Networking – co to jest i jak zacząć?

Networking – o co chodzi?

Wiele aspektów w naszym życiu zależy od innych ludzi, kariera, samorozwój i udane życie prywatne. Jednak nawiązywanie relacji w XXI wieku nie przebiega już tak samo jak miało to miejsce jeszcze kilka dekad temu. Czy znajomości z okresu licealnego, ze studiów muszą być dla nas niekomfortowe po kilku latach? Brak trwałych więzi sprawia, że po już kilku miesiącach po zakończeniu danej znajomości nie znajdujemy wspólnych tematów do rozmów i każde przypadkowe spotkanie stanowi dla nas dyskomfort i niepotrzebne poczucie zażenowania. Czy można to zmienić? Otóż dzięki korzystaniu z social mediów, chociażby poprzez sam fakt posiadania niegdysiejszych przyjaciół w gronie swoich znajomych torujemy sobie drogę do prostszego odnowienia starych znajomości i utrzymania lepszych kontaktów z innymi ludźmi.

Kapitał społeczny

Osiąganie sukcesów zawodowych i osobistych może się dokonać poprzez korzystne relacje społeczne. Aby te mogły powstać musi zostać spełniony warunek integracji wewnątrzgrupowej, która z upływem czasu wpływie na większe zaufanie i obranie wspólnego celu działania. To właśnie kontakt z nowo poznanymi osobami może odcisnąć olbrzymie piętno na naszym życiu. Za przykład może tu posłużyć mecz piłki nożnej, czy drużyna, która będzie się składać z losowych osób, które nigdy wcześniej się nie znały może skutecznie konkurować ze zgranym zespołem grającym w swoim gronie od dłuższego czasu? Dopiero wypracowywanie wspólnej taktyki może doprowadzić wszystkich członków drużyny do wspólnego celu jakim jest zwycięstwo. Właśnie to zgromadzone doświadczenie nazywamy kapitałem społecznym.

Budowanie sieci kontaktów

W największym skrócie polega na poszerzaniu grona znajomych o przyjaciół swoich przyjaciół. Trafność tego sformułowania wynika z pewnego wzorca zachowania, dobre relacje z naszymi aktualnymi znajomymi wynikają z odpowiednich (tych samych) upodobań i cech charakteru. Możemy w ten sposób dojść do wniosku, że najprostszym sposobem na odnalezienie nowych i ciekawych relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach jest poznanie znajomych naszych znajomych. Takie postępowanie zaoszczędzi nam dużo czasu i sprawi, że akceptacja obustronna nastąpi o wiele szybciej.

Networking – zalety

Podobno nasze zachowanie, zainteresowania i pasje są wypadkową 5 osób z naszego najbliższego otoczenia. Warto mieć zatem świadomie ułożone relacje z naszymi znajomymi i otaczać się najlepszymi z najlepszych. Dobre samopoczucie przy kontaktach, wzajemne motywowanie i wspieranie się w trudnych momentach sprawi, że nasze własne życie bardzo na tym skorzysta. Warto w tym względzie potraktować networking nie tylko jako narzędzie, ale przede wszystkim inwestycję.

Networking – jaka postawa daje efekty?

Należy mieć na uwadze, że możemy zostać wystawieni na ciężką próbę w każdym momencie naszego życia i to właśnie wtedy możemy zostać skazani na pomoc najbliższego otoczenia. Warto zatem nie zamykać się na nowo poznane osoby i zawsze z optymizmem podchodzić do nowych relacji, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy i w jakim stopniu pomogą nam one w naszym życiu. Każda wartościowa osoba jaką poznamy stanowi swojego rodzaju kolejną “cegiełkę” w budowaniu szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Jak budować udaną sieć kontaktów?

W pierwszej kolejności należy być nakierowanym na chęć dania “czegoś” od siebie, a nie tylko brania od innych. To właśnie postawa otwartości, empatii i inicjatywy jest najlepszym wstępem do budowania efektywnej i świadomej sieci kontaktów. Każdy jeden kontakt może nam otworzyć wiele dróg rozwoju i ścieżek kariery, czy nie warto zatem zadbać o jak najwięcej takich znajomości? Należy być przygotowanym mentalnie do budowania coraz to nowych mostów, a nie do niszczenia już istniejących.

Polecane dla Ciebie

Jak radzić sobie z zakłóceniami łańcucha dostaw

Zakłócenia w łańcuchu dostaw mają poważne skutki dla firm zajmujących się transportem i produkcją, bez względu na ich wielkość czy rodzaj działalności. Niezależnie od tego, czy problemy wynikają z pandemii, klęsk żywiołowych, zmian politycznych czy innych niespodziewanych wydarzeń, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do szybkiego działania i modyfikacji swoich planów awaryjnych. Stabilny łańcuch dostaw jest kluczowym […]

Czytaj dalej

Zarządzanie flotą pojazdów – najlepsze praktyki i narzędzia

Zarządzanie flotą pojazdów to fundamentalny element sukcesu każdej firmy transportowej. Każda organizacja dąży do osiągnięcia celów takich jak optymalizacja procesów, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz redukcja kosztów operacyjnych. Dobrze zarządzana flota to nie tylko niższe koszty, ale również wyższa jakość usług i satysfakcja klientów. Kluczowe strategie zarządzania flotą pojazdów Obecnie zarządzanie flotą koncentruje się na […]

Czytaj dalej

Wynajem samochodu na firmę – kilka praktycznych porad

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w ramach której rozlicza się używając podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi pamiętać o obowiązku corocznego przeprowadzania remanentu, to znaczy sporządzania spisu z natury. Dotyczy to także sytuacji, jeżeli prowadzisz firmę usługową i nie masz towarów na sprzedaż. Wynajem długoterminowy kontra zakup pojazdu Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami i […]

Czytaj dalej