Finansowanie faktur a windykacja – różnice, przykłady

finansowanie faktur to nie jest windykacja

Osoby prowadzące biznes często muszą mierzyć się z różnymi problemami związanymi ze znanym tematem, jakim jest finansowanie faktur. Niestety może to mieć bezpośredni wpływ na kondycję firmy, jej płynność finansową, a także cashflow. Aktualna sytuacja epidemiczna niestety negatywnie wpływa na terminowe regulowanie należności, a już wcześniej zdarzało się, że kontrahenci bardzo często zwlekali do ostatniego dnia lub wręcz spóźniali się z płatnością za faktury.
Z tego powodu warto, by w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy posiadali narzędzia, które będą mogły poprawić kondycję i płynność finansową ich firm. Jeżeli tego nie zrobią, to mogą jedynie uzbroić się w cierpliwość oczekując na zapłatę.

Finansowanie faktur

Usługa ta daje możliwość otrzymania pieniędzy z wystawionej faktury przed wyznaczonym terminem. Przedsiębiorca prowadząc własną firmę, zatrudnia pracowników, pamięta o rachunkach, szuka nowych obszarów rozwoju oraz pozyskuje nowych klientów. Wśród nich są zapewne i tacy, którzy stosują wydłużone terminy płatności faktur i tego samego również oczekują. W takich okolicznościach, gdy kontrahenci wymagają długich terminów płatności, prowadzenie biznesu, nie jest prostą sprawą – szczególnie, gdy na bieżąco trzeba mieć również swoje zobowiązania.
Usługa finansowania faktur w tym przypadku pomaga uzyskać środki z faktur wcześniej, tak aby można było wykorzystać je na różne sprawy związane z działaniem firmy. Finansowanie faktur daje szansę nie tylko na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa, ale także pomoże w zrealizowaniu zleceń, których sfinansowanie inaczej nie byłoby możliwe. Przy problemach z opóźnieniami w płatnościach warto skorzystać z usługi, dzięki której pieniądze z tytułu wystawionej już faktury można odbierać błyskawicznie. Daje to możliwość pozyskania środków finansowych na obrót, a klienci zyskują czas, by uregulować swoje zobowiązania.
Przykład: Przedsiębiorca wystawia fakturę terminową, pieniądze są mu niezbędne do wykonania kontraktu, korzysta z finansowania faktur i pieniądze ma na koncie nawet tego samego dnia.

Windykacja faktur


Większość przedsiębiorców musi mierzyć się także z problemem przeterminowanych faktur, braku pieniędzy na opłacenie kosztów czy kłopotami z płynnością. Okazuje się, że ponad 80% polskich firm miewa problemy związane z opóźnieniami w płatnościach. Przedsiębiorcy z jednej strony oczekują na dochody, lecz z drugiej nie chcą upominać się o swoje pieniądze, by nie psuć relacji z kontrahentami. Windykacja niesie ze sobą niemiłe skojarzenia – wysokie koszty, zwrócenie się o pomoc do prawnika, strata czasu. Na szczęście większość długów można odzyskać już przy pierwszym telefonie negocjatora. Patrząc w statystyki aż w 90% przypadków można liczyć na szybki wpływ środków za fakturę przy upomnieniu się o to w ciągu 30 dni od daty opóźnienia.
Często wystarcza już samo wspomnienie słowa windykacja, by skutecznie zmotywować kontrahenta do wykonania zaległego przelewu. Usługi windykacyjne dają możliwość ochrony firmy przed opóźnieniami w płatnościach, a w sytuacji, gdy kontrahent nie płaci w terminie, pomogą odzyskać należne środki.
Przykład: Gdy kontrahent spóźnia się zapłatą albo nie dotrzymuje omówionych wcześniej terminów, warto skorzystać z narzędzi windykacyjnych, by odzyskać należne pieniądze.D10

Polecane dla Ciebie

Polskie firmy coraz częściej decydują się na faktoring. Dlaczego?

Faktoring to usługa, która niedawno jeszcze przypisana była raczej do ograniczonego kręgu przedsiębiorców. W przeciągu minionych lat zyskuje aczkolwiek w kraju nad Wisłą na popularności. Bez względu na sektor czy wielkość, przeróżne przedsiębiorstwa coraz chętniej implementują to rozwiązanie, którego zadaniem jest optymalizacja płynności finansowej – co stanowi tego przyczynę? Uwarunkowań jest parę. Czym jest faktoring […]

Czytaj dalej

Redukcja emisji CO2 to gwóźdź do trumny branży TSL? 

Wraz z kolejnymi, bardzo restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej dotyczącymi redukcji emisji CO2 nasila się presja na branżę transportową – zwłaszcza w Polsce. Firmy logistyczne stają przed wizją zakupu ekologicznych samochodów oraz zwiększenia kosztów operacyjnych. Dla większości przedsiębiorców jest to ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać, by równocześnie nie zbankrutować?  Nowe dyrektywy Unii Europejskiej i jej konsekwencje […]

Czytaj dalej

Kredyt, leasing czy faktoring?

Firmy działające w takich branżach jak transport, spedycja, logistyka (TSL), e-commerce czy budownictwo prędzej czy później staną przed ważnym zadaniem: wyborem odpowiednich narzędzi finansowych. W tym kontekście kredyt, leasing i faktoring to trzy najpopularniejsze opcje, które mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Każda z tych metod ma swoje mocne strony i pewne ograniczenia, dlatego warto przyjrzeć się […]

Czytaj dalej