Rezydencja podatkowa – co to jest i na czym polega?

Gdzie znajduje się rezydencja podatkowa

Co roku na przełomie kwietnia i maja, wszyscy muszą złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Jednak pewną trudność mogą mieć firmy, które w danym roku pracowały na terenie kilku różnych krajów. W takiej sytuacji należy ustalić, gdzie znajduje się rezydencja podatkowa.

Na czym to polega?

Jak ustalić rezydencję ?

Należy rozpocząć od określenia obowiązku podatkowego. W tej kwestii ważna jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy w niej zawarte podają, że obowiązek podatkowy od całości dochodów odnosi się do każdej osoby fizycznej, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca wykonywania pracy i źródeł przychodów. Zwane jest to nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Rezydencja podatkowa – kto ją ustala?

Przepisy prawne wskazują, że osoba, której miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to osoba fizyczna, przybywającą na tym terenie co najmniej 183 dni w roku podatkowym. Co ważne okres przebywania na terenie Polski może być przerwany, jednak musi wynieść łącznie 183 dni w ciągu roku podatkowego.
Druga sytuacja odnosi się do osoby, która posiada na tym terenie centrum interesów osobistych albo gospodarczych. Centrum interesów osobistych należy rozumieć jako działalność związaną z aktywnością społeczną, kulturalną, obywatelską, polityczną, lub np. przynależnością do różnego typu organizacji. Interes gospodarczy natomiast oznacza posiadanie inwestycji, polisy, ubezpieczeń, kredytów oraz wszelkie prowadzenie działalności zarobkowej. Osoba fizyczna spełniająca powyższe warunki staje się rezydentem podatkowym.
Jeżeli opisane warunki nie są spełnione, a co za tym idzie osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania na terenie Polski, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które zostały osiągnięte na terytorium Polski. Taki przypadek nazywany jest ograniczonym obowiązkiem podatkowym, a taka osoba fizyczna traktowana jako nierezydent.
Decydującym wskaźnikiem jest stałe miejsce zamieszkania podatnika. Jeżeli jest ono w obydwu państwach, wtedy należy odnieść się do ściślejszych powiązań osobistych i gospodarczych rezydenta – w którym kraju ma siedzibę firmy lub rodzinę.
Może zdarzyć się przypadek, że nie można jednoznacznie zdecydować o przynależności do miejsca, gdzie jest rezydencja podatkowa. Wtedy liczy się miejsce, w którym akurat podatnik przebywa oraz jego obywatelstwo. Gdy osoba posiada podwójne obywatelstwo, to kraje powinny między sobą ustalić, gdzie należy płacić podatki. Więcej szczegółów odnośnie obowiązku ustalania wszystkiego co ma związek z pojęciem rezydencja podatkowa znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów w Projekcie objaśnień podatkowych z 19 czerwca 2019 r.

Polecane dla Ciebie

Automatyzacja płatności w transporcie i logistyce – jak zyskać płynność finansową bez czekania na kontrahentów

Branża transportu, spedycji i logistyki to sektor w dużym stopniu narażony na problemy z płynnością finansową. Firmy transportowe często są zmuszone oczekiwać tygodniami, a nawet miesiącami, na zapłatę za zrealizowane usługi, podczas gdy same muszą przecież na bieżąco regulować liczne zobowiązania – od kosztów paliwa i leasingu pojazdów, po wynagrodzenia dla kierowców. Utrzymanie płynności finansowej […]

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w logistyce – jak mikrofirmy mogą wykorzystać AI do optymalizacji tras i redukcji kosztów

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu – tyle że dziś już o wiele bardziej intensywnie – przekształca globalny sektor logistyczny. Można śmiało stwierdzić, że AI jest kluczowym czynnikiem optymalizacji oraz innowacji. Co ważne, rozwiązania tego typu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla korporacji – jej potencjał coraz śmielej mogą wykorzystywać również najmniejsi gracze na rynku. […]

Czytaj dalej

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej