Jak sprawdzić status płatnika VAT w Unii Europejskiej korzystając z systemu VIES?

Wyszukanie informacji o kontrahencie w systemie VIES jest bardzo ważną czynnością, ponieważ od tego zależy prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku VAT od zagranicznych transakcji w obrębie UE. W jakich sytuacjach należy sprawdzić status kontrahenta w systemie VIES oraz jak to robić?

Jeżeli jako przedsiębiorca dokonujesz transakcji dostawy towarów w obrębie UE (WDT), weryfikacja statusu podatnika VAT jest konieczna. Jak to zrobić? Oto kroki:

  1. Wejdź na stronę wyszukiwarki VIES UE.
  2. Uzupełnij pola „Państwo Członkowskie” oraz „Numer VAT” wprowadzając dane kontrahenta, którego chcemy sprawdzić.
  3. Kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Pojawi się informacja o ważności numeru NIP kontrahenta w zakresie transakcji transgranicznych. W wynikach wyszukiwania podana będzie jedna z dwóch informacji: numer VAT aktywny, a także nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE.

Co w przypadku negatywnej odpowiedzi w systemie VIES? Negatywna odpowiedź najczęściej wskazuje na to, że kontrahent:

  • Nigdy nie rejestrował się do VAT UE.
  • Jest w trakcie rejestracji.
  • Został wykreślony z bazy podatników.

Negatywna odpowiedź powinna być skonsultowana od razu z kontrahentem, żeby rozliczenie przebiegło w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że w systemie VIES nie znajdziemy kontrahentów spoza UE zarejestrowanych na potrzeby rozliczeń na terenie UE i posiadających numer identyfikacji podatkowej z prefiksem EU.

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES jest bardzo ważnym elementem transakcji na terenie UE. Informacja o posiadaniu aktywnego statusu podatnika VAT pozwala na zastosowanie odpowiedniej stawki podatku VAT: stawki podatku dla transakcji europejskich 0% (WDT) oraz stawki krajowej podatku (polskiego VAT).

Jeżeli mamy do czynienia ze sprzedażą towaru dla kontrahenta z UE, czyli przy dokonywaniu WDT, należy zweryfikować jego status w bazie VIES. Zobaczymy, czy rzeczywiście widnieje on na liście podmiotów zarejestrowanych do VAT UE. Jest to ważny warunek do spełnienia przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT. Gdy kontrahenta nie będzie w bazie VIES, sprzedawca musi zastosować stawkę VAT odpowiednią dla danego kraju.

Sprawdzenie statusu podatnika w systemie VIES pozwala uniknąć konsekwencji zawarcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie wiedzy, co jako przedsiębiorca musisz zrobić i jak tego dokonać. System VIES jest prostym narzędziem, dzięki któremu będziesz mieć pewność zasadności rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji unijnych.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej

NDA – Umowa o zachowaniu poufności: Jakie elementy powinna zawierać?

W czasie podejmowania nowej współpracy przedsiębiorcy często zawierają klauzulę określającą obowiązki stron względem przekazywania informacji poufnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza firmę przed utratą swoich strategii, bazy klientów i kontrahentów, planów finansowych, informacji handlowych, produktowych czy usługowych. Czym jest umowa NDA? Umowa NDA (Non-Disclosure Agreement), nazywana także umową o zachowaniu poufności albo umową poufności, jest prawnym dokumentem […]

Czytaj dalej