Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę niepełnoletnią

Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 rok życia mogą prowadzić działalność gospodarczą, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny.

Nastolatek może prowadzić firmę, choć w praktyce bywa to utrudnione, ale jest możliwe. Przepisy mówią bowiem, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca zdolność prawną. A zdolność prawną nabywa się w chwili urodzenia.

Jednak, by prowadzić firmę trzeba posiadać nie tylko zdolność prawną, ale także zdolność do czynności prawnych. Uzyskuje się ją dopiero w momencie ukończenia 18 roku życia.

Nastolatkowie między 13 a 17 rokiem życia posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji czynności związane z założeniem i prowadzeniem działalności przez taką osobę wymagają za każdym razem zgody rodzica. Niepełnoletni, zakładający firmę, będzie figurować w oficjalnych rejestrach pod swoim własnym nazwiskiem. Jednak przykładowo umowy z kontrahentami będzie musiał podpisywać za niego rodzic.

Osoba niepełnoletnia a działalność nierejestrowana

Nastolatkowie, gdy ukończą 13 rok życia mogą prowadzić także działalność nierejestrowaną. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku limit ten wynosi 1505 zł.

Ponadto w dalszym ciągu nastolatek będzie musiał mieć zgodę ustawowego przedstawiciela (rodzica lub opiekuna), by móc zaciągać zobowiązania, zawierać umowy z kontrahentami czy sprzedawać towary, bądź usługi. Niepełnoletni sam może jednak dysponować dochodami osiągniętymi z działalności nierejestrowanej.

Zdolność do czynności prawnych przez małżeństwo

Przepisy o działalności gospodarczej dla niepełnoletnich posiadają pewien wyjątek. Własną firmę może założyć kobieta, która nie ukończyła 18 roku życia, jeżeli posiada sądowe orzeczenie o pełnoletności.
Takie orzeczenie może uzyskać, jeśli kobieta ukończyła co najmniej 16 lat i otrzymała zgodę na zawarcie małżeństwa. Kodeks cywilny podaje, że osoba niepełnoletnia może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. W tym także momencie zyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.

W sytuacji, gdyby kobieta uzyskała rozwód zanim ukończy 18 lat, jej zdolność do wykonywania czynności prawnych nie ustaje.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej

NDA – Umowa o zachowaniu poufności: Jakie elementy powinna zawierać?

W czasie podejmowania nowej współpracy przedsiębiorcy często zawierają klauzulę określającą obowiązki stron względem przekazywania informacji poufnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza firmę przed utratą swoich strategii, bazy klientów i kontrahentów, planów finansowych, informacji handlowych, produktowych czy usługowych. Czym jest umowa NDA? Umowa NDA (Non-Disclosure Agreement), nazywana także umową o zachowaniu poufności albo umową poufności, jest prawnym dokumentem […]

Czytaj dalej