Elixir: sesje, przelewy – Jak działają? Co to jest? Obsługa, zmiany, ograniczenia

system elixir, przelewy elixir

Sesje Elixir pozwalają na przelewy środków pomiędzy różnymi bankami. Harmonogram sesji bankowej wpływa na to, czy przelew dotrze do odbiorcy w tym samym dniu, czy może dopiero w kolejnym. Wielu z nas często zadaje sobie pytanie – „Kiedy dostanę przelew?”.
Przelew to niewątpliwie jedna z podstawowych usług bankowych. W Polsce ich realizacja możliwa jest dzięki elektronicznemu systemowi Elixir. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, które stwarza szansę na to, by przelane środki znalazły się na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym przelew został zlecony.

Sesje Elixir — co to jest?


Przelewy międzybankowe Elixir to najprościej mówiąc elektroniczne rozliczenia przelewów w polskiej walucie między polskimi bankami. Wszystkie transakcje kontroluje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Odbywają się one codziennie od poniedziałku do piątku, w trzech blokach czasowych.
Harmonogram sesji Elixir każdy bank ustala indywidualnie, dlatego warto sprawdzić, jak to wygląda w naszym banku. Ważny jest również czas sesji rozrachunkowych Narodowego Banku Polskiego, a także harmonogram sesji banku odbiorcy.
Sesje Elixir między bankami, Narodowy Bank Polski księguje trzy razy dziennie, w ramach sesji rozrachunkowych:
• I poranna sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 9:30 do 11:00,
• II popołudniowa sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 13:30 do 15:00,
• III wieczorna sesja rozrachunkowa odbywa się w godzinach od 16:00 do 17:30.


Co dokładnie obsługuje system Elixir?

Polecenia przelewu to jedynie jeden z rodzajów operacji, obsługiwanych przez system Elixir. Ponadto obsługuje także m.in.: wpłaty gotówkowe, opłaty podatkowe, opłaty składek ZUS, czeki, zwroty, polecenia zapłaty.

Działanie sesji Elixir, nie ma aż tak dużego znaczenia dla klientów banku, jednak dla samego banku już tak. Przy rozliczeniu Elixir wyliczana jest kwota netto dla poszczególnych uczestników systemu.
Rozpatrywane są tu indywidualne zlecenia, które umożliwiają określić zbiorcze pozycje wzajemnych rozliczeń między bankami, a wymiana zachodzi na zasadzie rekompensaty.


Zmiany w ustawie a sesje Elixir

W dniu 24 października 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Zmieniono ją po to, by dostosować się do jednej z dyrektyw Unii Europejskiej — Payment Services Directive (PSD). Co to praktycznie oznacza?
Główna zmiana, odczuwana przez każdego korzystającego z bankowości elektronicznej to nowe zasady dotyczące przelewów między bankami. Realizacja całego przelewu (od momentu nadania do odbioru) ma stać się znacznie łatwiejsza do zrealizowania w ciągu jednego dnia.
Przelewy Elixir zlecone rano, teoretycznie powinny być już wieczorem tego samego dnia u odbiorcy. Jednak warunek jest jeden – ostatnia sesja wychodząca z naszego banku odbyła się przed ostatnią sesją przychodzącą w banku odbiorcy.
Może to być problematyczne, ponieważ banki przed nowelizacją ustawy nie musiały księgować pieniędzy na naszym koncie od razu, lecz w trakcie ostatniej sesji przychodzącej.
W rzeczywistości przelewy często księgowano kolejnego dnia, a w tym czasie bank mógł obracać naszymi pieniędzmi w dowolny sposób. Nowelizacja ustawy zmusiła banki do księgowania przelewów podczas ostatniej sesji przychodzącej.


Ograniczenia w systemie

Warto mieć na uwadze to, że system Elixir ma pewne ograniczenia, o których warto pamiętać. Do najważniejszych można zaliczyć: transakcje mogą być księgowane jedynie w polskich złotych – PLN, maksymalna wartość pojedynczego standardowego przelewu nie może przekraczać kwoty 100 000 zł, bank nadawcy i odbiorcy przelewu musi korzystać i być aktywnym w systemie Elixir oraz bank nadawcy przelewu musi akceptować przelewy Elixir.

Przelewy w weekend

Niestety zwykłe przelewy międzybankowe nie są realizowane w weekendy i święta. Dlatego jeśli zlecono przelew w sobotę lub niedzielę, jego przetworzenie będzie miało miejsce dopiero po weekendzie.
Okazuje się jednak, że przelew w weekend mimo wszystko jest możliwy. Warunkiem jest, że nadawca, jak i odbiorca mają konto w tym samym banku. W takim przypadku przelew jest realizowany w ciągu kilku minut od momentu potwierdzenia jego nadania.
Realizacja dyspozycji wewnętrznych może odbywać się przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, z uwzględnieniem, soboty, niedzieli i świąt.

Polecane dla Ciebie

Faktoring a zrównoważony rozwój biznesu.

Niewątpliwie stabilność finansową firmy można zaliczyć do fundamentu rozwoju każdego przedsiębiorstwa niezależnie od zmieniającej się koniunktury na rynkach. Istnieją narzędzia stymulujące rozwój przedsiębiorstw, sprzyjając zachowaniu przez nie płynności. Jednym z nich jest faktoring. Warto wiedzieć, jak dzięki niemu można poprawić stabilność finansową firmy oraz znać jego wpływ na aspekty ESG w przedsiębiorstwie. Rodzaje faktoringu Faktoring […]

Czytaj dalej

Co musisz wiedzieć o OC przewoźnika drogowego?

Przewoźnik podejmujący się na zlecenie klienta przewozu towaru musi wziąć za niego pełną odpowiedzialność. Niektórzy decydują się na wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej chroniącej przewoźnika w sytuacji pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności typu uszkodzenia ładunku itp. Odpowiedzialność za ładunek Przewoźnik drogowy gwarantuje klientom przede wszystkim dostarczenie ładunku w stanie nienaruszonym, ale również wykonanie tej usługi w określonym […]

Czytaj dalej

Jak prawidłowo określić datę wykonania usługi na fakturze?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo częstą czynnością jest wystawianie faktur. Przychód uzyskujemy w dniu, w którym wydajemy rzeczy, wykonana zostaje dana usługa w całości albo choćby częściowo. Trzeba jednak pamiętać, żeby data była maksymalnie równoznaczna z dniem, gdy wystawiono fakturę bądź opłacono należność. Mówi o tym art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od […]

Czytaj dalej