E-faktury – zmiany od 2022

e-faktury będą obowiązkowe w 2023

18 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która wprowadziła w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). W nadchodzącym roku korzystanie z e-faktury będzie jeszcze dowolne, ale od 2023 r. ich użycie będzie obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. W ustawie znaleźć można także przepisy mówiące o zmianach w fakturowaniu, a będące częścią pakietu SLIM VAT 2.

E-faktury i KSeF od 2022 roku
Wprowadzenie e-faktury w Polsce ma przyczynić się do uszczelniania VAT. Jest to historyczna zmiana. Można ją porównać do momentu, w którym wdrożono raportowanie w formacie JPK czy wprowadzono mechanizm podzielonej płatności (split payment). E-faktura jest dużą nowością technologiczną. Dzięki tym zmianom Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej, który ją wprowadzi. Jako pierwsze w 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 e-faktury wprowadziła Portugalia.
Od 1 stycznia 2022 r. osoby prowadzące firmę będą z e-faktury korzystać dobrowolnie. Stanie się ona jedną z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych oraz faktur elektronicznych, które występują już w obrocie gospodarczym. Ministerstwo Finansów chce, by w 2023 r. korzystanie z e-faktury było obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.
E-faktura jest oczekiwaną przez firmy e-usługą administracji, która ma ułatwić rozliczanie obrotu, a także pobudzić polską gospodarkę. Jest to także bardzo zaawansowane technologicznie narzędzie do zwalczania wyłudzeń VAT. Analizy big data pokazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat okres wykrywania podatkowych przestępców skrócił się z kilkunastu do kilku miesięcy. Po wprowadzeniu e-faktury będzie to jeszcze szybsze.
Tak duże przyspieszenie wykrywania prób wyłudzenia VAT przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczciwych firm i da szansę na uczciwe warunki konkurencji. Budżet państwa także na tym zyska, gdyż zabezpieczone będą wpływy z VAT, a w kilka lat zmniejszy się luka VAT o połowę, do poziomu 5% .


Korzyści z e-faktur

  • Szybki zwrot VAT: podczas korzystania z e-faktury podatnicy otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – okres zwrotu skróci się dla nich do 40 dni.
  • Bezpieczeństwo: wszystkie e-faktury będą w bazie danych Ministerstwa Finansów, dzięki czemu nigdy nie ulegną zniszczeniu czy zaginięciu. Nie trzeba będzie też wydawać ich duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: baza Ministerstwa daje gwarancję, że faktura zawsze trafi do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą miały jeden wzorzec, dzięki czemu ich używanie będzie bardzo proste.
  • Standaryzacja: o wiele prostsze stanie się wzajemne rozliczanie oraz księgowanie faktur w systemach FK.
  • Mniej obowiązków: podatnik korzystający z e-faktur nie musi przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one automatycznie gromadzone przez administrację przez okres 10 lat, czyli w okresie, w którym duża część zobowiązań podatkowych przedawnia się.
  • Mniej danych do przesłania: podatnik korzystający z KSeF nie będzie miał obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Informacje te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, więc ich dodatkowe przesyłanie nie jest potrzebne.
    SLIM VAT 2 i zmiany w fakturowaniu w ramach KSeF
    Oprócz e-faktury zmienią się również przepisy w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2:
  • Nie będzie obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, jeżeli faktura pierwotna będzie zniszczona lub zaginie;
  • Nie będzie także konieczności umieszczania na fakturze korygującej określeń „Faktura korygująca” albo „Korekta”, ani podawania przyczyny korekty;
  • Korekty zbiorcze będą możliwe do konkretnych pozycji z faktury. Dopuszczalna będzie przez podatnika korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług za dany okres dla jednego odbiorcy przy użyciu faktury korygującej.
  • Pojawi się możliwość wcześniejszego wystawienia faktury. Zmiana ta umożliwi podatnikom wystawianie faktur w okresie nie wcześniejszym niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty.

    Ustawa, o której mowa finalizuje wprowadzenie do polskiego prawa pakietu ułatwień SLIM VAT 2. Pakiet ten daje możliwość m.in. zapłaty z konta VAT-owskiego należności z tytułu składek KRUS, ułatwia wykonywanie odliczeń VAT, likwiduje męczące formalności związane z wyborem rodzaju opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości, a także wydłuża okres, w którym można skorzystać z ulgi na złe długi. Następny pakiet uproszczeń dla biznesu – SLIM VAT 3 będzie niedługo ukończony i na przełomie roku ma być udostępniony rynkowi do prekonsultacji.

Polecane dla Ciebie

Nadchodzące zmiany w przepisach dla branży logistycznej od stycznia 2025 roku

Rok 2025 przyniesie branży transportowej i logistycznej istotne zmiany prawne na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim. Te zmiany będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych regulacji, co może mieć wpływ na koszty operacyjne, organizację pracy oraz raportowanie. Oto najważniejsze z nich. Dyrektywa CSRD: raportowanie zrównoważonego rozwoju Od stycznia 2025 roku duże firmy, w […]

Czytaj dalej

Transport a klient – jak poprawić jakość obsługi i satysfakcję klientów?

Transport towarów to podstawa w łańcuchu dostaw prawie wszystkich firm, obracających fizycznymi produktami. Jednak to nie tylko szybki i bezpieczny przewóz towarów, ale przede wszystkim obsługa klienta decyduje o sukcesie w branży. W artykule przedstawiamy sprawdzone metody, które pomogą poprawić jakość obsługi oraz zadowolenie klientów. Dowiedz się, jak skuteczna komunikacja, szkolenia pracowników, nowe technologie oraz […]

Czytaj dalej

Optymalizacja kosztów w transporcie – sprawdzone metody

Rosnące koszty paliwa, utrzymania floty oraz wynagrodzeń stanowią coraz większe wyzwanie dla firm transportowych. Dlatego też optymalizacja kosztów staje się najwyższym priorytetem. W artykule przedstawimy sprawdzone metody, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu budżetem i zwiększeniu rentowności działalności. Optymalizacja tras Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie kosztów w transporcie jest optymalizowanie tras przejazdów. Tradycyjne podejście […]

Czytaj dalej