Jak poprawić terminowość dostaw? Rozwiązania dla branży logistycznej.

Jak poprawić terminowość dostaw? Rozwiązania dla branży logistycznej.
Do niedawna głównymi problemami branży logistycznej były uszkodzenia i kradzieże w czasie transportu. Jednak pandemia COVID-19 oraz stan wojny w Ukrainie ukazały nowe problemy. Gdy istnieje ciągłe zagrożenie przerwania ciągłości łańcuchów dostaw, najważniejsze stały się czas dostawy oraz bezpieczeństwo transportu towarów. Te nowe wyzwania dla logistyki stały się także wyzwaniami dla firm, które oferują zaawansowane narzędzia technologiczne dla transportu.

Wciąż niepewna sytuacja związana z pandemią oraz zwiększające się napięcia geopolityczne przyczyniły się do tego, że priorytetem jest monitorowanie transportu pod kątem bezpieczeństwa, ewentualnych uszkodzeń transportowanych ładunków, ale również przewidywanego czasu dostawy. Dla branży logistycznej najważniejszą kwestią stało się szukanie rozwiązań pozwalających na bieżący podgląd lokalizacji ładunku.

Czas dostawy i bezpieczeństwo w logistyce
Aktualnie najważniejszą potrzebą, o jakiej mówią firmy logistyczne, jest wskazanie planowanego czasu dostawy, tzw. ETA (estimate time of arrival). Przedsiębiorcy, którzy zajmują się przewożeniem towarów chcą wiedzieć, kiedy towar będzie na miejscu oraz mieć możliwość oszacowania ewentualnego opóźnienia. Troszczą się również o bezpieczeństwo samego ładunku.
Odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania pozwalające na monitorowanie przewożonych kontenerów czy pojazdów specjalistycznych. Instalowane są więc inteligentne kłódki oraz plomby elektroniczne, które pozwalają m.in. na ciągłe śledzenie miejsc, w których znajduje się ładunek czy także określać, kto miał do niego dostęp. Korzystanie z takich urządzeń przy przewozie towarów daje możliwość monitorowania wszelkich alertów dotyczących próby otwarcia kłódki czy plomby. W obecnej sytuacji jest to ważny krok w stronę bezpieczeństwa transportu.

Ładunek pod stałą kontrolą
Co prawda korzystanie z sygnałów nadawanych z nadajników GPS umożliwia zarządzającym przewozami szczegółowe określenie dokładnej lokalizacji ładunku. Jednak jeszcze więcej możliwości dają inteligentne elektroniczne kłódki czy plomby elektroniczne. Są tak zbudowane, że wykażą każde naruszenie zabezpieczenia i od razu przesyłają sygnał o naruszeniu. Stałe rejestrowanie dostępu do ładunku daje wiedzę, kiedy zabezpieczony kontener był otwierany, na jak długo, a także – kto miał dostęp do jego wnętrza. Takie dane są szczególnie ważne, gdy przewożona jest żywność czy też ładunki o wysokiej wartości, jak np. elektronika. Dla tego typu towarów ważne jest także kontrolowanie pewnych parametrów wewnątrz kontenerów.
Inteligentne kłódki elektroniczne są urządzeniami autonomicznymi, które mają sprawnie działać jak najdłużej. Posiadają wbudowane baterie, ładowane przez USB, a nawet panele solarne. Plomba jest uśpiona do chwili jej poruszenia – wówczas zaczyna nadawać sygnał. Urządzenia są wyposażone w karty SIM i w ten sposób nadają swoje położenie. Ponadto kłódki odbierają sygnały z urządzeń, które montowane są wewnątrz kontenerów z ładunkiem. Klienci dzięki temu mogą na bieżąco monitorować istotne parametry, takie jak np. temperatura, poziom wilgotności czy natężenie światła. Jest to szczególnie ważne podczas transportu żywności. Gdy producent oczekuje utrzymania odpowiedniej temperatury przez cały czas transportu, można ją stale kontrolować przy użyciu montowanych urządzeń.

Zainteresowanie logistyki nowymi technologiami
Przewoźnicy coraz częściej chcą wykorzystywać nowoczesne technologie w transporcie towarów. Jeszcze 5 lat temu jedynie ok. 3% całego cargo korzystało z zabezpieczeń wspieranych przez technologie. Dziś zabezpieczonych w ten sposób jest 10-15% przewożonych ładunków. Należy zaznaczyć, że tak wnikliwe monitorowanie łańcucha dostaw niesie za sobą szereg korzyści, m. in. preferencyjne stawki ubezpieczeniowe dla firm logistycznych, które korzystają z takich rozwiązań. Rejestrowanie dostępu do ładunku pomaga szybko rozwiązać spory, gdy zniszczy się część lub całość ładunku.

Nasza specjalna oferta dla branży transportowej: https://finea.pl/finea-transport/

Polecane dla Ciebie

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej

Przygotowania do wzrostu zamówień w branży logistycznej przed świętami – co warto wiedzieć?

Dla firm z branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) nadchodzące miesiące oznaczają wzmożoną aktywność. Zbliżające się Boże Narodzenie niesie za sobą dynamiczny wzrost zamówień, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz zacząć działać, aby uniknąć problemów związanych z przeciążeniem logistycznym oraz niedoborem kadry pracowniczej. Jakie kroki warto podjąć? Rekrutacja i zatrudnienie sezonowe Wzrost zapotrzebowania na […]

Czytaj dalej

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej