Cash Flow – przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, finansowej i inwestycyjnej

Cash flow jest jednym z elementów sprawozdania finansowego czyli dokumentu z przepływu środków pieniężnych lub z przepływów finansowych. Stwarza on możliwość szybkiej oceny potencjału przedsiębiorstwa i jego kondycji. Innymi słowy jest to dokument podsumowujący przepływ środków pieniężnych w danej firmie ukazujący źródła tych środków oraz sposoby ich wykorzystania.

Cash flow prezentuje dane pozwalające ocenić stopień płynności finansowej przedsiębiorstwa, skuteczność ściągania należności, a także zdolność do regulowania zobowiązań. Wszystkie jednostki, które z mocy ustawy o rachunkowości składają coroczne badania sprawozdań finansowych, mają obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Sprawozdanie finansowe składa się z trzech elementów: sprawozdania z przepływu środków pieniężnych, bilansu oraz rachunku zysków i strat. Jednak to właśnie cash flow czyli sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych umożliwia dokładniejszą metodę oceny potencjału firmy i jest bardziej przejrzystym dokumentem prezentującym aktualną sytuację finansową firmy. Uwzględnia on rzeczywiste przepływy pieniędzy.

Z cash flow korzystają najchętniej banki w sytuacji oceny możliwości finansowych firmy przed udzieleniem jej kredytu. Sytuacje przedsiębiorstw analizowane są także przez potencjalnych inwestorów, którzy chcą zdobyć informacje o przepływach, jakie może mieć dana firma w przyszłości. Z cash flow korzystają także kontrahenci, jeśli chcą na przykład udzielić przedsiębiorstwu kredytu kupieckiego.

Cash flow uwzględnia:

1. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej czyli środki generowane z przepływów brutto (jest to zysk operacyjny po dodaniu amortyzacji i odjęciu zapłaconego podatku), przepływów netto (są to przepływy brutto razem ze zmianą kapitału pracującego i zmianą pozostałych aktywów oraz pasywów operacyjnych) oraz zmiany kapitału pracującego.

Działalność operacyjna jest największą częścią działalności firmy. Staje się ona podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa, obejmując produkcję i sprzedaż towarów lub usług. Działalność operacyjna pozwala zatem uzyskać informuje o tym, jak firma radzi sobie na gruncie działalności podstawowej. Jednak nie uwzględnia jednorazowych inwestycji oraz sposobów finansowania działalności.

2. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej czyli koszty, które w przyszłości mają przynieść firmie korzyści. Są to środki generowane lub wydatkowane na potrzeby inwestycyjne niezbędne przy funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

3. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej czyli środki związane z finansowaniem firmy pozyskiwane z zewnątrz: kredyty, obligacje czy emisja akcji.

4. Przepływy pieniężne netto razem czyli zsumowane kwoty z działalności inwestycyjnej, finansowej oraz operacyjnej.

5. Bilansową zmianę stanu środków pieniężnych, jeśli ona występuje. Dobrze jest wykazać również ewentualną zmianę stanu środków pieniężnych z tytułu różnić kursowych.

6. Środki pieniężne na początek okresu sprawozdawczego zgodnie z bilansem.

7. Środki pieniężne na koniec okresu sprawozdawczego czyli różnica między stanem początkowym środków pieniężnych oraz sumy wszystkich przepływów pieniężnych danej jednostki.

Jak należy analizować cash flow? Dodatnie przepływy z działalności operacyjnej wskazują na to, że firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej. Dodatnie przepływy z działalności finansowej również zazwyczaj oznaczają, że z firmą wszystko jest dobrze. Natomiast zła sytuacja finansowa jest wtedy, gdy firma ma ujemne przepływy na poziomie działalności operacyjnej i finansowej, a w sytuacji ujemnych przepływów w działalności inwestycyjnej oznacza praktycznie jej bankructwo.

Cash flow można sporządzać za pomocą dwóch metod – metody pośredniej lub metody bezpośredniej. Różnią się one sposobem wyliczania przepływów z działalności operacyjnej.

metodzie bezpośredniej przepływy z działalności operacyjnej wyliczane są na podstawie pomniejszenia wpływów z działalności operacyjnej o wydatki operacyjne. Ukazane zostają poszczególne grupy wpływów i wydatków. W ten sposób zaprezentowany jest pełen obraz zdarzeń w przedsiębiorstwie. Grupę wpływów tworzy sprzedaż i inne wpływy z działalności operacyjnej, a grupę wydatków tworzą dostawy i usługi, wynagrodzenia netto, ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, podatki i opłaty o charakterze publicznoprawnym, a także inne wydatki operacyjne.

W metodzie pośredniej należy wyjść od zysku netto i dokonać odpowiednich korekt. Wprowadzenie korekt przyczyni się do otrzymaniu kondycji finansowej przedsiębiorstwa, która ma odzwierciedlać rzeczywisty stan w firmie.

Korekty z działalności operacyjnej obejmują: amortyzację, zyski (lub straty) z tytułu różnic kursowych, odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) oraz zyski (straty) z działalności inwestycyjnej. Natomiast do  korekt z działalności obrotowej należą: zmiana stanu rezerw, zmiana stanu zapasów, zmiana stanu należności, zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem pożyczek i kredytów, zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych oraz inne korekty.

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej i działalności finansowej liczy się tak samo w obu metodach. W tym przypadku od wpływów odejmuje się wydatki.

O wyborze metody sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych decyduje kierownik jednostki. We wprowadzeniu do sprawozdania finansowego oraz w zasadach rachunkowości przyjętych przez dane przedsiębiorstwo powinna znaleźć się  informacja o tym, którą metodą sporządzono sprawozdanie.

Polecane dla Ciebie

Nowe kierunki w e-commerce: podsumowanie raportu “E-commerce w Polsce 2024”

Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2024” przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska, rzuca światło na obecne trendy, zachowania oraz wyzwania polskich konsumentów w kontekście zakupów online. Choć rynek e-commerce w Polsce pozostaje stabilny, widoczne są zmiany, takie jak wzrost popularności zakupów zagranicznych, rozwój rynku produktów używanych (re-commerce) oraz […]

Czytaj dalej

Przygotowania do wzrostu zamówień w branży logistycznej przed świętami – co warto wiedzieć?

Dla firm z branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) nadchodzące miesiące oznaczają wzmożoną aktywność. Zbliżające się Boże Narodzenie niesie za sobą dynamiczny wzrost zamówień, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto już teraz zacząć działać, aby uniknąć problemów związanych z przeciążeniem logistycznym oraz niedoborem kadry pracowniczej. Jakie kroki warto podjąć? Rekrutacja i zatrudnienie sezonowe Wzrost zapotrzebowania na […]

Czytaj dalej

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej