrahentem, żeby rozliczenie przebiegło w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że w systemie VIES nie znajdziemy kontrahentów spoza UE zarejestrowanych na potrzeby rozliczeń na terenie UE i posiadających numer identyfikacji podatkowej z prefiksem EU.

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES jest bardzo ważnym elementem transakcji na terenie UE. Informacja o posiadaniu aktywnego statusu podatnika VAT pozwala na zastosowanie odpowiedniej stawki podatku VAT: stawki podatku dla transakcji europejskich 0% (WDT) oraz stawki krajowej podatku (polskiego VAT).

Jeżeli mamy do czynienia ze sprzedażą towaru dla kontrahenta z UE, czyli przy dokonywaniu WDT, należy zweryfikować jego status w bazie VIES. Zobaczymy, czy rzeczywiście widnieje on na liście podmiotów zarejestrowanych do VAT UE. Jest to ważny warunek do spełnienia przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT. Gdy kontrahenta nie będzie w bazie VIES, sprzedawca musi zastosować stawkę VAT odpowiednią dla danego kraju.

Sprawdzenie statusu podatnika w systemie VIES pozwala uniknąć konsekwencji zawarcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie wiedzy, co jako przedsiębiorca musisz zrobić i jak tego dokonać. System VIES jest prostym narzędziem, dzięki któremu będziesz mieć pewność zasadności rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji unijnych.

Polecane dla Ciebie

Optymalizacja kosztów w transporcie – sprawdzone metody

Rosnące koszty paliwa, utrzymania floty oraz wynagrodzeń stanowią coraz większe wyzwanie dla firm transportowych. Dlatego też optymalizacja kosztów staje się najwyższym priorytetem. W artykule przedstawimy sprawdzone metody, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu budżetem i zwiększeniu rentowności działalności. Optymalizacja tras Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów w transporcie jest optymalizowanie tras przejazdów. Tradycyjne podejście […]

Czytaj dalej

Jak przygotować firmę na wyzwania globalnego rynku w zakresie transportu międzynarodowego?

Przedsiębiorstwa, w tym firmy transportowe, muszą być gotowe na stawienie czoła wyzwaniom związanym z handlem międzynarodowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić, aby skutecznie zarządzać logistyką międzynarodową. Zrozumienie logistyki międzynarodowej Logistyka międzynarodowa to kompleksowy proces, który obejmuje zarządzanie przepływem dóbr, usług oraz informacji pomiędzy krajami. Wymaga to dokładnej znajomości przepisów celnych, regulacji prawnych, zasad transportu […]

Czytaj dalej

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej