E-learning – nowym sposobem zdobywania wiedzy

e-learning stał się popularny w czasach pandemii

Szczególnie w dobie pandemii coraz więcej obszarów życia przeniosło się do internetu. Przykładem jest e-learning. Dobrodziejstwa nowych technologii umożliwiają wszechstronny rozwój nawet bez wychodzenia z domu. Jest to główny powód wielkiego wzrostu popularności kursów i szkoleń online. Ich niewątpliwą zaletą jest dostępność w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Można z nich korzystać zarówno prywatnie, doszkalając się w zaciszu domowym z interesujących zagadnień, jak i zawodowo, doskonaląc umiejętności potrzebne do coraz lepszego wykonywania obowiązków w pracy. Jednak czy rzeczywiście każdy może z sukcesem korzystać z e-learningu?

Oszczędność czasu


Główną zaletą internetowych szkoleń jest ich wygoda i elastyczność. Uczestnictwo w kursach stacjonarnych wymaga zaplanowania i wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na zajęcia oraz drogę dojazdową i powrotną z miejsca odbywania się szkolenia. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że bloki szkoleniowe zazwyczaj trwają kilka godzin z rzędu, co może wiązać się ze zmęczeniem i być mało efektywne. Ponadto obecnie w okresie pandemii koronawirusa szkolenia stacjonarne uznawane są za ryzykowne i wiele osób wybiera wersje online takich szkoleń, czyli e-learning.
Korzystając z kursów internetowych można samodzielnie decydować nie tylko o czasie szkolenia, ale co istotne o ilości lekcji w danym dniu. Najczęściej szkolenia podzielone są na moduły, w których lekcje trwają maksymalnie około 30 minut. Daje to możliwość systematycznego zdobywania nowej wiedzy, bez przeciążania się, zwiększając lub zmniejszając intensywność zależnie od ilości wolnego czasu.
Warto zauważyć, że e-learning wymaga silnej motywacji, która uchroni przed porzuceniem kursu. Dlatego w przypadku osób mających tendencje do przekładania terminów i trudności z realizowaniem ułożonego wcześniej harmonogramu pracy, zdecydowanie lepiej sprawdzą się kursy stacjonarne.

E-learning nie do podrobienia


Szkolenie stacjonarne daje szansę zadawania pytań prowadzącemu lub też dzielenia się swoimi wątpliwościami z innymi uczestnikami. Zazwyczaj nabyte na kursie umiejętności potwierdzone są odpowiednim certyfikatem lub zaświadczeniem, które otrzymuje się po ukończeniu zajęć. Są to bezsprzecznie atuty szkoleń w systemie stacjonarnym.
Jednak z drugiej strony obecne kursy internetowe to zazwyczaj specjalistyczne szkolenia prowadzone przez głównych przedstawicieli różnych branż, od marketingu internetowego po księgowość. Istotne jest, że przy okazji szkoleń tworzy się także społeczność kursantów, którzy chętnie komunikują się ze sobą na zamkniętych grupach stworzonych na potrzeby kursu w social mediach. Częstą praktyką jest również przeprowadzanie szkoleń online „na żywo”, gdzie uczestnicy poprzez system do wideokonferencji łączą się z prowadzącym. Taka forma stwarza szansę na zdynamizowanie szkolenia, pomimo tego, że każdy jest przed swoim monitorem.
W grupach kursantów organizowane bywają także dodatkowe webinary, w czasie których uczestnicy rozmawiają z prowadzącym za pośrednictwem czata wideo. Oczywiste jest, że żadna technologia nie zastąpi prawdziwego kontaktu z drugą osobą, jednak w przypadku korzystania z e-learningu brak bliskich relacji z innymi kursantami nie jest aż tak dokuczliwy.

E-learning, czyli mniejsze koszty


Oczywistą przewagą kursów internetowych jest ich niższa cena. Nie jest tajemnicą, że szkolenia stacjonarne wiążą się z poniesieniem wyższych kosztów. Poza kosztem przeprowadzenia kursu do jego ceny należy doliczyć koszt wynajęcia odpowiedniego miejsca, a także zamówionego cateringu. Większe firmy chętniej korzystają z takiej możliwości dokształcania swoich pracowników, gdyż mają na to fundusze.
Taniej wcale nie znaczy gorzej. Inwestycja w internetowe szkolenie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale przede wszystkim daje szansę dostosowania kursu do swoich możliwości. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu, bez ponoszenia dodatkowych opłat za transport czy zakwaterowanie. Dodatkowo, możliwy jest powrót do każdej z lekcji w dowolnej chwili lub nawet powtórzenie całego kursu od początku.
Jasne jest, że w przypadku obu rodzajów szkoleń, zarówno stacjonarnych, jak i kursów e-learningowych, warto wcześniej upewnić się, czy prowadzący posiada odpowiednie kwalifikacje. Dobrym pomysłem jest wyszukanie opinii o danym kursie poprzez internet lub zapytanie o opinię osób z branży.

Rozwój nowych technologii przyczynił się do rozwoju nowych technik uczenia. E-learning rozwija się bardzo szybko, codziennie zdobywając tysiące sympatyków na całym świecie. Oczywiste jest, że choć posiada swoje wady, takie jak brak kontaktu z innymi „na żywo”, to jednak jest metodą dostępną dla wszystkich. Gwarantuje również przekaz wysokiej jakości wiedzy i nabycie cenionych na rynku umiejętności, a przy tym niweluje wszelkie bariery społeczne.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Wynajem samochodu na firmę – kilka praktycznych porad

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w ramach której rozlicza się używając podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi pamiętać o obowiązku corocznego przeprowadzania remanentu, to znaczy sporządzania spisu z natury. Dotyczy to także sytuacji, jeżeli prowadzisz firmę usługową i nie masz towarów na sprzedaż. Wynajem długoterminowy kontra zakup pojazdu Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami i […]

Czytaj dalej