Faktura na ponad 15 000 zł od podatnika zwolnionego z VAT a biała lista

Biała lista


Wedle przepisów, gdy otrzymamy fakturę na ponad 15 000 zł musimy ją opłacić z rachunku bankowego, w przypadku transakcji między firmami, na rachunek bankowy, który znajduje się na białej liście, a także metodą podzielonej płatności dot. towarów i usług z zał. 15 ustawy o VAT. Biała lista – z tego tekstu dowiecie się co to jest i do czego służy.


Co znajduje się na białej liście?
Biała lista – tam można podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych (wyłącznie tych, którzy zwolnienie z VAT zgłosili przez VAT-R) oraz wykreślonych i przywróconych do VAT.
Wykaz podatników można znaleźć używając wyszukiwarki KAS na stronie internetowej. Kontrahenta wyszukamy po wpisaniu: numeru rachunku, NIP, REGON lub po prostu nazwy kontrahenta.


Co zrobić, gdy faktura została opłacona, a nie sprawdzono rachunku na białej liście?
W takiej sytuacji faktura nie będzie wliczona w koszty uzyskania przychodu, w takiej wartości, jaki był przelew, ponadto ponosimy ryzyko odpowiedzialności solidarnej, że nasz kontrahent nie opłaci podatku VAT od tej transakcji.
Na szczęście możemy uniknąć konsekwencji, gdy opłacimy fakturę mechanizmem podzielonej płatności, bądź jeżeli zapłaciliśmy na rachunek banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej albo złożone zostało pismo do naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-NR)


Co w sytuacji, gdy podatnik jest zwolniony z VAT?
Transakcję o dowolnej wartości można uregulować płatnością na rachunek bankowy, bez względu na to, czy znajduje się on na białej liście. Powyższe konsekwencje wtedy nie będą nas dotyczyły.

Polecane dla Ciebie

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – krok po kroku

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszyły się tzw. „wolne” zawody, które nie wymagają od zatrudnionych codziennej obecności w biurze. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób podjęło decyzję o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i pracy w domowym zaciszu. Taka forma prowadzenia biznesu eliminuje przecież przede wszystkim wysokie koszty, które generuje wynajęcie oraz utrzymanie przestrzeni […]

Czytaj dalej

Jak ustalić numer PKD? (najważniejsze informacje)

Skrót PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) dobrze znają przedsiębiorcy. Jest to systematyczne zestawienie różnych rodzajów działalności gospodarczej, które wykonują dane podmioty działające na rynku. Klasyfikacja PKD jest bardzo ważna dla osób prowadzących działalność gospodarczą – szczególnie przy zakładaniu firmy i na samym początku swojej biznesowej drogi, gdy trzeba ustalić odpowiedni numer PKD pod swój rodzaj działalności. […]

Czytaj dalej

Wymówki, które słyszą przedsiębiorcy, gdy kontrahent unika płatności.

Niestety naprawdę wielu przedsiębiorców często miewa problemy z odzyskaniem należności od swojego klienta. Dłużnicy notorycznie spóźniający się z płatnościami potrafią wymyśleć szereg wymówek czy argumentów na swoje usprawiedliwienie. Co robić w takiej sytuacji? Oto kilka najczęściej słyszanych wymówek od dłużników. Czekam na przelew od mojego dłużnika, który też mi jeszcze nie zapłacił. Niewątpliwie bywają sytuację, […]

Czytaj dalej