Jak sprawdzić status płatnika VAT w Unii Europejskiej korzystając z systemu VIES?

Wyszukanie informacji o kontrahencie w systemie VIES jest bardzo ważną czynnością, ponieważ od tego zależy prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku VAT od zagranicznych transakcji w obrębie UE. W jakich sytuacjach należy sprawdzić status kontrahenta w systemie VIES oraz jak to robić?

Jeżeli jako przedsiębiorca dokonujesz transakcji dostawy towarów w obrębie UE (WDT), weryfikacja statusu podatnika VAT jest konieczna. Jak to zrobić? Oto kroki:

  1. Wejdź na stronę wyszukiwarki VIES UE.
  2. Uzupełnij pola „Państwo Członkowskie” oraz „Numer VAT” wprowadzając dane kontrahenta, którego chcemy sprawdzić.
  3. Kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Pojawi się informacja o ważności numeru NIP kontrahenta w zakresie transakcji transgranicznych. W wynikach wyszukiwania podana będzie jedna z dwóch informacji: numer VAT aktywny, a także nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE.

Co w przypadku negatywnej odpowiedzi w systemie VIES? Negatywna odpowiedź najczęściej wskazuje na to, że kontrahent:

  • Nigdy nie rejestrował się do VAT UE.
  • Jest w trakcie rejestracji.
  • Został wykreślony z bazy podatników.

Negatywna odpowiedź powinna być skonsultowana od razu z kontrahentem, żeby rozliczenie przebiegło w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że w systemie VIES nie znajdziemy kontrahentów spoza UE zarejestrowanych na potrzeby rozliczeń na terenie UE i posiadających numer identyfikacji podatkowej z prefiksem EU.

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES jest bardzo ważnym elementem transakcji na terenie UE. Informacja o posiadaniu aktywnego statusu podatnika VAT pozwala na zastosowanie odpowiedniej stawki podatku VAT: stawki podatku dla transakcji europejskich 0% (WDT) oraz stawki krajowej podatku (polskiego VAT).

Jeżeli mamy do czynienia ze sprzedażą towaru dla kontrahenta z UE, czyli przy dokonywaniu WDT, należy zweryfikować jego status w bazie VIES. Zobaczymy, czy rzeczywiście widnieje on na liście podmiotów zarejestrowanych do VAT UE. Jest to ważny warunek do spełnienia przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT. Gdy kontrahenta nie będzie w bazie VIES, sprzedawca musi zastosować stawkę VAT odpowiednią dla danego kraju.

Sprawdzenie statusu podatnika w systemie VIES pozwala uniknąć konsekwencji zawarcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie wiedzy, co jako przedsiębiorca musisz zrobić i jak tego dokonać. System VIES jest prostym narzędziem, dzięki któremu będziesz mieć pewność zasadności rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji unijnych.

Polecane dla Ciebie

Formalności związane z procesem zatrudniania nowych pracowników

Każdy przedsiębiorca w czasie prowadzenia działalności gospodarczej wraz z rozwojem swojej firmy będzie rozważał zatrudnianie nowych pracowników. Warto wiedzieć, że wiąże się to z szeregiem formalności uzależnionych od rodzaju zawartej umowy. Zatrudnianie pracowników – pozyskanie danych od kandydata do pracy Rekrutację należy zacząć od pozyskania odpowiednich danych kandydata, by sporządzić dla niego umowę lub wysłać […]

Czytaj dalej

Indywidualne konto ZUS – skąd je wziąć i jak opłacać?

Indywidualny rachunek ZUS nazywany także numerem rachunku składkowego (NRS) jest specjalnym kontem założonym dla danej firmy, aby zgrupować wszystkie należności do ZUS w jednym miejscu. Instytucja ta dzięki temu ma możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia poprawności i terminowości. Taki indywidualny numer rachunku składkowego można pobrać na stronie internetowej ZUS. Inną możliwością jest sprawdzenie numeru rachunku […]

Czytaj dalej

Kluczowe kroki do sukcesu w planowaniu i realizacji

Wybór między pilnym a ważnym Przez całe życie nieustannie musimy wybierać pomiędzy rzeczami pilnymi a ważnymi. Często te pilne w perspektywie czasu nie mają jednak większego znaczenia i nie wnoszą zbyt dużo do życia. Rzeczy ważne natomiast w tej samej chwili nie przypominają, żeby się nimi zająć, ale skutki tego odczuje się po jakimś czasie. […]

Czytaj dalej