Faktura na ponad 15 000 zł od podatnika zwolnionego z VAT a biała lista

Biała lista


Wedle przepisów, gdy otrzymamy fakturę na ponad 15 000 zł musimy ją opłacić z rachunku bankowego, w przypadku transakcji między firmami, na rachunek bankowy, który znajduje się na białej liście, a także metodą podzielonej płatności dot. towarów i usług z zał. 15 ustawy o VAT. Biała lista – z tego tekstu dowiecie się co to jest i do czego służy.


Co znajduje się na białej liście?
Biała lista – tam można podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych (wyłącznie tych, którzy zwolnienie z VAT zgłosili przez VAT-R) oraz wykreślonych i przywróconych do VAT.
Wykaz podatników można znaleźć używając wyszukiwarki KAS na stronie internetowej. Kontrahenta wyszukamy po wpisaniu: numeru rachunku, NIP, REGON lub po prostu nazwy kontrahenta.


Co zrobić, gdy faktura została opłacona, a nie sprawdzono rachunku na białej liście?
W takiej sytuacji faktura nie będzie wliczona w koszty uzyskania przychodu, w takiej wartości, jaki był przelew, ponadto ponosimy ryzyko odpowiedzialności solidarnej, że nasz kontrahent nie opłaci podatku VAT od tej transakcji.
Na szczęście możemy uniknąć konsekwencji, gdy opłacimy fakturę mechanizmem podzielonej płatności, bądź jeżeli zapłaciliśmy na rachunek banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej albo złożone zostało pismo do naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-NR)

Wybierz polecany program do faktur


Co w sytuacji, gdy podatnik jest zwolniony z VAT?
Transakcję o dowolnej wartości można uregulować płatnością na rachunek bankowy, bez względu na to, czy znajduje się on na białej liście. Powyższe konsekwencje wtedy nie będą nas dotyczyły.

Polecane dla Ciebie

Optymalizacja kosztów w transporcie – sprawdzone metody

Rosnące koszty paliwa, utrzymania floty oraz wynagrodzeń stanowią coraz większe wyzwanie dla firm transportowych. Dlatego też optymalizacja kosztów staje się najwyższym priorytetem. W artykule przedstawimy sprawdzone metody, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu budżetem i zwiększeniu rentowności działalności. Optymalizacja tras Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów w transporcie jest optymalizowanie tras przejazdów. Tradycyjne podejście […]

Czytaj dalej

Rekrutacja i szkolenie kierowców – jak znaleźć i utrzymać najlepszych pracowników?

Znalezienie i utrzymanie doświadczonych, lojalnych kierowców to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi borykają się firmy transportowe. Kierowcy są nie tylko kluczowym zasobem, ale również twarzą firmy w kontakcie z klientami. W artykule omówimy skuteczne metody rekrutacji, selekcji oraz szkolenia kierowców, a także sposoby budowania długotrwałych relacji, które pomagają utrzymać najlepszych pracowników. Doświadczeni i zaangażowani […]

Czytaj dalej

Jak przygotować firmę na wyzwania globalnego rynku w zakresie transportu międzynarodowego?

Przedsiębiorstwa, w tym firmy transportowe, muszą być gotowe na stawienie czoła wyzwaniom związanym z handlem międzynarodowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić, aby skutecznie zarządzać logistyką międzynarodową. Zrozumienie logistyki międzynarodowej Logistyka międzynarodowa to kompleksowy proces, który obejmuje zarządzanie przepływem dóbr, usług oraz informacji pomiędzy krajami. Wymaga to dokładnej znajomości przepisów celnych, regulacji prawnych, zasad transportu […]

Czytaj dalej