Jak działa faktoring jako źródło finansowania i kiedy go wybrać?

Faktoring jako źródło finansowania przedsiębiorstwa

Dotychczas faktoring jako źródło finansowania był lekceważony przez instytucje finansowe, a właściciele firm nie byli przekonani do tej usługi, nie znali wynikających z niej korzyści – niestety. Fakturowanie może być doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw B2B w celu pokrycia krótkoterminowych braków w kapitale obrotowym.

Faktoring jako źródło finansowania – z czym się wiąże?

Mówiąc o faktoringu, warto zaznaczyć, że ta usługa nie działa na zasadzie pożyczki. Dokładniej, jest to zaliczka na pieniądze już należne twojej firmie – zaległe faktury (które nie zostały opłacone) są sprzedawane firmie faktoringowej. Faktor “kupuje” faktury po obniżonej cenie, a przedsiębiorca zazwyczaj otrzymuje 70 – 90% wartości nominalnej faktury, zapewniając natychmiastowy kapitał obrotowy.

Korzyści wynikające z usługi

Faktoring można wykorzystać do natychmiastowego napływu kapitału obrotowego bez zaciągania dodatkowego długu. Mimo że oprocentowanie tradycyjnej pożyczki może być niższe niż opłata faktoringowa, usługa faktoringu często jest lepszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Ubieganie się o pożyczkę i otrzymywanie jej może potrwać tygodnie lub nawet miesiące – dla wielu przedsiębiorców jest to duży problem. Zatwierdzenie fakturowania opiera się na zdolności kredytowej klienta i zwykle zajmuje tylko kilka dni. Po zatwierdzeniu finansowanie jest zazwyczaj otrzymywane w ciągu 24 do 48 godzin.

Mimo szybkiego uzyskania potrzebnych środków możesz wykorzystać je na dowolne wydatki związane z działalnością gospodarczą. Nie ma żadnych nakazów, jak to często bywa w przypadku tradycyjnej pożyczki. Faktoring pozwala zachować kontrolę nad przedsiębiorstwem bez konieczności przestrzegania wytycznych pożyczkodawcy lub dostarczania mu comiesięcznych raportów finansowych.

Faktoring jako źródło finansowania – kiedy korzystać?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, faktoring jest opcją finansowania przeznaczoną dla przedsiębiorstw B2B i istnieją różne sytuacje, w których faktoring jest najlepszym rozwiązaniem.

  • Często zdarza się, że klient zwleka z płatnością. Chociaż może to pomóc mu w utrzymaniu firmy, nie pomaga tobie. Fakturowanie umożliwia szybsze uzyskanie środków dla twojego przedsiębiorstwa.
  • Każdy przedsiębiorca może spotkać się z przedłużoną lub opóźnioną płatnością, chociażby w przypadku większego projektu, lub kontraktu rządowego. W związku z tym może otrzymywać niewielkie wpływy w trakcie trwania projektu lub nie otrzymywać żadnych płatności, dopóki dany projekt nie zostanie ukończony. Faktoring pomoże utrzymać spójność przepływów pieniężnych już w trakcie realizacji projektu i da możliwość nawiązania nowej współpracy.
  • W przypadku stosunkowo świeżej firmy, która ma nagły napływ pracy, terminowa realizacja projektów może być problemem. Kapitał obrotowy może znacznie się obniżyć, a nawet wyczerpać, co utrudnia pokrycie kosztów operacyjnych lub podjęcie się nowego zadania. Tu też z pomocą przychodzi faktoring! 

Polecane dla Ciebie

Automatyzacja płatności w transporcie i logistyce – jak zyskać płynność finansową bez czekania na kontrahentów

Branża transportu, spedycji i logistyki to sektor w dużym stopniu narażony na problemy z płynnością finansową. Firmy transportowe często są zmuszone oczekiwać tygodniami, a nawet miesiącami, na zapłatę za zrealizowane usługi, podczas gdy same muszą przecież na bieżąco regulować liczne zobowiązania – od kosztów paliwa i leasingu pojazdów, po wynagrodzenia dla kierowców. Utrzymanie płynności finansowej […]

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w logistyce – jak mikrofirmy mogą wykorzystać AI do optymalizacji tras i redukcji kosztów

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu – tyle że dziś już o wiele bardziej intensywnie – przekształca globalny sektor logistyczny. Można śmiało stwierdzić, że AI jest kluczowym czynnikiem optymalizacji oraz innowacji. Co ważne, rozwiązania tego typu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla korporacji – jej potencjał coraz śmielej mogą wykorzystywać również najmniejsi gracze na rynku. […]

Czytaj dalej

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej