Faktoring i płynność finansowa w firmie

Faktoring - Jak zadbać o płynność finansową firmy

Jeszcze nie tak dawno, wiele osób pytało „czym jest faktoring?”. Dziś to rozwiązanie, które jest nie tylko popularne, lecz przede wszystkim konkurencyjne. Dlaczego faktoring r zyskuje na popularności? Co sprawia, że firmy coraz chętniej wybierają to rozwiązanie?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czym jest faktoring, W dużym skrócie to sprzedaż wierzytelności handlowych w postaci faktury. Opiszmy to bardziej obrazowo:

Przedsiębiorca wystawia fakturę i przekazuje ją wyspecjalizowanej firmie – faktorowi. W zamian otrzymuje kwotę z faktury przed terminem płatności, zazwyczaj już w ciągu kilku godzin. Kwota jest jednak pomniejszona o kilka procent – to wynagrodzenie faktora.  

Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że pieniądze z faktoringu otrzymujesz niemalże natychmiast. W Finea działamy online i używamy zaawansowanych algorytmów – to skraca czas przyznania decyzji o finansowaniu do absolutnego minimum. To konieczne, bo wiele branż nie może sobie pozwolić na długi okres oczekiwania zarówno na rozpatrzenie wniosku, jak i na finansowanie.

Szybkie finansowanie dla firm

Faktoring dla małych firm musi być natychmiastowy. O ile prowadzenie firmy to maraton, o tyle pozyskiwanie środków to bieg sprinterski – tym szybszy, im większa konkurencja w danym segmencie. Szybki faktoring online to rozwiązanie, które pozwala na przywrócenie płynności finansowej czy inwestycję. W konkurencyjnych branżach, szybkie finansowanie firmy jest kluczowe – bez niego zlecenie lub zamówienie może nam wypaść z rąk i pozwoli zarobić konkurencji.

Finansowanie faktur jest więc nie tylko metodą pozyskania funduszy, ale też sposobem na zyskanie przewagi nad konkurencją. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie takiej formy finansowania. Faktoring ma wiele mniej oczywistych zalet oraz zastosowań. Faktoring jest używany przez przedsiębiorców, np. jako:

  • rozwiązanie problemu z płynnością finansową,
  • finansowanie dla przedsiębiorców bez odpowiednio długiej historii kredytowej w oparciu o zdolność kredytową kontrahenta,
  • rozwiązanie kwestii długich terminów płatności faktur w przypadku współpracy z dużym kontrahentem lub stałym gronem klientów,
  • Awaryjna metoda dostępu do środków finansowych w przypadkach, gdy potrzebne jest maksymalnie szybkie działanie,
  • Bezpieczne źródło przyspieszenia obiegu pieniądza, w szczególności gdy jesteśmy małym podmiotem a współpracujemy z dużym, dla którego wykonanie terminowego przelewu do nas nie jest priorytetem,
  • Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej.
  • Zwiększenie konkurencyjności oferty przez oferowanie dłuższych terminów płatności klientom.

Gołym okiem widać, że kiedy faktoring trafia w ręce przedsiębiorcy, znacznie zwiększa się ilość możliwości w jego arsenale.

Obecnie faktoring jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. Mimo post pandemicznego odmrożenia gospodarki, przedsiębiorcy dalej muszą się mierzyć z opóźnieniami w płatnościach i zastojami finansowymi. Odroczone terminy płatności faktur często powodują efekt lawinowy – spiralę opóźnień w opłacie zobowiązań i kosztów stałych. Nic dziwnego, że w sytuacji, w której firmy walczą o przetrwanie oraz ponowne zyskanie przewagi konkurencyjnej, coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług faktora – nawet jednorazowo.

Faktoring jako doraźne rozwiązanie?

To co kiedyś było domeną branż, które nie mogły liczyć na finansowanie banków, obecnie staje się standardem. Co istotne, sposób oceny ryzyka przez faktora znacząco różni się, od tego stosowanego przez banki. Przede wszystkim nie ocenia się zdolności kredytowej firmy, a konkretną transakcję. Niesie to za sobą pewne konsekwencje:

  1. Czas oceny ryzyka związanego z pojedynczą transakcją jest znacznie niższy niż czas potrzebny na ocenę kondycji całej firmy
  2. Z racji tego, że ocena dotyczy każdej transakcji osobno, możesz korzystać z faktoringu jako jednorazowego narzędzia, które nie wymaga długotrwałych umów czy zobowiązań.

Jak korzystać z faktoringu?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o finansowanie do faktora. Następnie przedsiębiorca czeka procedura weryfikacyjna. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, środki są przyznawane przedsiębiorcy, a jednocześnie dochodzi do cesji faktury.

Cała procedura – od momentu zgłoszenia wniosku aż do przelewu na konto, trwa od 20 minut do kilku godzin. Rozwój technologii –  algorytmów oceny ryzyka, baz danych oraz systemów bankowości internetowej sprawił, że na chwilę obecną jest to najprawdopodobniej najszybszy sposób finansowania. W Finea, czas od wydania wniosku, do przyznania finansowania może być krótszy niż godzina.

Co najciekawsze w kwestii naszej oferty – nie wiąże się on z dodatkowymi opłatami czy abonamentami. Jedynym kosztem jest prowizja od sfinansowanej faktury, a sama usługa nie wymaga długotrwałych umów czy stałych zobowiązań. W tym wydaniu, faktoring jest narzędziem, które przedsiębiorca stosuje doraźnie – dokładnie wtedy, kiedy najbardziej go potrzebuje. Faktoring w praktyce ma tyle zastosowań, ile zastosowań ma gotówka. W ostateczności, faktoring daje Ci dostęp do Twoich własnych funduszy – to Ty decydujesz na co je przeznaczysz i w jaki sposób wpłynie to na Twoją firmę.

Polecane dla Ciebie

Faktura dla firmy zagranicznej – co musisz wiedzieć?

Coraz więcej polskich przedsiębiorców szukając możliwości poszerzenia bazy klientów i powiększenia dochodów podejmuje decyzje o sprzedaży towarów i usług za granicę. Jest to dobra inicjatywa, która może wpłynąć na pozytywną zmianę dla firmy, a także przyczynić się do zwiększenia możliwości biznesowych. Przed rozpoczęciem współpracy z zagranicznymi kontrahentami należy wiedzieć, że faktury wystawiane dla firm zagranicznych […]

Czytaj dalej

Monit – co to jest?

Monit to wiadomość wysyłana przez wierzyciela do dłużnika. Zawiera zazwyczaj informacje o upłynięciu terminu płatności zobowiązania oraz prośbę, o jak najszybsze uregulowanie należności. Co jeszcze trzeba wiedzieć o monitach? Czym różnią się monit i przedsądowe wezwanie do zapłaty?Monit – co to jest?Monit wysyła się w sytuacji, gdy kontrahent zbliża się do terminu zapłaty za towar […]

Czytaj dalej

Finansowanie faktur a windykacja

Osoby prowadzące biznes często muszą mierzyć się z różnymi problemami typu opóźnienia w płatnościach, przesuwanie terminów spłaty czy brak płatności za faktury. Niestety może to mieć bezpośredni wpływ na kondycję firmy, jej płynność finansową, a także cashflow. Aktualna sytuacja epidemiczna niestety negatywnie wpływa na terminowe regulowanie należności, a już wcześniej zdarzało się, że kontrahenci bardzo […]

Czytaj dalej