Faktura na ponad 15 000 zł od podatnika zwolnionego z VAT a biała lista

Biała lista


Wedle przepisów, gdy otrzymamy fakturę na ponad 15 000 zł musimy ją opłacić z rachunku bankowego, w przypadku transakcji między firmami, na rachunek bankowy, który znajduje się na białej liście, a także metodą podzielonej płatności dot. towarów i usług z zał. 15 ustawy o VAT. Biała lista – z tego tekstu dowiecie się co to jest i do czego służy.


Co znajduje się na białej liście?
Biała lista – tam można podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych (wyłącznie tych, którzy zwolnienie z VAT zgłosili przez VAT-R) oraz wykreślonych i przywróconych do VAT.
Wykaz podatników można znaleźć używając wyszukiwarki KAS na stronie internetowej. Kontrahenta wyszukamy po wpisaniu: numeru rachunku, NIP, REGON lub po prostu nazwy kontrahenta.


Co zrobić, gdy faktura została opłacona, a nie sprawdzono rachunku na białej liście?
W takiej sytuacji faktura nie będzie wliczona w koszty uzyskania przychodu, w takiej wartości, jaki był przelew, ponadto ponosimy ryzyko odpowiedzialności solidarnej, że nasz kontrahent nie opłaci podatku VAT od tej transakcji.
Na szczęście możemy uniknąć konsekwencji, gdy opłacimy fakturę mechanizmem podzielonej płatności, bądź jeżeli zapłaciliśmy na rachunek banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej albo złożone zostało pismo do naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-NR)

Wybierz polecany program do faktur


Co w sytuacji, gdy podatnik jest zwolniony z VAT?
Transakcję o dowolnej wartości można uregulować płatnością na rachunek bankowy, bez względu na to, czy znajduje się on na białej liście. Powyższe konsekwencje wtedy nie będą nas dotyczyły.

Polecane dla Ciebie

Automatyzacja płatności w transporcie i logistyce – jak zyskać płynność finansową bez czekania na kontrahentów

Branża transportu, spedycji i logistyki to sektor w dużym stopniu narażony na problemy z płynnością finansową. Firmy transportowe często są zmuszone oczekiwać tygodniami, a nawet miesiącami, na zapłatę za zrealizowane usługi, podczas gdy same muszą przecież na bieżąco regulować liczne zobowiązania – od kosztów paliwa i leasingu pojazdów, po wynagrodzenia dla kierowców. Utrzymanie płynności finansowej […]

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w logistyce – jak mikrofirmy mogą wykorzystać AI do optymalizacji tras i redukcji kosztów

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu – tyle że dziś już o wiele bardziej intensywnie – przekształca globalny sektor logistyczny. Można śmiało stwierdzić, że AI jest kluczowym czynnikiem optymalizacji oraz innowacji. Co ważne, rozwiązania tego typu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla korporacji – jej potencjał coraz śmielej mogą wykorzystywać również najmniejsi gracze na rynku. […]

Czytaj dalej

Kasowy PIT – czym jest to rozwiązanie?

Od początku bieżącego roku nasz system podatkowy doczekał się nowości. Chodzi mianowicie o dobrowolną metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwaną „kasowy PIT”. Stanowi to alternatywę dla standardowej metody rozliczania i jest skierowany do części przedsiębiorców, którym może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. W odróżnieniu od rozliczania memoriałowego, w przypadku którego podatek jest należny […]

Czytaj dalej