Składki ZUS – konsekwencje niepłacenia w terminie

składki ZUS to ważny punkt w polskich przedsiębiorstwach

Prowadząc przedsiębiorstwo należy pamiętać o obowiązku terminowego płacenia składki ZUS. Trzeba je uregulować do 10 dnia miesiąca za miesiąc, który minął albo 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni w sytuacji zatrudniania pracowników. Co się dzieje, jeśli składki ZUS nie będą uregulowane w terminie? Jakie sankcje prawne mogą spotkać przedsiębiorcę, który nie opłaca terminowo składek ZUS?

Konsekwencje prawne przy opóźnieniu w płaceniu składki ZUS

Są one omówione w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może stosować środki dyscyplinujące i sankcje prawne wobec dłużników. Należą do nich:
• Kara grzywny do 5000 zł, o której wspomina art. 47a ust. 1 i 2, art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 300).
• Odsetki za opóźnienie – aktualnie jest to 8 % w stosunku rocznym. Na stronie ZUS można obliczyć dokładną kwotę korzystając z „Kalkulatora odsetkowego dla płatników składek”
• Opłaty dodatkowe – powołując się na art. 24 i 83 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz.300) przedsiębiorca może być obciążony przez ZUS opłatą w wysokości 100% nieopłaconych składek. Decyzja ta ma charakter administracyjny, dlatego można od niej składać odwołanie do sądu.
• Wszczęcie postępowania egzekucyjnego – egzekucję zaległych należności prowadzić będzie komornik sądowy, bądź dyrektor oddziału ZUS albo Naczelnik Urzędu Skarbowego.
• Zabezpieczenie na majątku płatnika – ZUS może prosić sąd rejonowy o założenie księgi wieczystej wnioskiem o dokonanie wpisu do hipoteki na nieruchomości albo wnioskować do Urzędu Skarbowego, by ten ustanowił zastaw skarbowy na zbywalnych prawach majątkowych albo rzeczach ruchomych, będących majątkiem firmy.
Oprócz wymienionych wyżej konsekwencji są jeszcze inne, np. wstrzymanie od pierwszego dnia miesiąca ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieje się tak w chwili, gdy podatnik nie zapłaci składki zdrowotnej. Aby ubezpieczenie zostało przywrócone, musi on opłacić zaległą składkę, a także wnioskować do ZUS o przywrócenie ubezpieczenia.


Jak postąpić przy braku pieniędzy na składki ZUS?

ZUS stworzył podatnikom możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu opłacenia składek. Dokument taki trzeba złożyć przed terminem ich opłacenia. Przedsiębiorca może również starać się o rozłożenie zobowiązania na raty, co spowoduje brak odsetek za zaległości podatkowe. Wniosek ten nie zwalnia podatnika z obowiązku opłacenia składek emerytalnych i zdrowotnych za zatrudniane osoby.
Zobowiązania, które powstały w wyniku niezapłacenia składki ZUS ulegają przedawnieniu dopiero po 5 latach. Jednak trzeba pamiętać, że prawo to nie odnosi się do należności zabezpieczonych zastawem lub hipoteką. One nie ulegają przedawnieniu.


Sposoby na płynność finansową firmy

Płynność finansowa pozwala na terminowe uiszczanie obowiązkowych opłat, ale także daje szanse na inwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Jednak jak ją utrzymać? Bardzo dobrym źródłem finansowania pozwalającym na osiągnięcie płynności finansowej jest faktoring online. Usługa ta polega na zamienianiu faktur na pieniądze, bez konieczności oczekiwania, aż kontrahent za nie zapłaci.
Istnieje kilka rodzajów faktoringu, które są nie tylko finansowaniem, ale również pozwalają na zarządzanie rozliczeniami, inkaso należności, monitoring czy windykację kontrahentów, a także przejęcie ryzyka ich niewypłacalności. Przedsiębiorca w takiej sytuacji nie musi windykować swoich klientów i oczekiwać na pieniądze. Może opłacać swoje zobowiązania, inwestować, zatrudniać nowych pracowników i przede wszystkim rozwijać swój biznes.
Dla każdego przedsiębiorcy zachowanie płynności finansowej jest najważniejsze. Gdy nie ma żadnych zaległości w płatnościach, może skupić się na rozwoju, działaniach strategicznych, audycie oferty. Brak zobowiązań wobec ZUS wpływa także na pracowników – gdy firma myśli nie tylko o swoim interesie, ale również o pracownikach, przełożeni mogą liczyć na zaufanie swoich współpracowników. Dlatego, gdy firmie zagraża brak stabilności finansów, warto zastanowić się nad faktoringiem jako rozwiązaniem długoterminowym lub tylko na jakiś czas.

Polecane dla Ciebie

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej

Transport a klient – jak poprawić jakość obsługi i satysfakcję klientów?

Transport towarów to podstawa w łańcuchu dostaw prawie wszystkich firm, obracających fizycznymi produktami. Jednak to nie tylko szybki i bezpieczny przewóz towarów, ale przede wszystkim obsługa klienta decyduje o sukcesie w branży. W artykule przedstawiamy sprawdzone metody, które pomogą poprawić jakość obsługi oraz zadowolenie klientów. Dowiedz się, jak skuteczna komunikacja, szkolenia pracowników, nowe technologie oraz […]

Czytaj dalej

Optymalizacja kosztów w transporcie – sprawdzone metody

Rosnące koszty paliwa, utrzymania floty oraz wynagrodzeń stanowią coraz większe wyzwanie dla firm transportowych. Dlatego też optymalizacja kosztów staje się najwyższym priorytetem. W artykule przedstawimy sprawdzone metody, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu budżetem i zwiększeniu rentowności działalności. Optymalizacja tras Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów w transporcie jest optymalizowanie tras przejazdów. Tradycyjne podejście […]

Czytaj dalej