E-faktury – zmiany od 2022

e-faktury będą obowiązkowe w 2023

18 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która wprowadziła w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). W nadchodzącym roku korzystanie z e-faktury będzie jeszcze dowolne, ale od 2023 r. ich użycie będzie obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. W ustawie znaleźć można także przepisy mówiące o zmianach w fakturowaniu, a będące częścią pakietu SLIM VAT 2.

E-faktury i KSeF od 2022 roku
Wprowadzenie e-faktury w Polsce ma przyczynić się do uszczelniania VAT. Jest to historyczna zmiana. Można ją porównać do momentu, w którym wdrożono raportowanie w formacie JPK czy wprowadzono mechanizm podzielonej płatności (split payment). E-faktura jest dużą nowością technologiczną. Dzięki tym zmianom Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej, który ją wprowadzi. Jako pierwsze w 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 e-faktury wprowadziła Portugalia.
Od 1 stycznia 2022 r. osoby prowadzące firmę będą z e-faktury korzystać dobrowolnie. Stanie się ona jedną z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych oraz faktur elektronicznych, które występują już w obrocie gospodarczym. Ministerstwo Finansów chce, by w 2023 r. korzystanie z e-faktury było obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.
E-faktura jest oczekiwaną przez firmy e-usługą administracji, która ma ułatwić rozliczanie obrotu, a także pobudzić polską gospodarkę. Jest to także bardzo zaawansowane technologicznie narzędzie do zwalczania wyłudzeń VAT. Analizy big data pokazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat okres wykrywania podatkowych przestępców skrócił się z kilkunastu do kilku miesięcy. Po wprowadzeniu e-faktury będzie to jeszcze szybsze.
Tak duże przyspieszenie wykrywania prób wyłudzenia VAT przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczciwych firm i da szansę na uczciwe warunki konkurencji. Budżet państwa także na tym zyska, gdyż zabezpieczone będą wpływy z VAT, a w kilka lat zmniejszy się luka VAT o połowę, do poziomu 5% .


Korzyści z e-faktur

  • Szybki zwrot VAT: podczas korzystania z e-faktury podatnicy otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – okres zwrotu skróci się dla nich do 40 dni.
  • Bezpieczeństwo: wszystkie e-faktury będą w bazie danych Ministerstwa Finansów, dzięki czemu nigdy nie ulegną zniszczeniu czy zaginięciu. Nie trzeba będzie też wydawać ich duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: baza Ministerstwa daje gwarancję, że faktura zawsze trafi do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą miały jeden wzorzec, dzięki czemu ich używanie będzie bardzo proste.
  • Standaryzacja: o wiele prostsze stanie się wzajemne rozliczanie oraz księgowanie faktur w systemach FK.
  • Mniej obowiązków: podatnik korzystający z e-faktur nie musi przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one automatycznie gromadzone przez administrację przez okres 10 lat, czyli w okresie, w którym duża część zobowiązań podatkowych przedawnia się.
  • Mniej danych do przesłania: podatnik korzystający z KSeF nie będzie miał obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Informacje te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, więc ich dodatkowe przesyłanie nie jest potrzebne.
    SLIM VAT 2 i zmiany w fakturowaniu w ramach KSeF
    Oprócz e-faktury zmienią się również przepisy w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2:
  • Nie będzie obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, jeżeli faktura pierwotna będzie zniszczona lub zaginie;
  • Nie będzie także konieczności umieszczania na fakturze korygującej określeń „Faktura korygująca” albo „Korekta”, ani podawania przyczyny korekty;
  • Korekty zbiorcze będą możliwe do konkretnych pozycji z faktury. Dopuszczalna będzie przez podatnika korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług za dany okres dla jednego odbiorcy przy użyciu faktury korygującej.
  • Pojawi się możliwość wcześniejszego wystawienia faktury. Zmiana ta umożliwi podatnikom wystawianie faktur w okresie nie wcześniejszym niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty.

    Ustawa, o której mowa finalizuje wprowadzenie do polskiego prawa pakietu ułatwień SLIM VAT 2. Pakiet ten daje możliwość m.in. zapłaty z konta VAT-owskiego należności z tytułu składek KRUS, ułatwia wykonywanie odliczeń VAT, likwiduje męczące formalności związane z wyborem rodzaju opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości, a także wydłuża okres, w którym można skorzystać z ulgi na złe długi. Następny pakiet uproszczeń dla biznesu – SLIM VAT 3 będzie niedługo ukończony i na przełomie roku ma być udostępniony rynkowi do prekonsultacji.

Polecane dla Ciebie

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej

Odstąpienie od umowy – definicja i uprawnienia stron

Bardzo często korzystamy z możliwości zamawiania produktów w sklepach internetowych, zawieramy umowy o dostarczanie treści cyfrowych albo o świadczenie usług w celu dokonania naprawy jakiegoś sprzętu. Warto wtedy znać swoje prawa, a jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy i jego skutki prawne Odstąpienie od umowy zdefiniowane jest jako oświadczenie […]

Czytaj dalej

NDA – Umowa o zachowaniu poufności: Jakie elementy powinna zawierać?

W czasie podejmowania nowej współpracy przedsiębiorcy często zawierają klauzulę określającą obowiązki stron względem przekazywania informacji poufnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza firmę przed utratą swoich strategii, bazy klientów i kontrahentów, planów finansowych, informacji handlowych, produktowych czy usługowych. Czym jest umowa NDA? Umowa NDA (Non-Disclosure Agreement), nazywana także umową o zachowaniu poufności albo umową poufności, jest prawnym dokumentem […]

Czytaj dalej