Jak działa faktoring jako źródło finansowania i kiedy go wybrać?

Faktoring jako źródło finansowania przedsiębiorstwa

Dotychczas faktoring jako źródło finansowania był lekceważony przez instytucje finansowe, a właściciele firm nie byli przekonani do tej usługi, nie znali wynikających z niej korzyści – niestety. Fakturowanie może być doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw B2B w celu pokrycia krótkoterminowych braków w kapitale obrotowym.

Faktoring jako źródło finansowania – z czym się wiąże?

Mówiąc o faktoringu, warto zaznaczyć, że ta usługa nie działa na zasadzie pożyczki. Dokładniej, jest to zaliczka na pieniądze już należne twojej firmie – zaległe faktury (które nie zostały opłacone) są sprzedawane firmie faktoringowej. Faktor “kupuje” faktury po obniżonej cenie, a przedsiębiorca zazwyczaj otrzymuje 70 – 90% wartości nominalnej faktury, zapewniając natychmiastowy kapitał obrotowy.

Korzyści wynikające z usługi

Faktoring można wykorzystać do natychmiastowego napływu kapitału obrotowego bez zaciągania dodatkowego długu. Mimo że oprocentowanie tradycyjnej pożyczki może być niższe niż opłata faktoringowa, usługa faktoringu często jest lepszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Ubieganie się o pożyczkę i otrzymywanie jej może potrwać tygodnie lub nawet miesiące – dla wielu przedsiębiorców jest to duży problem. Zatwierdzenie fakturowania opiera się na zdolności kredytowej klienta i zwykle zajmuje tylko kilka dni. Po zatwierdzeniu finansowanie jest zazwyczaj otrzymywane w ciągu 24 do 48 godzin.

Mimo szybkiego uzyskania potrzebnych środków możesz wykorzystać je na dowolne wydatki związane z działalnością gospodarczą. Nie ma żadnych nakazów, jak to często bywa w przypadku tradycyjnej pożyczki. Faktoring pozwala zachować kontrolę nad przedsiębiorstwem bez konieczności przestrzegania wytycznych pożyczkodawcy lub dostarczania mu comiesięcznych raportów finansowych.

Faktoring jako źródło finansowania – kiedy korzystać?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, faktoring jest opcją finansowania przeznaczoną dla przedsiębiorstw B2B i istnieją różne sytuacje, w których faktoring jest najlepszym rozwiązaniem.

  • Często zdarza się, że klient zwleka z płatnością. Chociaż może to pomóc mu w utrzymaniu firmy, nie pomaga tobie. Fakturowanie umożliwia szybsze uzyskanie środków dla twojego przedsiębiorstwa.
  • Każdy przedsiębiorca może spotkać się z przedłużoną lub opóźnioną płatnością, chociażby w przypadku większego projektu, lub kontraktu rządowego. W związku z tym może otrzymywać niewielkie wpływy w trakcie trwania projektu lub nie otrzymywać żadnych płatności, dopóki dany projekt nie zostanie ukończony. Faktoring pomoże utrzymać spójność przepływów pieniężnych już w trakcie realizacji projektu i da możliwość nawiązania nowej współpracy.
  • W przypadku stosunkowo świeżej firmy, która ma nagły napływ pracy, terminowa realizacja projektów może być problemem. Kapitał obrotowy może znacznie się obniżyć, a nawet wyczerpać, co utrudnia pokrycie kosztów operacyjnych lub podjęcie się nowego zadania. Tu też z pomocą przychodzi faktoring! 

Polecane dla Ciebie

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej

Przygotowania do wzrostu zamówień w branży logistycznej przed świętami – co warto wiedzieć?

Dla firm z branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) nadchodzące miesiące oznaczają wzmożoną aktywność. Zbliżające się Boże Narodzenie niesie za sobą dynamiczny wzrost zamówień, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz zacząć działać, aby uniknąć problemów związanych z przeciążeniem logistycznym oraz niedoborem kadry pracowniczej. Jakie kroki warto podjąć? Rekrutacja i zatrudnienie sezonowe Wzrost zapotrzebowania na […]

Czytaj dalej

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej