Jak poprawić terminowość dostaw? Rozwiązania dla branży logistycznej.

Jak poprawić terminowość dostaw? Rozwiązania dla branży logistycznej.
Do niedawna głównymi problemami branży logistycznej były uszkodzenia i kradzieże w czasie transportu. Jednak pandemia COVID-19 oraz stan wojny w Ukrainie ukazały nowe problemy. Gdy istnieje ciągłe zagrożenie przerwania ciągłości łańcuchów dostaw, najważniejsze stały się czas dostawy oraz bezpieczeństwo transportu towarów. Te nowe wyzwania dla logistyki stały się także wyzwaniami dla firm, które oferują zaawansowane narzędzia technologiczne dla transportu.

Wciąż niepewna sytuacja związana z pandemią oraz zwiększające się napięcia geopolityczne przyczyniły się do tego, że priorytetem jest monitorowanie transportu pod kątem bezpieczeństwa, ewentualnych uszkodzeń transportowanych ładunków, ale również przewidywanego czasu dostawy. Dla branży logistycznej najważniejszą kwestią stało się szukanie rozwiązań pozwalających na bieżący podgląd lokalizacji ładunku.

Czas dostawy i bezpieczeństwo w logistyce
Aktualnie najważniejszą potrzebą, o jakiej mówią firmy logistyczne, jest wskazanie planowanego czasu dostawy, tzw. ETA (estimate time of arrival). Przedsiębiorcy, którzy zajmują się przewożeniem towarów chcą wiedzieć, kiedy towar będzie na miejscu oraz mieć możliwość oszacowania ewentualnego opóźnienia. Troszczą się również o bezpieczeństwo samego ładunku.
Odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania pozwalające na monitorowanie przewożonych kontenerów czy pojazdów specjalistycznych. Instalowane są więc inteligentne kłódki oraz plomby elektroniczne, które pozwalają m.in. na ciągłe śledzenie miejsc, w których znajduje się ładunek czy także określać, kto miał do niego dostęp. Korzystanie z takich urządzeń przy przewozie towarów daje możliwość monitorowania wszelkich alertów dotyczących próby otwarcia kłódki czy plomby. W obecnej sytuacji jest to ważny krok w stronę bezpieczeństwa transportu.

Ładunek pod stałą kontrolą
Co prawda korzystanie z sygnałów nadawanych z nadajników GPS umożliwia zarządzającym przewozami szczegółowe określenie dokładnej lokalizacji ładunku. Jednak jeszcze więcej możliwości dają inteligentne elektroniczne kłódki czy plomby elektroniczne. Są tak zbudowane, że wykażą każde naruszenie zabezpieczenia i od razu przesyłają sygnał o naruszeniu. Stałe rejestrowanie dostępu do ładunku daje wiedzę, kiedy zabezpieczony kontener był otwierany, na jak długo, a także – kto miał dostęp do jego wnętrza. Takie dane są szczególnie ważne, gdy przewożona jest żywność czy też ładunki o wysokiej wartości, jak np. elektronika. Dla tego typu towarów ważne jest także kontrolowanie pewnych parametrów wewnątrz kontenerów.
Inteligentne kłódki elektroniczne są urządzeniami autonomicznymi, które mają sprawnie działać jak najdłużej. Posiadają wbudowane baterie, ładowane przez USB, a nawet panele solarne. Plomba jest uśpiona do chwili jej poruszenia – wówczas zaczyna nadawać sygnał. Urządzenia są wyposażone w karty SIM i w ten sposób nadają swoje położenie. Ponadto kłódki odbierają sygnały z urządzeń, które montowane są wewnątrz kontenerów z ładunkiem. Klienci dzięki temu mogą na bieżąco monitorować istotne parametry, takie jak np. temperatura, poziom wilgotności czy natężenie światła. Jest to szczególnie ważne podczas transportu żywności. Gdy producent oczekuje utrzymania odpowiedniej temperatury przez cały czas transportu, można ją stale kontrolować przy użyciu montowanych urządzeń.

Zainteresowanie logistyki nowymi technologiami
Przewoźnicy coraz częściej chcą wykorzystywać nowoczesne technologie w transporcie towarów. Jeszcze 5 lat temu jedynie ok. 3% całego cargo korzystało z zabezpieczeń wspieranych przez technologie. Dziś zabezpieczonych w ten sposób jest 10-15% przewożonych ładunków. Należy zaznaczyć, że tak wnikliwe monitorowanie łańcucha dostaw niesie za sobą szereg korzyści, m. in. preferencyjne stawki ubezpieczeniowe dla firm logistycznych, które korzystają z takich rozwiązań. Rejestrowanie dostępu do ładunku pomaga szybko rozwiązać spory, gdy zniszczy się część lub całość ładunku.

Nasza specjalna oferta dla branży transportowej: https://finea.pl/finea-transport/

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Wynajem samochodu na firmę – kilka praktycznych porad

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w ramach której rozlicza się używając podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi pamiętać o obowiązku corocznego przeprowadzania remanentu, to znaczy sporządzania spisu z natury. Dotyczy to także sytuacji, jeżeli prowadzisz firmę usługową i nie masz towarów na sprzedaż. Wynajem długoterminowy kontra zakup pojazdu Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami i […]

Czytaj dalej