Faktoring w firmie transportowej


Gdy firma transportowa regularnie wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, może wpłynąć to negatywnie na jej płynność finansową. Los takiej firmy jest nie jest pewny, a właściciel zaczyna rozglądać się za finansowaniem dla transportu. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest faktoring!

Dlaczego płynność finansowa jest tak istotna?
W każdej branży płynność finansowa firma stanowi jeden z głównych wyznaczników jej kondycji finansowej. Gdy firma na bieżąco pokrywa swoje wydatki, to znak, że jej płynności finansowej nic nie zagraża. W sytuacji jednak, gdy problemem jest znalezienie środków na opłaty, a w kasie firmy nieustannie brakuje środków, to zapewne utraciła ona płynność finansową.

Istnieją specjalne wskaźniki pomagające w sprawdzeniu płynności finansowej firmy. Warto korzystać z nich regularnie. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o firmy transportowe, ze względu na bardzo duże koszty oraz popularność faktur z odroczonym terminem płatności. Zdarza się, że takie faktury mogą mieć zły wpływ na płynność finansową firmy, zwłaszcza, gdy wystawiane są dla wielu kontrahentów. Na szczęście istnieje rozwiązanie – jest nim finansowanie dla transportu!

Jak działa finansowanie dla transportu?
Faktoring jest formą finansowania zewnętrznego stającą się coraz bardziej popularną wśród właścicieli firm. Jej mechanizm działania jest bardzo prosty. Jeżeli firma transportowa albo inna, wystawia fakturę, której termin płatności jest odroczony, na przykład 60 dni, to nie musi czekać na przelew od kontrahenta. Wystarczy, że przekaże fakturę firmie faktoringowej, a ta dokona przelewu na określoną kwotę na konto firmy transportowej. Dzięki temu zyska ona środki na bieżące wydatki lub na inwestycje. W takiej sytuacji po upływie 60 dni kontrahent będzie mógł opłacić fakturę, ale pieniądze trafią do faktora, a nie do firmy transportowej, która ją wystawiła. Rozwiązanie to jest więc korzystne dla każdej ze stron.
Dlaczego warto zdecydować się na faktoring dla transportu?
Do najważniejszych powodów, dla których firmy transportowe powinny przemyśleć korzystanie z faktoringu zaliczyć można:

 • sposób na zachowanie płynności finansowej
  Brak płynności finansowej firmy może przynieść katastrofalne skutki. Często przyczynia się do tego wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Gdy dana firma wystawi ich kilka i we wszystkich przypadkach musi czekać 60 dni na przelew, to może mieć problem z pokryciem bieżących wydatków. Faktoring dla transportu jawi się jako idealne rozwiązanie, ponieważ umożliwia firmie uzyskanie środków na pensje dla pracowników lub też utrzymanie pojazdów.
 • dobra alternatywa dla kredytu bankowego
  W sytuacji problemów finansowych firmy wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej wybrać faktoring, czy może kredyt bankowy. Faktoring w większości przypadków zdaje się być lepszym rozwiązaniem – między innymi z uwagi na brak czasochłonnych formalności czy także brak podejmowania długotrwałego zobowiązania finansowego, które często trwa przez kilka lat. Ponadto zaciągając kredyt należy poinformować bank, na co wydane będą przekazane środki. W przypadku faktoringu cała procedura zajmuje niewiele czasu, a pieniądze można otrzymać niemal od razu, bez konieczności oczekiwania na decyzję.
 • proste zasady i korzystne warunki
  Faktoring dla branży transportowej lub innych branż jest formą finansowania, która jest niezwykle prosta. Przedsiębiorcy mają przedstawione jasne, przejrzyste warunki i nieskomplikowane umowy. Ponadto wciąż rozwijające się firmy faktoringowe zapewniają najwyższe standardy obsługi, bardzo szybkie działanie i niezwykle korzystne warunki.
  Jak wybrać najlepszy faktoring dla branży transportowej?
  Wybór faktoringu dla transportu nie należy do prostych zadań. Jest to skomplikowana branża potrzebująca naprawdę dobrej oferty finansowania zewnętrznego. Wybierając ofertę finansowania dla transportu dobrze jest zwrócić uwagę na:
 • rodzaj faktoringu – należy sprawdzić rodzaj faktoringu oferowanego przez daną firmę i czy w ofercie występuje faktoring pełny (z regresem) i niepełny (bez regresu),
 • limity –wybierając faktora trzeba dowiedzieć się, jakie są limity kwotowe i procentowe wartości faktury,
 • czas oczekiwania na pieniądze – jeżeli istotna jest szybkość otrzymania środków finansowych, koniecznie wybierz firmę zapewniającą sprawną obsługę bez konieczności oczekiwania na przelew,
 • możliwość finansowania faktur zagranicznych – faktoring będzie przydatny również w przypadku faktur zagranicznych. Jeżeli chcemy sfinansować taki dokument warto sprawdzić, czy dana firma pozwala na taką możliwość.

  Gdy mowa o finansowaniu dla transportu, faktoring bez dwóch zdań wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Jasne zasady, przejrzyste warunki, niska cena, a do tego również możliwość szybkiego otrzymania środków finansowych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania firmy – wszystko to sprawia, żę faktoring staje się coraz popularniejszą formą finansowania dla transportu. Jeżeli ty także chciałbyś skorzystać z faktoringu, warto zapoznać się z ofertami różnych firm faktoringowych i znaleźć tę, która posiada cały szereg najlepszych rozwiązań dla branży transportowej. Korzystanie z usług takiej firmy sprawi, że twój biznes będzie mógł się dalej rozwijać, a pieniądze będą zawsze do dyspozycji na potrzebny cel.

Polecane dla Ciebie

Nabycie samochodu na działalność gospodarczą – istotne informacje

Zaobserwować można, że właściciele firm coraz częściej decydują się na kupno auta na firmę. Jest to duże ułatwienie w transporcie oraz skuteczny sposób na optymalizację podatkową. Jednak wątpliwości mogą pojawić się podczas wyboru sposobu finansowania pojazdu. Istnieje kilka opcji: zakup samochodu firmowego za gotówkę, leasing albo zobowiązanie kredytowe. Zakup samochodu na firmę Zanim przedsiębiorca zdecyduje […]

Czytaj dalej

Pakiet ViDA – Wprowadzenie obowiązku e-fakturowania w całej Unii Europejskiej

Skrót ViDA czyli VAT in Digital Age mówi o VAT w epoce cyfrowej. Pakiet ten został wprowadzony 8 grudnia 2022 r. przez Komisję Europejską. Ma on na celu ustanowienie sprawnie działającego rynku wewnętrznego Unii w ramach podatku VAT. Polegać ma na obowiązkowym e-fakturowanie w UE. Główne założenia pakietu ViDA Jego głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorstwom […]

Czytaj dalej

Badanie nowego rynku przed rozpoczęciem ekspansji

Ekspansja zagraniczna jest bardzo perspektywicznym kierunkiem dla przedsiębiorców, którzy pragną skalować swój biznes. Zwłaszcza ma to miejsce w sytuacji, jeśli na rodzimym rynku osiągnięto już bardzo dużo, a szanse na skalowanie przychodów są już ograniczone albo niemiarodajne w odniesieniu do przewidywanych zysków i strat. Przed rozwijaniem działalności w nowym kraju należy wybrać odpowiedni kierunek, czyli […]

Czytaj dalej