Virtual Private Network (VPN) w firmie jako ochrona danych w sieci

VPN (Virtual Privte Network) to usługa umożliwiająca bezpieczny i anonimowy dostęp do sieci. Jej działanie polega na przekierowaniu połączeń poprzez szyfrowany tunel i ukryciu działań online. Powinna zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi poprzez silne szyfrowanie. Ważna jest także nieograniczona przepustowość danych, prosta i intuicyjna obsługa, szybkie i niezawodne połączenie, wiele lokalizacji serwerów, a także pomoc techniczna. Dobry VPN powinien posiadać rekomendowaną opinię o dostawcy oraz darmową wersję testową. Warto w niego zainwestować, gdyż wiele aspektów życia i pracy toczy się dziś w sieci, a wyciek tak poufnych danych wiązałby się zapewne z poważnymi konsekwencjami.

Plusy

W standardowej sytuacji użytkownik pragnący uzyskać dostęp do sieci, musi połączyć się ze swoim dostawcą usług internetowych. Ten przekierowując go na wybrane witryny lub do innych zasobów, otrzymuje pełny dostęp do wszystkich danych i działań przechodzących przez serwery dostawcy. Może je także rejestrować. Stwarza to duże ryzyko przechwycenia tych wszystkich informacji przez reklamodawców, instytucje rządowe lub inne firmy. Korzystanie z usług VPN umożliwia szyfrowanie danych i działań online, przez co stają się niewidoczne i niemożliwe do przechwycenia. Rzeczywisty adres IP pozostaje ukryty i utożsamiany z lokalizacją serwera. Bez obawy śledzenia osób trzecich można bezpiecznie poruszać się po internecie.

VPN w biznesie

Prowadząc firmę lub przedsiębiorstwo należy szczególnie zwrócić uwagę na posiadane dane wrażliwe i inne poufne informacje. Często są to loginy do bankowości internetowej, księgowość, e-maile służbowe, wewnętrzne programy czy dane osobowe. Łatwo wyobrazić sobie konsekwencje finansowe lub prawne płynące z przechwycenia tych danych w sytuacji korzystania z publicznego Wi-Fi np. w hotelu. VPN zapewniając pełną ochronę działalności w sieci, skutecznie chroni przed tego typu sytuacjami.

W najlepszych VPN przeznaczonych dla świata biznesu, można znaleźć szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich jest dedykowany, niezawodny serwer VPN oraz dedykowany adres IP, dzięki któremu pracownicy mają dostęp do serwera z każdego miejsca na świecie. Silne szyfrowanie na poziomie wojskowym i połączenie dla wielu urządzeń stwarza dodatkowe możliwości. Brak logów, szybka prędkość połączeń i nieograniczona przepustowość danych, a także opcja centralnej kontroli połączeń i ustawień wszystkich pracowników czy też wsparcie techniczne 24 h na dobę stwarzają kolejne cenne możliwości.

Z VPN powinny skorzystać korporacje i duże przedsiębiorstwa, a także małe, lokalne firmy. W sytuacji gdy każdy pracownik firmy posiada konto, wewnętrzna i zewnętrza komunikacja online jest zabezpieczona dzięki usługom VPN.

VPN a publiczne Wi-Fi

Normą ostatnio stało się korzystanie z publicznego Wi-Fi w kawiarniach, restauracjach, szkołach, parkach, na lotniskach czy w hotelach. Niestety zabezpieczenie hot spotu hasłem nie gwarantuje bezpieczeństwa w sieci. Korzystanie z ochrony hasłem na poziomie routera nie daje gwarancji szyfrowania aktywności w sieci. Staje się to idealną okazją dla hakerów, którzy mogą dokonać kradzieży haseł, danych czy plików. Korzystanie z publicznych hot spotów stwarza zagrożenie np.: atakami typu „man-in-the-middle”, kiedy haker niezauważalnie podłącza się pomiędzy dwóch nie zabezpieczonych protokołami uwierzytelnienia użytkowników, robakami, które działają podobnie jak wirusy i znajdą drogę do urządzenia, jeśli sieć nie jest zabezpieczona, porywania sesji przy pomocy ciasteczek (w sytuacji przechwycenia ich przez  cyberprzestępcę stworzona zostaje możliwość podszywania się pod tożsamość użytkownika i posiadanie dostępu do danych i wszystkich innych aktywności), przechwytywania pakietów, które hakerzy mogą monitorować i przechwycać cały ruch użytkownika w sieci.

To tylko niektóre przykłady rozrastającej się ostatnio działalności hakerskiej. Tunel bezpieczeństwa utworzony przez VPN daje ochronę podczas wszystkich działań online w sieciach publicznych. Aktywność użytkownika staje się anonimowa i zabezpieczona przed śledzeniem oraz próbą kradzieżą poufnych informacji.

VPN a częste wyjazdy

Przy częstych podróżach omówione wyżej zagrożenia stają się bardzo realne, ponieważ   często wiążą się z korzystaniem z ogólnodostępnych sieci. Rzadko kto korzysta z kosztownego transferu danych w roamingu. Dostęp do VPN podczas wyjazdów pozwala na spokojne korzystanie z sieci, a także staje się pomocny przy problemach z cenzurą w internecie. Najczęściej wymienianym przykładem w tym aspekcie są Chiny, które blokują dostęp do wielu stron, w tym m.in. Facebook, Google czy Youtube. Ponadto można także stracić możliwość wejścia do serwisów strumieniowych typu Netflix. W takim przypadku zmiana lokalizacji i adresu IP daje możliwość korzystania z ocenzurowanych serwisów oraz gwarantuje dostęp do ulubionych stron.

W sieci domowej

Posiadanie własnego VPN w domu daje możliwość bezpiecznego łączenia się ze zdalnymi zasobami w internecie, a także przesyłania bądź pobierania danych z prywatnej chmury na serwerze lub dysku sieciowym. VPN zmieniając adres IP powoduje całkowite ukrycie historii przeglądanych witryn, przez co utrudnia serwisom stosowanie reklam ukierunkowanych na podstawie lokalizacji. Korzystanie z VPN zadowoli szczególnie streamerów umożliwiając im oglądanie filmów i seriali z najszybszą prędkością i nieograniczonym transferem na dowolnym urządzeniu. Dobry VPN to także świetna opcja dla fanów gier online. Dzięki niemu mogą stworzyć fałszywą sieć LAN do grania. Mogą w ten sposób grać w dowolne gry wymagające lokalnego połączenia, pomimo tego, że znajdują się poza nim. Z usług VPN zadowoleni będą również zwolennicy LAN Party, którzy mogą grać ze znajomymi bez fizycznego przenoszenia komputerów w jedno miejsce.

VPN to niewątpliwie najlepsza usługa wspierająca ochronę prywatności i bezpiecznych działań w sieci. Jest niezbędnym narzędziem do swobodnej komunikacji online.  Warto korzystać z tej usługi zarówno w domowym zaciszu, przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi, na wakacyjnych wojażach, a także przy prowadzeniu biznesu.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej

NDA – Umowa o zachowaniu poufności: Jakie elementy powinna zawierać?

W czasie podejmowania nowej współpracy przedsiębiorcy często zawierają klauzulę określającą obowiązki stron względem przekazywania informacji poufnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza firmę przed utratą swoich strategii, bazy klientów i kontrahentów, planów finansowych, informacji handlowych, produktowych czy usługowych. Czym jest umowa NDA? Umowa NDA (Non-Disclosure Agreement), nazywana także umową o zachowaniu poufności albo umową poufności, jest prawnym dokumentem […]

Czytaj dalej